مجلس شورای اسلامی
مجلس شورای اسلامی
۲قرائت متفاوت از مواضع امام؛ نفی سبیل یا وحدت کلمه
گام عملی مجلس برای حل مشکل سپنتا نیکنام
حاشیه‌های سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد، همچنان ادامه دارد. پس از اظهارنظرهای پینگ پونگی رئیس مجلس و شورای نگهبان در مورد عضویت یا عدم عضویت نیکنام، کار به تلاش مجلس برای اصلاح قانون شورای شهر رسید.
امروز طرح دو فوریتی اصلاح قانون تشكیلات شورای شهر در انتخاب شهرداران، با امضای ۲۰۰ نماینده راهی صحن علنی شد. طراح اصلی اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان در مجلس بود تا شاید بتواند گره از كار هم دین خود یعنی سپنتا نیكنام بگشاید.
اسفندیار اختیاری در توضیح فوریت این موضوع گفت: من امروز از طرف ۲۰۰ نماینده صحبت می كنم. ما به دنبال اصلاح قانون شوراها هستیم كه در چارچوب قانون اساسی تدوین شده است و اجازه داده همه ایرانی ها برای آبادانی ایران تلاش كنند و در انتخابات شهر و روستا شركت كنند.
او بی‎آنکه از سپنتا نیکنام نامی ببرد، خطاب به همکارانش گفت: همه اطلاع داریم كه متاسفانه چه اتفاقی افتاد،‌ پس فقط یك نكته می گویم. فروردین امسال تبصره ای از ماده ۲۶ این قانون حذف شد و به نوعی مانع شدند تا نمایندگان اقلیت ها در این انتخابات شركت كنند. من فقط به یك جمله بسنده می كنم. ۲۱ شهریور سال ۱۳۵۸ وقتی قانون اساسی در مجلس خبرگان قانون اساسی مطرح بود، آقای شهرزادی نماینده زرتشیان، موبد موبدیان كه پدر شهید بود، می پرسد كه «كیفیت ورود اقلیت های دینی به شوراها چگونه است؟» شهید بهشتی نیز به صراحت پاسخ می‌دهند: «منظور ما این نیست كه شورایی متشكل از مسلمین باشد منظور این است كه سیستم شورا، اسلامی باشد.» این گفته كاملا درست است و قانونی كه در سال ۷۵ نوشته شده براساس این قانون است.
نماینده زرتشتیان اظهار كرد: متاسفانه فرودین امسال تبصره ای را از متن قانون حذف كردند. مبانی كه باعث حذف این تبصره شد، استناد به صحبت های امام بزرگوار بود. برداشتی از سخنان امام شده که خیلی دردناك است. در حالی كه امام بر وحدت كلمه و مشارکت اقلیت های دینی تاکید بسیاری داشتند، این برداشت از سخنان ایشان درست نبود. من كاری ندارم به اینكه كه خیلی ها معتقدند آن جمله از امام كه با استناد به آن این تبصره را حذف كردند،‌ ربطی به اقلیت ها ندارد. اما اگر كلامی از امام می گوییم بهتر است كلام درست را به كار ببریم. من كلامی از امام می گویم كه بدانید موضوع چه بوده است. ایشان در سال ۶۱ در جماران كه ملاقاتی با همه اقلیت های دینی داشتند، گفته اند «ایران مال همه است و توحید مذهب همه و ما ملت واحده هستیم».
او تصریح كرد: این جمله سربرگ همه نامه های ما است. این جمله در هر جلسه ای كه شركت می كنیم جزء اصول ما است. من چون دیدم كه از كلام امام استفاده شده است، بهتر می دانم كه از جمله درست استفاده كنیم.
اختیاری افزود: اگر قرار است قاونی حذف شود، باید از راه مجلس انجام شود. چون مجلس مسئول قانون گذاری كشور است و امیدوارم مجمع تشخیص به این مسئله توجه كند. من از تمام ۲۰۰ نماینده ای كه این طرح را امضا كردند، تشكر می كنم. این تعداد امضا یك پیام مشخص داد كه می توان از دیدگاه حقوقی و ملی به آن پرداخت. این نشان از آن دارد كه ما ایرانی ها با هر دین و نگاهی در كنار هم زندگی می كنیم و از حقوق هم دفاع می كنیم.
 
نماینده مخالف: این موضوع چه فوریتی برای كشور دارد؟
پس از صحبت‌های اختیاری،‌ نوبت به اظهار نظر یك نماینده مخالف و موافق رسید. علی ادیانی در مخالفت با دو فوریت این موضوع گفت: از صحبت های آقای افتخاری متشكرم. همین الان از تمام باوردارندگان به ادیان الهی و نوع تعلقشان به قانون و منافع كشور صمیمانه تقدیر می كنم. اظهاراتی كه آقای اختیاری گفتند، بخشی از واقعیت است.
او در رابطه با دلایل مخالفتش اینگونه توضیح داد: دونكته می گویم و تشخیص را به عهده مجلس می گذارم. اول اخطار قانون اساسی دارم بر مبنای اصل ۴ قانون اساسی و دوم اینكه دوستان عزیزم را به قاعده نفی سبیل ارجاع می دهم. اینكه اقلیت ها در مجلس نماینده دارند، نشان دهنده این است كه رویكرد جمهوری اسلامی چگونه است. هم ما و هم هیئت رئیسه قسم خورده است كه آیین نامه را اجرا كند. طرح دو فوریتی در صورتی می تواند مطرح شود كه جلوی خسارت احتمالی برای كشور را بگیرد. حال این موضوع چه خسارت احتمالی دارد كه به صورت دو فوریت مطرح می شود؟
 
نماینده موافق: این همدلی از موضوع موسسات مالی هم مهم‌تر است
محمدعلی حسین زاده نماینده مردم مراغه و عجب شیر در قامت موافق این طرح دو فوریتی گفت: كاش آقای ادیانی پیرامون فوریت موضوع صحبت می كردند تا تشریح اینكه این مسئله به جا هست یا نیست! در مورد قاعده نفی سیبیل دو موضوع اساسی وجود دارد كه آیا این موضوع در حوزه تشریح است یا در حوزه تكوین؟ اگر بپذیریم در حوزه تكوین است باید از خود سئوال كنیم كه عضویت در شورای شهر به معنای ولایت یا به مفهوم وكلات است؟ مشاركت در شورای شهر تعریفش حاكمیت غیرمسلمان بر مسلمان نیست، بلكه دایره ای از مدیریت شهری است كه یكی از اعضای آن شورا می تواند زرتشتی باشد.
وی افزود: می خواهم روی فوریت این موضوع تاكید كنم. امروز خاورمیانه در آتش جنگ های داخلی خود می سوزد. موضوع وحدت ملی در بین آنها به پاشنه آشیل این سرزمین ها تبدیل شده است. چرا ما نباید به وحدت ملی توجه كنیم؟
حسین زاده معتقد است: «فوریتی كه به مسائل درون كشوری می پردازد،‌ با توجه به وضعیت كشور و خاورمیانه برای همزیستی مسالمت آمیز است،‌ خواهش می كنم نسبت به این فوریت حساس باشید. ایرانیت، جمهوریت و اسلامیت ما غیرقابل تفكیك است. در راستای ایجاد بستر برای همبستگی به دو فوریت این طرح رای قاطعانه بدهید و مطمئن باشید این همدلی و وحدت از موضوع قنات ها و موسسات مالی مهم تر است.»
سرانجام دو فوریت طرح اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی با ۱۵۴ رای موافق، ۲۳ رای مخالف و ۱۰ رای ممتنع از مجموع ۲۰۴ نماینده تصویب شد.
طبق تبصره یک ماده یک این طرح، اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی ساکن در شهرها و روستاهای کشور می‌توانند نامزد انتخابات شوراهای اسلامی همان شهر و روستا شوند. در صورت تصویب نهایی این طرح، اصلاحات صورت گرفته در قانون از دوره پنجم شوراهای اسلامی اجرایی خواهد شد و این طرح می‌تواند گره ایجاد شده در موضوع عضویت سپنتا نیكنام را بگشاید
عبارات کليدی: مجلس شورای اسلامی, سپنتا نیکنام, شورای شهر یزد, زرتشتیان, شورای نگهبان, علی لاریجانی, علی جنتی, احمد جنتی
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: اخبار داخلی
کد: ۱۶۶۳۶۵
انتشار: يکشنبه ۵ آذر ۱۳۹۶
ساعت: ۱۶:۰۵
منبع: خبرآنلاین
کد توليد: ۸۸۸۸