مصر
مصر
۱۵۵ کشته در حمله به مسجدی در سینای شمالی/ اعلام سه روز عزای عمومی در مصر
منابع مصری از کشته شدن ۱۵۵ تن در حمله مسلحانه افراد ناشناس به مسجدی در استان سینای شمالی خبر دادند. حمله‌ای بی‌سابقه که می تواند آغاز گر موج جدیدی از ناآرامی‌ها در شمال مصر باشد.
به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز، آنگونه که مسئولان مصری گفته‌اند بیشتر کشته شدگان افراد غیرنظامی هستند که برای ادای نماز جمعه به این مسجد رفته بودند که نظامیان مصری نیز در آن حضور داشتند.
این حمله به مسجد شهرک الروضه در استان سینای شمالی رخ داده و احتمال می‌رود از سوی گروه‌های تندرو وابسته به داعش برنامه‌ریزی شده باشد.
مسئولان امنیتی مصر اعلام کرده‌اند که در مجموع ۱۵۵ تن در این حمله کشته شده‌اند و بیش از ۱۱۰ تن نیز زخمی هستند که تعدادی از نظامیان مصری نیز در بین کشته شدگان هستند.
پلیس مصر اعلام کرده بیش از ۳۰ فرد مسلح سوار بر چند خودرو به این مسجد حمله کرده‌اند و سپس موفق به فرار شده‌اند. تروریست‌ها ابتدا اقدام به انفجار یک بمب کردند و سپس با محاصره مسجد به سمت نمازگزاران تیراندازی کردند. آن‌ها همچنین خودروهای مردم را در اطراف مسجد به آتش کشیدند و مسیرهای منتهی به شهرک الروضه را بستند.
این حمله به دلیل اینکه یک مسجد و نمازگزاران را هدف قرار داده در نوع خود در مصر بی‌سابقه است گرچه نیروهای نظامی مصری نیز در این مسجد حضور داشته‌اند. این حمله می‌تواند سرآغاز یک سری سرکوب‌های خشن دولت مصر و به تبع آن واکنش خشن‌تر گروه‌های شبه‌نظامی حاضر در صحرای سینا باشد.
به گفته وزارت بهداشت مصر ۱۱۰ تن در این حمله زخمی شده‌اند که حال برخی از آنها وخیم است. در بیمارستان بئر العبد در استان سینای شمالی وضعیت فوق العاده اعلام شده است. در همین راستا مصر درحال برگزاری نشست امنیتی فوق العاده‌ای با ریاست عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر برای بررسی پیامدهای این حمله است. این نشست با حضور وزرای دفاع و کشور و رئیس سازمان اطلاعات کل برگزار می‌شود.
 در پی این حمله دولت مصر سه روز عزای عمومی اعلام کرده است. ارتش مصر نیز تجهیزات نظامی و نیرو به منطقه اعزام کرده است که حاکی از عملیات گسترده علیه گروه‌های تندرو در روزهای آینده است.
استان سینای شمالی محل اصلی فعالیت‌های تندروها به ویژه گروه‌های افراطی وابسته به داعش است و بارها حملاتی علیه نظامیان مصری در این استان رخ داده است.
عبارات کليدی: مصر
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: حوادث
کد: ۱۶۶۳۰۲
انتشار: جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶
ساعت: ۱۸:۳۰
منبع: ایسنا
کد توليد: ۸۸۸۸