مجلس شورای اسلامی
مجلس شورای اسلامی
مصوبه ای به نفع اقلیت های دینی در مجلس
چراغ سبز مجلس به سپنتا نیکنام؛ او می‎تواند به شورا برگردد؟
نمایندگان مجلس با تصویب ماده یک طرح اصلاح قانون انتخابات شوراهای شهر، مقرر کردند که اقلیت‌های دینی امکان نامزدی در انتخابات شوراهای اسلامی را دارند. بر این اساس گره حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد از جانب مجلس گشوده شد.
منع حضور سپنتا نیكنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد در این شورا با نظر شورای نگهبان،‌ موجب شد تا طرحی با عنوان «اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران» در دستور كار مجلس قرار بگیرد.
در ماده یك این طرح كه مربوط به حضور اقلیت‌ها در شورای شهر است، آمده است: «اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی ساکن در شهرها و روستاهای کشور می‌توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و روستا شوند. اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی به جای اسلام باید به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند».
علی ادیانی راد نماینده مردم قائمشهر و سواد كوه در قامت مخالف با این طرح گفت: اگر در یك روستا، تمام سه نفر یا ۵ نفر عضو شورا به فرض محال از اقلیت های دینی انتخاب شوند، این سئوال پیش می آید كه  ‌آیا برابر اصل صد و پنجم قانون اساسی، این شورا اسلامی است؟ پس این طرح در تغایر با قانون اساسی است.
لاریجانی در این هنگام گفت: نه چنین تغایری وجود ندارد.
ادیانی سخنان لاریجانی را قطع کرد و گفت: من پیشنهاد می‎کنم كه اگر قرار است عزیزان اقلیت دینی در شورای شهر باشند، به تناسب جمعیت به شرط اخذ آرای حداكثری حاضر شوند.
اما رئیس مجلس بر استناد قبلیش در این رابطه تأكید كرد و گفت: اگر به صورت جلسه مذاكرت مجلس خبرگان رجوع كنید، دقیقا همین شبهه شما مطرح شده است كه اگر اسم شوراها را «شورای اسلامی» می‎گذارید معنیش این است كه در جاهای مختلف غیرمسلمان نمی‌تواند عضو باشد؟ شهید بهشتی هم در پاسخ می گویند مقصود این است كه همه می توانند در انتخابات شوراها شركت كنند اما تصمیماتشان باید اسلامی باشد.
ادیانی در پاسخ به این استناد تاریخی لاریجانی،‌ گفت: كسی كه معتقد به اسلام نیست، چطور می تواند موازین شرعی را در مصوبات رعایت كند!
لاریجانی خطاب به او یادآور شد: همه ما اعم از مسلمان و اقلیت دینی همه ایرانی هستیم و در جمهوری اسلامی ایران زندگی می‎كنیم.
اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان در مجلس شورای اسلامی در موافقت با این طرح گفت: مستند شورای نگهبان برای ممانعت از حضور اقلیت ها در شوراهای شهر به بخشی از صحبت های حضرت امام (ره) بود که اتفاقا به هیچ عنوان به اقلیت های دینی اشاره نداشت و این را بیت امام نیز تصدیق كرده اند.
او ادامه داد: همان قانونی كه ۲۰ سال است اجرا می شود، باید پابرجا باشد. این قانون تضادی با نظر شورای نگهبان ندارد.
در این میان علیرضا رحیمی نماینده تهران نیز به حضور نیافتن اعضای شورای نگهبان در جریان بررسی طرح دو فوریتی، اعتراض كرد و در قالب اخطاری گفت: اعضای شورای نگهبان باید در جلسه امروز حضور و بررسی طرح های دو فوریتی و سه فوریتی حضور داشته باشند. اگرچه لاریجانی به او یادآورشد که نماینده ای از شورای نگهبان حضور دارد، اما رحیمی تاکید کرد که مطابق قانون باید ۱۲ عضو شورای نگهبان در جلسه باشند نه فقط یک نفر به نمایندگی از آنها. رییس مجلس بار دیگر در پاسخ به او گفت که «تلقی شورای نگهبان این است كه اگر نمایندگانشان در جلسه حضور داشته باشند؛ کافی است. این بحثی است كه باید بین خودمان و شورا حل كنیم.»
سرانجام نمایندگان با ۱۵۲ رأی موافق، ۴۱ رأی مخالف و ۱۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۵ نماینده حاضر در صحن اجازه حضور اقلیت‌های دینی در شوراها را صادر كردند.
گفتنی است ماده سوم این طرح نیز حاشیه‌ ساز شد. در این ماه آمده بود: «هیات تطبیق مصوبات تهران، شهر ری و تجریش به عضویت و ریاست فرماندار تهران و عضویت یک قاضی به انتخاب رییس قوه قضاییه و یکی از اعضای شورای اسلامی شهر تهران به انتخاب این شورا تشکیل می‌شود. در این خصوص مصوباتی که به شهر ری و تجریش مربوط می‌شود با حضور فرمانداران ری و شمیرانات بررسی می‌شود.»
نادر قاضی پور اگرچه نماینده تهران نیست اما با این ماده مخالفت کرد و طی اخطاری گفت: مردم ایران از هر قوم و قبیله‎ای از حقوق مساوی برخوردارند. در این ماده شما اهالی شاه عبدالعظیم و شمیرانات را زیر نظر تهران قرار داده‌اید در حالی كه خودشان فرماندار دارند.
رییس مجلس این اخطار را وارد ندانست و قاضی پور با کنایه گفت: اینکه آقای لاریجانی حق مردم شاه عبدالعظیم را قبول ندارند،‌حرف دیگری است!
اما نه تنها رییس مجلس که حتی دیگر نمایندگان نیز این اخطار را قبول نداشتند. چرا که این ماده نیز با رای اکثریت نمایندگان به تصویب رسید.
با تصویب ماده چهارم این طرح، مجلس شورای اسلامی حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد را تضمین کرد. چرا که در این ماده آمده بود: «این قانون از زمان برگزاری انتخابات دوره پنجم شوراهای شهر و روستا لازم اجرا است.» از آنجا که نیکنام منتخب دوره پنجم شورای اسلامی شهر و روستاست، با این مصوبه می‎تواند به شورای شهر برود. البته باید منتظر ماند و دید كه شورای نگهبان این مصوبه مجلس را تایید می کند یا اینکه سرانجام کار به مجمع تشخیص مصلحت سپرده می شود.
عبارات کليدی: مجلس شورای اسلامی, سپنتا نیکنام, علی لاریجانی, شورای نگهبان, مجمع تشخیص مصلحت نظام
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: اخبار داخلی
کد: ۱۶۶۸۹۹
انتشار: سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶
ساعت: ۱۳:۴۰
منبع: خبرآنلاین
کد توليد: ۸۸۸۸