عباسعلی کدخدایی
عباسعلی کدخدایی
توضیح اینستاگرامی کدخدایی درباره صیانت شورای نگهبان از حق دادرسی عادلانه شهروندان
سخنگوی شورای نگهبان با انتشار مطلبی در فضای مجازی به تشریح موضوع صیانت شورای نگهبان از حق دادرسی عادلانه شهروندان پرداخت.
به گزارش کیوسک‌تایمز، عباسعلی کدخدایی قائم مقام دبیر و سخنگوی شورای نگهبان با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در اینستاگرام نوشت:
لایحه «مقررات انتظامی هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و تحقیقاتی کشور» در تاریخ ۱۳۶۴/۹/۲۸ به تصویب مجلس رسید و برای اظهار نظر به شورای نگهبان ارسال شد. در ماده ۴ این لایحه مقرر شده بود صلاحیت رسیدگی به تخلفات انتظامی اعضای هیأت علمی با هیأت های بدوی و تجدید نظر رسیدگی انتظامی به تخلفات آنهاست و صلاحیتی برای تظلم خواهی به مراجع قضایی در نظر گرفته نشده بود.
پس از بحث و بررسی در جلسات متعدد، شورای نگهبان در تاریخ ۱۳۶۴/۱۰/۱۲ اعلام کرد ماده ۴ این لایحه که با اعلام قطعیت حکم، محکوم را از حق تظلم به مقامات قضایی محروم نموده، مغایر با موازین شرعی است و متهم در صورتی که نسبت به نظر هیئت‌‌ها معترض باشد باید حق تظلم به مراجع قضایی صالح را داشته باشد.
نهایتاً در مصوبه اصلاحی، مجلس تبصره ای را به متن ماده اضافه کرد که «رأی هیأت تجدید نظر مانع از رجوع عضو هیأت علمی به مراجع قضایی نخواهد بود.» و مصوبه اصلاحی در تاریخ ۱۳۶۴/۱۲/۲۶ به تأیید شورای نگهبان رسید.
اصل ۳۴ قانون اساسی: «دادخواهی حق مسلم هر فرد است و هر کس می‌تواند به منظور دادخواهی به دادگاه‌های صالح رجوع نماید. همه افراد ملت حق دارند، این‌گونه دادگاه‌ها را در دسترس داشته باشند و هیچ‌کس را نمی‌توان از دادگاهی که به موجب قانون حق مراجعه به آن را دارد، منع کرد.»
اصل ۱۵۹ قانون اساسی : «مرجع رسمی تظلمات و شکایات، دادگستری است. تشکیل دادگاه‌ها و تعیین صلاحیت آنها منوط به حکم قانون است.»
عبارات کليدی: عباسعلی کدخدایی, شورای نگهبان
انتشار يافته: 2    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0
Iran, Islamic Republic of
محمدرضا کیانفر
چهارشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۸
عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان گفت: همگان خواهند دید که مشارکت مردم در انتخابات بسیار پرشور خواهد بود.

آقای کدخدایی،
فقط به شرطی پیشگویی‌تان محقق خواهد شد که کاندیداهای مخالف انقلاب رد صلاحیت نگردند.
سرور گرامی،
تنها راه نجات کشور اتحاد ماست که هم‌صدا جمهوری اسلامی را تشویق به انجام دو فوریت نماییم:
1- مذاکره با آقای ترامپ برای دفع تهدیدات خارجی،
2- به رسمیت شناختن حق آزادی بیان مصوب قانون اساسی جهت حل مشکلات داخلی،
با تشکر از توجه شما، (359)
 
Iran, Islamic Republic of
شیرمرز
يکشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۲
ترامپ حتی شایسته مبادله پیام نیست (362)
 


بخش: اخبار داخلی
کد: ۱۸۱۳۶۳
انتشار: دوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۸
ساعت: ۲۲:۵۰
منبع: کیوسک‌تایمز
کد توليد: ۸۸۸۸