هومن افاضلی
هومن افاضلی
افاضلی: استیلی بهترین گزینه برای تیم امید است
مربی پیشین تیم ملی فوتبال می‌گوید که باید نتیجه کار ویلموتس در ایران را یک سال دیگر مورد قضاوت قرار دهیم. او همچنین اعتقاد دارد استیلی بهترین گزینه برای هدایت تیم امید است.
هومن افاضلی درباره شرایط تیم ملی فوتبال ایران در آستانه دیدار با کامبوج در مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر اظهار داشت: برنامه بازی‌های تیم ملی این اجازه را می‌دهد که بازی سخت‌تر مقابل بحرین را پس از بازی با کامبوج برگزار کند. بر همین اساس بازی اول می‌تواند یک مسابقه تدارکاتی برای تیم ملی باشد.
وی در مورد بازیکنان دعوت شده به اردوی تیم ملی گفت: این موضوعی است که همواره در مورد آن اختلاف‌نظر وجود دارد. این حق سرمربی تیم ملی است که با بازیکنانی که دوست دارد کار کند. حضور فعال هاشمیان در کادر تیم ملی و اینکه او بیشتر بازی‌های لیگ را از نزدیک می‌بیند، یک امتیاز مثبت برای تیم ایران محسوب می‌شود. ویلموتس هم در ورزشگاه حاضر می‌شود و بازی‌ها را می‌بیند و این نکات و تغییرات خوبی است که در تیم می‌بینیم. اینکه بازیکنان لیگ برتری فکر می‌کنند شانس حضور در تیم ملی را دارند قطعا در کیفیت مسابقات هم تأثیر می‌گذارد.
مربی پیشین تیم ملی تصریح کرد: ویلموتس در تیم ایران نیاز به حداقل یک سال زمان دارد تا خودش را با شرایط جدید وقف دهد و نسبت به بازیکنان شناخت پیدا کند. همچنین او باید کم کم تیمی که مدنظر دارد را شکل دهد و از سایه تیم کی‌روش خارج شود و با دید خودش بازیکن به تیم ملی دعوت کند. اینها اتفاقاتی است که در یک سال رخ خواهد داد و بعد از آن می‌توانیم قضاوت کنیم که ویلموتس می‌تواند کیفیت خوبی برای تیم ایران ارائه دهد یا خیر. الان باید به او وقت بدهیم تا کارش را انجام دهد و سلایق خودش را در تیم ملی اعمال کند.
افاضلی که سابقه کار در تیم امید ایران را دارد در ادامه درباره شرایط این تیم و کناره‌گیری فرهاد مجیدی از سمت خود عنوان کرد: همان ابتدا یک تصمیم اشتباه در تیم امید گرفتند و بعد هر چقدر تلاش کردند تا آن را درست کنند، نشد. حمید استیلی بازیکن بزرگی در رده ملی بوده و کارنامه قابل قبولی هم در زمینه مربیگری دارد. قهرمان جام جهانی نشده, اما تیم‌های مختلفی را هدایت کرده و کارنامه بدی هم نداشته است. شرایط سنی استیلی به نحوی است که هنوز باید مربیگری کند، انتخاب او به‌عنوان مدیر تیم امید اشتباه بود. اگر قرار بود استیلی باشد، باید هدایت تیم امید را به او می‌دادند. شاید سمت مدیریتی در تیم امید خیلی برای جایگاه و شأن استیلی مناسب نبود.یک مربی خارجی آوردیم که من متوجه نشدم اصلاً چرا رفت. کرانچار انتخاب خوبی بود و کیفیت خوبی هم داشت. این تیم امید ما نسبت به تیم‌های دو و چهار سال پیش ضعیف‌تر است. با این وضعیت نتیجه کار کرانچار بد نبود. ما از همان اول می‌توانستیم کرانچار یا استیلی را به عنوان سرمربی در تیم داشته باشیم و با همان‌ها ادامه دهیم.
وی ادامه داد: بعد از اخراج کرانچار فرهاد مجیدی را به عنوان سرمربی انتخاب کردند. با توجه به اینکه او انتخاب استیلی بود، امیدوار بودیم موفق شود، اما مجیدی ریسک خیلی بزرگی کرد، چون تجربه‌اش برای مربیگری در تیم‌های ملی کافی نبود. یک مربی باید چند سال در تیم ملی کمک مربی باشد و بعد به‌عنوان نفر اول مسئولیت بپذیرد. مجیدی ریسک کرد، اما به هر حال وقتی پیشنهاد مربیگری در تیم‌های ملی را به یک مربی می‌دهید، سخت است قبول نکند. در حال حاضر بهترین گزینه حمید استیلی است، چون از بچه‌ها شناخت داشته و سابقه سرمربیگری هم دارد. یادمان هم باشد کیفیت تیم امیدمان متوسط است و قرعه بسیار سختی هم دارد.
«با این شرایط و با توجه به قرعه سخت تیم امید در راه المپیک، شانسی برای صعود این تیم به المپیک ۲۰۲۰ متصور هستید؟» افاضلی در واکنش به طرح این سوال به تسنیم گفت: خیلی سخت است، اگر الان حمید استیلی تیم را تحویل بگیرد، بازهم کار خیلی سخت است،‌ اما اگر یک نفر دیگر را بیاوریم دیگر هیچ امیدی نیست. اگر مربی جدید بیاوریم فقط سه ماه زمان نیاز دارد تا تیم را بشناسد.
عبارات کليدی: هومن افاضلی، حمید استیلی، تیم ملی امید
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: ورزش داخلی
کد: ۱۸۳۳۵۶
انتشار: يکشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۸
ساعت: ۱۲:۴۶
منبع: تسنیم
کد توليد: ۲۰۲۰