غلامحسین محسنی‌اژه‌ای
غلامحسین محسنی‌اژه‌ای
واکنش اژه‌‌ای به اظهارات اخیر احمدی‌نژاد: زبان برخی به دروغ‌گویی عادت کرده و هرز شده/ نمی‌دانم از حرف‌های او گریه کنم یا بخندم
معاون اول قوه قضاییه با اشاره به صحبت‌های اخیر احمدی‌نژاد و طرح این پرسش که در ۸سال رئیس‌جمهوری چرا انتقاد نمی‌کردید، تاکید کرد: یک روزی قوه قضاییه خوب عمل می‌کرد، شما مورد تعقیب قرار گرفتید خراب شد؟
حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی‌اژه‌ای در یکصدو بیست و یکمین نشست خبری خود ضمن تبریک فرا رسیدن میلاد پیامبر(ص) و امام صادق و هفته وحدت و تسلیت به بازماندگان زلزله کرمانشاه گفت: باز به سهم خودم از همه اقشار جامعه تشکر می‌کنم که نوع دوستی و صمیمیت خود را نشان دادند و تا جایی که می‌شد کمک کردند. از نیروهای مسلح و سایر مسئولان که تلاش کرده و می‌کنند تشکر می‌کنم. همه باید تلاش بیشتری کنیم که از آلام زلزله‌زدگان کم کنیم. نمی‌توانیم خود را جای آن‌ها که همه چیز را از دست داده‌اند بگذاریم اما باید سعی کنیم با فرا رسیدن سرما اولا مسکن آن‌ها و مایحتاج اولیه آن‌ها را فراهم کنیم.
سخنگوی قوه‌قضاییه با ابراز تاسف از افزایش قاچاق مواد مخدر گفت: از اول سال تا پایان آبان ماه بیش از ۲۲۱هزار کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف شد طبعا این بخشی از مواد است. از ابتدای سال ۹۶ با تلاش سازمان زندان ها ۱۰هزار و ۹ نفر با آزادی مشروط از زندان آزاد شدند؛ همچنین ۱۰هزار و ۷۴ نفر هم با عفو مجازاتشان تقلیل پیدا کرده و ۳هزار و ۴۱ نفر با عفو آزاد شدند.
وی به افزایش تماس‌های مردمی با قوه قضاییه اشاره کردو  گفت: تلفن گویا قوه قضاییه با تماس‌های زیادی مواجه است که سوال، انتقاد و پیشنهاد دارند. مجموع درخواست روبه افزایش است. ما در طول آبان ماه بیش از ۱۳۶هزار تماس از طریق تلفن گویا داشتیم و باید به مسائل خانواده بیشتر توجه کنیم.
معاون اول قوه‌قضاییه در پاسخ به این پرسش که آیا دستگیری شهردار سابق طالقان را تائید می‌کنید و پرونده مسئولان سابق شهرداری طالقان در چه وضعیتی است، گفت: خیر نه کسی دستگیر شده و نه تحت تعقیب قرار گرفته است. شاید با پرونده نظرآباد اشتباه گرفته‌اند که شورای شهر آن دستگیر شدند.
محسنی‌اژه‌ای درباره آخرین وضعیت پرونده کاسپین نیز اظهار کرد: بحث این است که موسسه دیگری تشکیل شود تا امورات را دنبال کند که کاسپین برای همین ایجاد شد. بعضی از مدیران این موسسه مانند مدیران موسسه فرشتگان همچنان بازداشت هستند.
او ادامه داد: این پرونده دو بخش دارد. نخست شناسایی اموال و حاشیه اطراف آن است و بخش دوم تعیین تکلیف این موسسات است که در جلسات سران قوا تصمیماتی گرفته شده است.
سخنگوی دستگاه قضایی افزود: باتوجه به شناسایی اموال، همه خط اعتبار لازم ایجاد نشده تا کل بدهی پرداخت شود اما مقرر شد تا سقف ۲۰۰ میلیون بدهی افضل توس، البرز ایرانیان و کاسپین پرداخت شود تا تعداد کثیری از سپرده گذاران تعیین تکلیف شوند. با این اقدام تکلیف ۹۸ درصد سپرده گذاران مشخص می شود.
اژه‌ای در پاسخ به این پرسش که آقای احمدی‌نژاد حرف‌های تندی را علیه سران قوا گفته که برخوردی نکردند چرا مدعی العموم شکایت نکرده است، گفت:  این سوال من را یاد داستانی انداخت. یک لاتی یک مدت از چشم‌ها افتاده بود، رنج می‌برد. این فرد در یکی از میادین شهر شروع به داد و بیداد کرد. مثل آدم‌های عقده‌ای که کسی نگاه می‌کرد مردم رفتند ببینند چه می‌گوید. حکیمی در حال رد شدن بود. همراهان حکیم گفتند ببینیم چه می‌گوید حکیم گفت می‌خواهد دیده شود اگر بایستیم به خواسته اش می‌رسد.
سخنگوی قوه‌قضاییه افزود: من باید این قضیه را خیلی توضیح دهم و وقت گیر است لذا اگر طول کشید تامل کنید. بعضی از افراد مثل اینکه زبانشان به خلاف گویی و دروغ گویی عادت کرده و زبانشان هرز شده است. بعضی از افراد اینگونه هستند که خود را بالاتر قانون می‌دانند و یک خودخواهی و نخوت دارند که فکر می‌کند هرچه به ذهن آن‌ها برسد حق است و بقیه نمی‌دانند.
معاون اول قوه‌قضاییه گفت: نمی‌دانم راجع اینها چه تعبیری بگویم. این آقا که اسم بردید به بخشی حرفهایش نگاه کردم اعتباری نداشت وقت بیشتری برایش صرف کنم و کل حرفای گوش دهم اما حدود ۴۰ دقیقه را گوش دادم. در این مقدار وقت حقیقتا دهها دروغ و گنده گویی و توهین به این و آن  وجود داشت.
این مقام ارشد قضایی ادامه داد: فرصت نبود بنشینم بگویم کجا راست و کجا دروغ است. اما موردی را می‌گویم. ایشان عادت کرده اینجوری حرف بزند و آدم غصه‌اش می‌شود.  می‌گوید در کل دنیا سازمان‌ها زندان و ثبت و اینها  بدنه قوه قضاییه نیست و  در دولت است آیا تحقیق کردی؟ من که از کل دنیا خبر ندارم اما تا جایی که اطلاع دارم اینطور نیست.
 سخنگوی دستگاه قضایی اضافه کرد: این حرف مثل باقی حرفهایش بی‌پایه است. حرف زدن ایشان شهره عام و خاص است. او ادامه می‌دهد این سازمان‌ها خلاف قانون اساسی جز بدنه قوه هستند. تو خودت می‌گویی مدرک تحصیلی راه و ساختمان دارم.  این سازمان‌ها طبق قانون تصویب شده است. چطور به خود اجازه می‌دهی بگویی خلاف قانون است. این حرف یعنی مجلس و شورای نگهبان بیخود کرده است.
محسنی‌اژه‌ای ادامه داد: در جای دیگر می‌گوید تنها قوه قضاییه از ۳۸ سال است مورد نقد قرار نگرفته است. مجری از او می‌پرسد افرادی نقد کردند او تفسیر می‌کند و ادامه می‌دهد آن موقع خوب عمل می‌کرد یعنی الان بد شده است.
اژه‌ای گفت: سن شما اقتضا نمی‌کند اما از سال ۵۷ تا الان شاهد نقدهای زیادی به قوه قضاییه بودیم. از اول بصورت  مغرضانه نقدهای جدی و حتی فحش به قوه‌قضاییه می‌دادند. حرف های منافقین در آرشیوها است. خود رئیس جمهور فراری بنی صدر چه ها نمی‌گفت. خیلی‌ها هم نقد دلسوزانه داشتند پس این حرف که ۳۸سال نقد نشده بی اساس است.
معاون اول قوه‌قضاییه به دیگر اظهارات احمدی‌نژاد اشاره کرد و گفت: در جای دیگر می‌گوید یک روزی قوه قضاییه خوب عمل می‌کرد کسی به آن انتقاد نمی‌کرد حالا خراب شده است. چطور شد؟ شما مورد تعقیب قرار گرفتید خراب شد؟ چرا مصالح خود را ارجح مسائل ملی قرار می‌دهید؟ ۸سال رئیس جمهوری بودید چرا انتقاد نمی‌کردید؟ یعنی در این چند ساله که شما تحت تعقیب قرار گرفتید خوب عمل نمی‌کند؟
او ادامه داد: در جای دیگر می‌گوید امور زندان چه ربط به قوه‌قضاییه دارد واقعا گاهی نخوت تا کجا؟ می‌گوید اول انقلاب شورای انقلاب یک مصوبه زده است که همینطور مانده است. شما ببینید شورای انقلاب متشکل از چه کسانی بود؟ حالا که آقا سر از همه مسائل حقوقی در می‌آورد این حرف یعنی امور سازمان زندان ها به خاطر آن مصوبه تحت اختیار قوه قضاییه مانده درحالی که سازمان زندانها با مصوبه مجلس به عنوان سازمان زندانها در آمد و قبل از آن شورای سرپرستی بود که البته آن مصوبه جایگاه حقوقی بالایی داشت. چون امام شورای انقلاب را تایید کرد و مصوبات شورا هم وزن قانون بود سازمان زندان‌ها درسال ۶۴ بوجود آمد.
محسنی‌اژه‌ای با بیان اینکه نمی‌دانم از حرف‌های احمدی‌نژاد خنده کنم یا گریه، گفت: می‌گوید خود مقامات قضایی می‌گویند ۹۹درصد دادگاه ما غیر علنی است این حرف دروغ است. من بارها گفتم دادگاه‌های ما علنی است. یک زمانی قانون اجازه نمی داد تا زمانی که حکم قطعی نشده مجموعه محتوای دادگاه علنی پخش شود. در این مسئله مکرر نظر شخص من را پرسیدید گفته ام در مواردی خاص دادگاه ها علنی پخش شود قطعا بازدارندگی دارد. با رویه و طریقی بعدها اجازه دادند دادگاه‌ها پخش شود. مثلا در پرونده‌های ملی پخش شود که یکی دو پرونده داشتیم نظیر بابک زنجانی که نشان داده شد. بسیاری از دادگاه های ما علنی برگزار می شود اما برای همه جذاب نیست که بروند دادگاه را ببینند .
وی افزود: مسئله بعدی که آقای احمدی‌نژاد عنوان می کند می گوید همه دادگاه ها باید علنی باشد به غیر دادگاه های خلاف امنیت ملی و عفت عمومی است.ایشان نمی داند که دادگاه خلاف امنیت ملی چیست و شاید نمی خواهد بداند. در یک جایی دیدم ایشان ۱۲ تا دروغ گفته است ، مثلا گفتن ۱۷ میلیون پرونده وجود دارد که طرف داشته باشد  ۳۴ میلیون می شود. ایشان یا نمی‌خواهد بداند یا نمی داند ، ۱۷ میلیون پرونده خلاف واقع است. منظور از آماری که قوه قضاییه می دهد مبنی بر این است که مثلا در ۱۶ میلیون نقطه پرونده ها رسیدگی می‌شود.
اژه ای در پاسخ به این سئوال که آیا نباید احمدی‌نژاد دستگیر و با وی برخورد شود، گفت: اینها فقط توهین به قوه قضاییه نیست و گاهی وقت ها نسبت به خیلی جاهای دیگر و مراکز دیگر است. فقط یک جمله می گویم. حکمت صبر قوه قضاییه ان شاء الله در آینده نه چندان دور برایتان روشن می‌شود. این صبر و عدم اقدام که مورد توقع بسیاری از مردم ما است بعدا علتش مشخص می‌شود. واقعاً نزدیکان تو ۸۰ میلیون است و همه ۸۰ میلیون شما را قبول دارند؟ نمی‌گویند همه ملت اما حتما برخی مردم این توقع را دارند و وظیفه مدعی العموم هم است و نیاز به شکایت خصوصی دارد اما این صبر ما حکمتی دارد که درآینده حکمت آن مشخص می شود.
او ادامه داد:‌ایشان می گوید که رییس قوه قضاییه با هیات منصفه مخالف بود و بر همین اساس در یکسال و نیم نگذاشت هیات منصفه تشکیل شود. این هم دروغ و خلاف است. رییس قوه قضاییه که الان دوره دومش است، دوره اولش از سال ۸۸ شروع شد. همین امروز پرسیدم که گفتند در سال ۸۸ و ۸۹ هیئت منصفه داشتیم و جلسه هم داشتند. طبق آماری که دادند از مهر ۸۸ تا مهر ۹۰، جمعا ۱۳۵ جلسه دادگاه مطبوعات با حضور هیات منصفه برگزار شده است. یک نکته را ایشان یا نتوانسته فهم کند یا جهت دیگر دارد، آن چیزی را که ریاست قوه قضاییه به صورت صریح و شفاف و روشن در جلسه با اعضای هیئت منصفه مطرح کردند و گفتند نظر شخصی شان و شورای نگبهان است، این بود که قاضی ملزم نیست در هر صورت نظر هیات منصفه را اعمال کند.
سخنگوی قوه قضاییه ادامه داد: ما توقف کوتاهی درسال ۸۲ و ۸۳ در هیات منصفه داشتیم. در مجلس ششم قانونی تصویب شد که ۵۰۹ نفر انتخاب شوند تا از دل آن اعضای هیات منصفه انتخاب شوند که مشکل ساز شد. این قانون اصلاح شد و در آن زمان وقفه‌ای افتاد که دوره آیت الله آملی نبود.

مهدی جهانگیری در بازداشت است
معاون اول قوه‌قضاییه در مورد آخرین وضعیت پرونده مهدی جهانگیری اظهار کرد:  ایشان بازداشت است و پرونده در دادسرا است

توضیح اژه‌ای درباره ادعای بقایی در مورد اهدای سکه به برخی از مسئولان
محسنی‌اژه‌ای در مورد ادعای بقایی مبنی بر اهدای سکه به برخی از مسئولان نظام در جلساتی که در دوران تحریم تشکیل می‌شد، گفت: یک آقایی گفته زمانی که بحران تحریم‌ها بود به برخی پنج سکه دادند. این دروغ محض است نه قبل و نه بعد اصلا جلسه‌ای با این ترکیب تشکیل نشد. تصویر یا صوت تمام جلسات است. اینها می‌گوید مربوط به دولت دهم است اصلا این ترکیب می‌گوید دروغ است. در زمان احمدی نژاد ایشان به مناسبت اعیاد مخصوصا اعیاد اسلامی سکه می‌داد. در ذهنم هست. یکبار دو و نیم سکه هم داد. اگر در دولت نهم می گفت راست می‌گفت اما دولت دهم خبر ندارم. یادم نیست رسید می‌دادند یا خیر اما معمولا فرد مورد اعتماد که تحویل می‌داد معمولا رسید می‌گرفت.
عبارات کليدی: غلامحسین محسنی‌اژه‌ای, محمود احمدی‌ نژاد, حمید بقایی, اسفندیار رحیم مشایی, دولت دهم, قوه قضاییه, مهدی جهانگیری
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: اخبار داخلی
کد: ۱۶۶۴۳۷
انتشار: سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶
ساعت: ۱۴:۴۴
منبع: ایلنا
کد توليد: ۸۸۱۳