یعقوب توکلی
یعقوب توکلی
وقتی رضا پهلوی ناشیانه اعتراف می کند
توکلی: حکومت پهلوی تنها دوره تحمیلی از جانب خارجی ها بود
تنها حکومتی که در تاریخ ایران برای اولین بار توسط خارجی ها تعیین و به مردم ایران تحمیل شد همین دوره ننگین حکومت پهلوی یعنی دوره رضاخان و پسرش بوده است.
رضا پهلوی اخیرا در گفت وگویی با شبکه تلویزیونی ایران اینترنشنال اعلام کرده که تاکنون از مردم ایران درخواستی نداشته اما خواهان آن است که برای اولین بار در طول تاریخ ایران، حکومتی با رای مستقیم مردم ایران و بدون وابستگی به انگلیس و آمریکا تشکیل شود.
یعقوب توکلی محقق و پژوهشگر تاریخ معاصر در این باره گفت: همه می دانند که رضاخان و پسرش محمدرضا سه مرتبه توسط انگلیسی ها منصوب شدند؛ یکبار در کودتای ۱۲۹۹ که او را به سلطنت رساندند، بار دیگر در جریان شهریور ۲۰ محمدرضا را انتخاب و بر ملت ایران تحمیل کردند.
وی ادامه داد: و در نهایت زمانی که ملت ایران محمدرضا را در جریان نهضت ملی از کشور بیرون رانده بود و او شرمگینانه و از سر ترس از کشور فرار کرده بود دوباره این انگلیس و آمریکا بودند که او را به قدرت بازگرداندند.
توکلی افزود: بهتر است رضا پهلوی به قول خودش همچنان از مادرش پول توجیبی بگیرد تا اینکه بخواهد برای ملت بزرگ ایران تصمیم گیری کند.
وی تاکید کرد: پسر محمدرضا باید بداند که ملت ایران سال هاست که به ابرقدرت ها نه گفته و برخلاف تصمیم و اراده قدرت های جهانی راه و حکومت خود را انتخاب و بارها و بارها در انتخابات مختلف شرکت کرده و تحولات بزرگ تاریخی را در ایران رقم زده است، بر اساس این تجربه تاریخی باید به ایشان گفت که مزاحم مردم ایران نشده و حرف بی اساس نزند بلکه به جای آن کمی تاریخ بخواند تا بفهمند چه اتفاقاتی در این دوره افتاده است.
این محقق و پژوهشگر تاریخ معاصر درباره اینکه اظهارات رضا پهلوی آیا اعترافی بر دست نشانده بودن حکومت پهلوی دوره اول و دوم نیست، ادامه داد: هم پدر و هم پدربزرگ وی مکرر اذعان داشتند که انگلیسی ها آنها را سرکار آوردند، تنها حکومتی که در تاریخ ایران برای اولین بار توسط خارجی ها تعیین و به مردم ایران تحمیل شد همین دوره ننگین ح
عبارات کليدی: محمد رضا پهلوی, رضا پهلوی
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: اخبار داخلی
کد: ۱۷۳۷۴۰
انتشار: سه شنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۷
ساعت: ۲۱:۳۶
منبع: خبرآنلاین
کد توليد: ۸۸۸۸