پرنده خانم
پرنده خانم
«پرنده خانم» خوش‌نقدترین فیلم تاریخ شد!
فیلم «پرنده خانم»،‌نخستین ساخته سینمایی «گرتا گرویگ» کاری کرد که تاکنون هیچ کارگردان فیلم‌ اولی موفق به انجام آن نشده است. آن هم نگرفتن هیچ رأی منفی از سوی منتقدین است.
به گزارش کیوسک تایمز «گرتا گرویگ/Greta Gerwig»‌ با اولین فیلمش در مقام کارگردان، کاری کرده است کارستان. ناکنون از ۱۶۷ نقد سینمایی که در سایت RottenTomatoes بر فیلم «پرنده خانم/Lady Bird» نوشته شده، همگی آنها مثبت بوده و همه ۱۰۰ درصد از فیلم رضایت داشته‌اند. این فیلم حتی یک گوجه‌فرنگی گندیده (ملاک رأی منفی در این سایت) هم نگرفته است. به این ترتیب «پرنده خانم» رسما عنوان خوش‌نقدترین فیلم تاریخ را از «داستان اسباب‌بازی ۲/Toy Story» گرفت و به نام خودش ثبت کرد.
پیش از این تنها سه فیلم توانسته‌ بودند با بیش از ۱۰۰ نقد مختلف، هیچ امتیاز منفی دریافت نکنند:‌
-چیزهایی که از پی می‌آیند/Things To Come با ۱۲۸ نقد
-مرد روی سیم/Man On Wire با ۱۵۷ نقد
-داستان اسباب‌بازی ۲/Toy Story 2 با ۱۶۳ نقد
گفتنی است در این سایت فیلم‌هایی عنوان «هوای تازه»‌ پیدا می‌کنند که اولا اکران گسترده داشته باشند،‌ ثانیا با بیش از ۸۰ نقد، نمره رضایت متوسط‌‌شان از ۷۵٪ بیشتر باشد و ثالثا در بین این ۸۰ نقد حداقل ۵ تا متعلق به منتقدین برجسته و شناخته‌شده جهان باشد. برای فیلم‌هایی که اکران محدود دارند ۴۰ نقد و برای برنامه‌های تلویزیونی ۲۰ نقد مثبت برای قرار گرفتن آنها در زمره آثار «هوای تازه»‌ کفایت می‌کند.
به این ترتیب «پرنده خانم»‌ از حالا جزو مدعیان اصلی اسکار ۲۰۱۸ است. کما اینکه در جوایز گاتام هم در سه رشته از جمله بهترین بازیگر زن نامزد شده است. همچنین در جوایز فیلم‌های مستقل اسپیریت هم در چهار رشته از جمله بهترین بازیگر زن و بهترین فیلم سال، نامزد شده است.
متأسفانه «پرنده خانم» در رشته بهترین کارگردانی نامزد نشده اما با توجه به موج نقدهای مثبتی که دارد نصیب فیلم می‌شود، احتمال اینکه در جوایز اسکار نامزد این رشته بشود، هر روز در حال افزایش است. گفتنی است در پرنده خانم، «سرشا رونان/Saoirse Ronan» و «لوری متکالف/Laurie Metcalf» نقش‌های اصلی را برعهده دارند.
در انتها باید اشاره کنیم که هرچند سایت RottenTomatoes تنها سایت معتبر نقد فیلم نیست اما طی سال‌های اخیر بسیار بین منتقدین و مخاطبان جا افتاده و تأثیر بسیار واضحی در وضعیت گیشه و فروش فیلم در سینماهای امریکا دارد. 
گفتنی است گرتا گرویگ، کارگردان این فیلم، پیش از این به عنوان بازیگر در ۴۰ فیلم سینمایی حضور داشته و یک بار در سال ۲۰۱۲ برای بازی در «فرانسس‌ها/Frances Ha» نامزد دریافت گلدن گلوب بهترین بازیگر زن سال شده است.
عبارات کليدی: سینمای جهان, پرنده خانم, سرشا رونان, گرتا گرویگ
انتشار يافته: 2    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0
Canada
Ashkan
سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۶
با سلام،
فکر کنم ترجمه درست نام فیلم "کفشدوزک" باشه... (264)
 
Iran, Islamic Republic of
سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶ - ۲۱:۰۳
بله ممکنه. ولی چون هنوز فیلمو ندیدیم و کسی هم هنوز بهش نپرداخته، مطمئن نبودم اسم فیلم دوپهلوست یا همون کفشدوزک باید معنی کنیم. با توجه به موضوع فیلم تصمیم گرفتم پرنده خانم به فیلم اطلاق کنم (265)
 


بخش: سينما
کد: ۱۶۶۴۲۰
انتشار: سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶
ساعت: ۰۱:۳۲
منبع: کیوسک‌تایمز
نویسنده: سیدمهدی حسینی
کد توليد: ۱۵۱۵