محمود واعظی، حسن روحانی و محمدجواد ظریف
محمود واعظی، حسن روحانی و محمدجواد ظریف
۸سال مذاکره هسته ای قبل از این دولت، حاصلی نداشت
روحانی: اگر به تلفن اوباما جواب نمی‌دادم شاید برجام شکل نمی‌گرفت
رئیس‌جمهور کشورمان گفت: سیاست خارجی نمی‌تواند سیاستی مربوط به یک جناح، حزب و جمع باشد. مربوط به کل ملت ایران است و وزارت خارجه و شخص وزیر خارجه وقتی در جایی حضور پیدا می‌کند نماینده کل ملت ایران است، به همین دلیل دیپلماسی ما و سیاست خارجی ما باید یکپارچه باشد.
حسن روحانی که صبح امروز برای دیدار با وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت امور خارجه به این وزارت خانه رفته بود در سخنانی گفت: بسیار خوشحالم که امروز فرصت دیدار با وزیر امور خارجه و مقام‌های ارشد وزارت امور خارجه را داشتم. سیاست خارجی ویژگی خاصی دارد و یک روابط تنگاتنگی با ملت دارد، ملت مشخصه‌اش در یک جا محدوده‌ای است که داخل را از خارج جدا می‌کند در واقع مرزهای جغرافیایی و سیاسی داخل و خارج خودی و بیگانه ملیت ما را و همبستگی ما را کامل‌تر می‌کند.

سیاست خارجی نمی‌تواند سیاستی مربوط به یک جناح، حزب و جمع باشد
وی افزود: وقتی می‌گوییم سیاست خارجی یعنی نحوه تعامل یک ملت با دیگران، پس سیاست خارجی نمی‌تواند سیاستی مربوط به یک جناح، حزب و جمع باشد. مربوط به کل ملت ایران است و وزارت خارجه و شخص وزیر خارجه وقتی در جایی حضور پیدا می‌کند نماینده کل ملت ایران است، به همین دلیل دیپلماسی ما و سیاست خارجی ما باید یکپارچه باشد.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: اگر ملت یکپارچه را می‌خواهیم ملتی توانمند است که یکپارچه باشد تکه تکه شدن توان ملت را می‌کاهد ملتی توانمند است و مقابل قدرت‌های خارجی می‌ایستد که یکپارچه باشد سیاست خارجی برای ما که دوران بعد از انقلاب و قبل از آن را دیدیم یکی از عوامل یکپارچگی است.
روحانی یادآور شد:  یکی از ویژگی‌های اصلی ما استقلال بود که به عنوان شعار مهمی متجلی بود و وابستگی ما به قدرت‌های خارجی قطع شد در انقلاب مردم یکی از تحقیرهای مهمی که قرن‌ها بر ملت ایران تحمیل شده بود و تحقیر برابر قدرت‌های بیگانه بود را برداشتند و ملت ما مستقل شد.
وی ادامه داد: انقلاب در واقع یکی از تحقیرهای بزرگی که شاید قرن‌ها بر مردم ایران تحمیل شده بود و آن تحقیر در برابر قدرت‌های بیگانه و تسلیم شدن و سر فرود آوردن بود را برداشت و ملت ما مستقل شد. امروز در همه مجامع جهانی وقتی حرف می‌زنیم همه می دانند ما به عنوان نماینده کشورمان حرف می زنیم؛ ما نه نماینده قدرت های شرقی و نه نماینده قدرت های غربی هستیم. ما از طرف هیچ کدام صحبت نمی‌کنیم و به عنوان نماینده ملت ایران حرف می‌زنیم. برخی کشورها به نمایندگی از یک کشور بزرگ حرف می‌زنند و یا حرف‌های آنها را به شکل دیگری تکرار می‌کنند.

مدیران و سفرای وزارت امور خارجه کارشناسان امین نظام در سیاست خارجی هستند
وی افزود: این یکی از افتخارات ملی ما است و ممکن است نصیب کشورهای دیگر نشود و بسیاری از کشورها به نوعی وابستگی دارند. آنچه در سیاست خارجی برای ما مهم این است که وزارت خارجه به عنوان نیروهای تخصصی کارشناس در امر سیاست خارجی هستند . یعنی همه شما و سفرای ما به عنوان کارشناسان امین نظام در سیاست خارجی هستید. کارشناس امین آنجایی که باید مشورت دهد باید آنچه که می‌فهمد و تقاضای یک مشاوره امین می‌کند حرف خود را با صراحت بزند حالا ممکن است آن حرف خوشایند رئیس جمهور باشد یا نباشد؛ اگر بنای ما خوش آمد این و آن باشد ما از امانت خارج می‌شویم. در قرآن به پیامبران به عنوان رسول امین یاد شده است. هر پیغمبری را خداوند توصیه به امانت می کند. شخص وزیر در یک جایی باید نظر کارشناسی خود را بدهد؛ مثل آقای ظریف که مجتهد سیاسی است. برخی درس خوانده اند و تجربه هم دارند اما به مقام اجتهاد نرسیده‌اند اما وزیر خارجه امروز ما مجتهد سیاسی است. این جا ما وقتی صحبت امانت می کنیم آنجایی که باید کار کارشناسی کنیم باید با امانت حرف بزنیم آنجا امین مردم هستیم.

تصمیم‌های مهم سیاست خارجی را نظام می‌گیرد
رئیس‌جمهور گفت: البته در تمام کشورهای دنیا تصمیم‌های مهم سیاست خارجی را نظام می‌گیرد و البته سازوکار آن وابسته به سازوکار قانون اساسی آن کشور است. این اشکالی هم ندارد؛ ما نظرمان را به صراحت می گوییم اما تصمیم گیری سازوکاری دارد. ما باید اما رسول امین باشیم و آن را به دنیا منتقل کنیم. من ممکن است به عنوان نماینده مردم ایران در جلسات شورای عالی امنیت ملی شرکت کنم اما وقتی بحث می کنیم اگر اعضا رایی دادند؛ من به عنوان مصوبه شورای عالی امنیت ملی امضا می‌کنم و کسی نمی‌تواند بگوید تو دوگانه عمل کردی. بعضی این مساله را درست لمس نمی کنند که من به عنوان رئیس جمهور نظرم را بیان می‌کنم اما اگر لایحه ای دادم به مجلس و مجلس آن را تغییر داد و قانون شد من آن قانون را امضا و ابلاغ می‌کنم. این دوگانگی نیست.

وزیر امور خارجه در همه جلسات و در هر سطحی نظر خودش را به صراحت بیان می‌کند
وی افزود: همه ما باید نظرمان را بگوییم اما اگر تصمیم‌گیری شد همه ما طبق قانون اساسی موظف به امضا هستیم. من شهادت می دهم وزیر امور خارجه امروز ما در همه جلسات و در هر سطحی نظر خودش را به صراحت بیان کرده و اینجا امانت‌دار بوده است و این امتیاز بزرگی است. حالا ممکن است برخی لمس نکنند این امتیاز چقدر مهم است و چه شهامتی نیاز دارد که وزیر روبروی رئیس جمهور باشد و نظرش را با صراحت بگوید. این ارزشمند است چرا که او مشاور عالی کل نظام در امر سیاست خارجی است. اما اگر در کشور تصمیمی اتخاذ شود؛ در دولت، مجلس یا شورای عالی امنیت ملی همه ما مجری هستیم.

ما در انتخابات سیاست خارجی را به رای مردم گذاشتیم/ تعامل سازنده کار سختی است
وی تاکید کرد: من باز شهادت می‌دهم در این مرحله هم وزیر امور خارجه ما رسول امین است یعنی وقتی نظر جمع  را  شنیده همان را اجرا کرده است و این مساله بسیار مهمی است برای دولتی که از آغاز تبلیغات با مردم سیاست خارجی را آورده به رای مردم گذاشته است. البته در دولت‌های قبلی هم سیاست‌های خارجی در چهارچوب منافع ملی اتخاذ می شد اما من به عنوان رئیس جمهوری هستم که هم در دور اول و هم در دور دوم نظر خود در سیاست خارجی را به رای مردم گذاشتم و شعار من تعامل سازنده با جهان بود. شاید بسیاری از افرادی که پای صندوق رای آمدند علتش همین است چراکه تعامل سازنده کار سختی است تقابل خیلی ساده است. کسی فحش بدهد این تقابل می شود.

فحاشی کردن هنر نیست و تقابل با دنیا هنرمندی نمی‌خواهد
روحانی با بیان اینکه روبروی همه دنیا فحاشی کردن هنر نیست و تقابل با دنیا هنرمندی نمی‌خواهد گفت: ممکن است که یک کشوری مسیر تقابل را دنبال کند ما با استثنا ها کاری نداریم، اما اساس در سیاست خارجی تعامل است. مقام معظم رهبری هم فرمودند با جهان تعامل گسترده داشته باشید؛ بنابراین این موضوع خواست مردم و نظام است و همه ما باید مطیع نظر قاطع مردم باشیم.
رئیس جمهور تصریح کرد: همه مقامات کشور مستقیم و غیر‌مستقیم با رای مردم مشروعیت می‌یابند وجمهوری اسلامی به معنای کامل کلمه جمهوریت است و همه ارکان از رئیس جمهوری گرفته تا مجلس خبرگان، رهبری و مجلس با رای مردم انتخاب می‌شوند.
وی افزود: قانون اساسی ما به صراحت می گوید اداره کشور از طریق انتخابات‌ها و با رای مردم صورت می گیرد.

اصول ۶ و ۵۹ قانون اساسی ماندگاری نظام را تضمین می‌کنند
روحانی با تاکید بر اینکه آمریکا فکر می کند که با تحریم و فشار می تواند نظام را تغییر دهد و مردم عشق به ایران را کنار بگذارند و بگویند که این نظام را نمی‌خواهد و یک نظام دیگر را می‌خواهند؛ تا اصل ۶ قانون اساسی پابرجاست این موضوع امکان پذیر نیست.
وی با تاکید بر اینکه با اجرای درست اصل ۶ قانون اساسی این نظام برای همیشه می‌ماند تصریح کرد: اما اگر از این اصل  فاصله گرفتم دیر یا زود باید خداحافظی کنیم.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه اصل مکمل اصل شش، اصل  ۵۹ قانون اساسی است، خاطر نشان کرد: این دو اصل  ماندگاری نظام را تضین می کنند که البته همه اصول قانون اساسی باید رعایت شود و در صورتی که به اصل ۶ و ۵۹ متعد باشیم هیچ کشوری نمی تواند نظام مارا تغییر دهد.

باید با زبان مردم حرف بزنیم
وی با بیان اینکه در دولت تصویب کردیم که ریال به تومان تغییر کند و استدلال من این بود باید با زبان مردم حرف بزنیم گفت: در کوچه و خیابان هیچ کس قیمت ها را با ریال بیان نمی‌کند، اما در بانک ها به ریال گفته می شود بنابراین یعنی زبان رسمی با زبان مردم متفاوت است.
وی گفت: کمتر کشوری را می‌شناسم که اینگونه باشد ما باید با زبان مردم صحبت کنیم. ما زبان مردم را نمی‌فهمیم، آنها هم زبان ما هم نمی‌فهمند.
رئیس جمهور با تاکید بر اینکه در جمهوری اسلامی همه نماینده مردم هستند، گفت: نمایندگی مردم افتخار دارد و در سیاست خارجی خواست مردم اساس است و یک خصیص بزرگ ما این است که باید همه تلاش کنیم در کنار مردم باشیم نه اینکه چیزی را به مردم تحمیل کنیم.
وی ادامه داد: مردم اگر می‌خواستند چیزی به آنها تحمیل شود خب قبلا هم اینکار انجام می‌شد، تحمیل، تحمیل است اما ما می‌خواهیم حرف، حرف مردم باشد. ما تعامل سازنده با دنیا را با به رای مردم گذاشتیم که در هر دو دوره به آن رای دادند.
روحانی با بیان اینکه اگر با مردم باشیم و اگر سخن ما با مردم یکی باشد که مردم ما نیز راهشان با آرمان ها و دین متفاوت نیست و هیچ عشقی نیز بالاتر از عشق به اسلام نیست.گفت: فاصله‌ای بین عقل و شرع نیست،فاصله ای بین منطق و آرمان ما نیست.

در ژنو توافق بزرگی در تاریخ اتفاق افتاد
وی با بیان اینکه  ما بر تعامل سازنده اصرار ورزیده و اکنون هم اصرار می ورزیم؛ به درخواست خود از رهبر انقلاب برای ارسال پرونده هسته‌ای از شورای عالی امنیت ملی به وزارت خارجه اشاره کرد و گفت‌: اگر این کار انجام نمی شد ما نمی توانستیم کمتر از ۱۰۰ روز به توافق ژنو برسیم.
وی با اشاره به پاسخ دادن به تلفن اوباما گفت: این باعث شدکه راه باز شود اما اینکه علی رغم سخت گیری در تصمیم گیری توانستیم در کمتر از ۱۰۰ روز به توافق ژنو دست پیدا کنیم، توافق بزرگی در تاریخ اتفاق افتاد.

پیش از ما هشت سال مذاکره کردند و حاصلی نداشت
وی افزود: انجام مذاکره ابتکار ما نبود، پیش از ما هم مذاکره انجام شده بود اما پیشرفتی حاصل نشده بود اما ما در عرض کمتر از ۱۰۰ روز به توافق رسیدیم که این موضوع  برای برخی سخت است.
وی با بیان اینکه ۸ سال مذاکره می کردند و حاصلی نداشت، گفت: در هر توافقی اگر دنبال حداکثر توافقات باشید موفق نمی‌شوید، پیغمبر هم که اشرف مخلوقات بود صلح حدیبه را پذیرفت. پیامبر پذیرفت چرا که می خواست صلح برقرار بشود اما تندروها شروع به نق زدن به پیامبر کردند و گفتند مگر بنا نبود به مکه می رویم.
وی تصریح کرد: در مذاکره و توافق، حداکثری مسائل مطرح می‌شوند اما حداکثری توافق نمی‌شود. هدف مهم برای ما در توافق این بود که به دنیا بگوییم که اینکه سال‌ها گفته می شد ایران اهل منطق نیست و باید با آن جنگید بگوییم که ما اهل منطق هستیم.

به دنیا ثابت کردیم که ایران دنبال بمب نیست
رئیس جمهور افزود: ما فردی را که علم و هنر دیپلماسی را داشته باشد، هم دیپلمات در سطح جهانی باشد و افراد همراهش کاردان باشد را برای مذاکره انتخاب کردیم و به دنیا ثابت کردیم که ایران دنبال بمب نیست.
وی افزود: گفته می‌شد که ایران حق غنی‌سازی ندارد و ما موفق شدیم که این حق را ثابت کنیم و افرادی هم می گفتند که نمی‌شود با مذاکره، شورای امنیت را قانع کرد و زمانی که من در جلسه ای گفتم همه قطعنامه‌های شورای امنیت باید  لغو شود کسی باور نمی کرد  و در در جلسه ای با حضور آقایان عراقچی، تخت روانچی و ظریف از آنها خواستم همه قطعنامه های شورای امنیت لغو شود.
وی تصریح کرد: اینکه من می گویم برجام از بین رفتنی نیست به این معنی است که ایران هراسی را زدودیم و اینکه ایران اهل منطق نیست و نمیتوانیم با کشورهای بزرگ به نتیجه برسیم از بین بردیم.
روحانی ادامه داد: اینکه «پی‌ام‌دی» را به پای ما بسته بودنند را شکستیم. خیلی‌ها می‌گفتند این طوق را نمی شود از بین برد، ما از بین بردیم. این موارد از جمله پیروزی‌های دائمی برجام است. حتی اگر تمام ۱+۴ از برجام خارج بشوند این افتخارات دائمی است و از بین نخواهد رفت.

اسرائیلی‌ها بعد از توافق هسته‌ای شب‌های طولانی خوابشان نبرد
روحانی گفت:  بعد از توافق ژنو وارد مذاکرت گسترده‌تر شدیم و در نهایت به توافق نهایی رسیدیم. این توافق نهایی هم برای دشمنان ایران خیلی سخت بود. اسرائیلی‌ها بعد از توافق هسته ای ما، چه در زمان توافق و چه در زمان اجرایش، شب های طولانی خوابشان نبرد. نمی خواستن این توافق انجام شود. آنقدر اسرائیلی ها به کشورهای مختلف سفر کردند تا مانع به سرانجام رسیدن این توافق شوند. صهیونیست‌ها همواره با این توافق مخالف بودند، ارتجاع هم همین نظر را دارد، تندروهای آمریکا هم این نظر را دارند. این مثلث شوم از ابتدا هم با هم بودند، الان هم با هم هستند.
وی ادامه داد: وقتی توافق هسته ای انجام گرفت برای این که به اجرا نرسد، خیلی کارها در جاهای مختلف انجام پذیرفت که هر کدامشان کافی بود برای این که این توافق به نتیجه نرسد. اما اراده خداوند این بود که برای جهانیان روشن شود ملت ایران دارای اراده تعامل و مذاکره و منطق هست.

در مذاکره با کشور دوست هم نمی‌توان به موفقیت حداکثری و صددرصد رسید
وی افزود: توافقی امضا شد که همه دنیا نتوانستند بگویند این توافق به ضرر ایران بود. فقط آنهایی که دشمن ما بودند، می گفتند این توافق بد است، چون به نفع ایران است. خود ترامپ هم همین را گفت. او حتی در شعری هم که گفت به این حقیقت اعتراف کرد. البته شعر او فقط مصراع اولش درست بود؛ ایران در هیچ مذاکره‌ای شکست نخورده این جمله درست بود.
روحانی گفت:‌ ما شکست نخوردیم و همه قبول دارند که ما پیروز شدیم. ولی در عین حال ممکن است کسی بگوید که این پیروزی حداکثری و صددرصدی نبوده است که به اعتقاد من شدنی نیست که حتی اگر با یک کشور دوست راجع به یک موضوع اختلافی مذاکره انجام گیرد بتوان به موفقیت حداکثری و صددرصد رسید. خیلی بتوان موفق بود ۹۰ درصد.
رئیس جمهوری افزود: ما در طول تاریخ، با خیلی ها مذاکره کرده ایم و فقط ۱+۵ نبوده. همین الان هم با خیلی از کشورها راجع به موضوعات مختلف در حال مذاکره هستیم. این کار عظیم و بزرگ انجام گرفت و موفقیت این کار را من بر عهده همه مسئولین و عزیزانی که زحمت کشیده اند به ویژه وزارت خارجه و آقای ظریف می‌دانم.
روحانی اظهار داشت: اگر آقای ظریف وزیر خارجه نبود و شخص دیگری بود، و همچنین اگر همکاران خوب وی در وزارت خارجه، سازمان انرژی اتمی وزارت دفاع که همگی کمک کردند، به اعتقاد من ما به این آسانی به موفقیت نمی رسیدیم. پس بخش از موفقیت برجام دائمی است. همه باید بدانند برخی از موفقیت های برجام یعنی پیروزی حقوقی، پیروزی سیاسی و اخلاقی که دائمی هستند و هیچ وقت از بین نمی روند.
عبارات کليدی: حسن روحانی, محمدجواد ظریف, برجام, تحریم, ایران و آمریکا, دولت دوازدهم, باراک اوباما
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: اخبار داخلی
کد: ۱۸۲۳۱۵
انتشار: سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸
ساعت: ۱۱:۴۴
منبع: ایلنا
کد توليد: ۸۸۸۸