دستکاری در شناسنامه برای فرار از اعدام
روز ۱۳مرداد‌ماه سال۹۳ به مأموران انتظامی خبر رسید ۲برادر در خانه‌شان واقع در منطقه خانی‌آباد مقدار زیادی مواد‌مخدر نگهداری می‌کنند. در این شرایط مأموران با مجوز قضایی وارد مخفیگاه متهمان شدند و در جریان بازرسی از آنجا موفق شدند ۳کیلو و ۹۴۰گرم شیشه همراه با ۳کیلو مواد پیش‌ساز شیشه کشف کنند.
در چنین شرایطی ۲برادر به اتهام نگهداری و تولید شیشه بازداشت شدند. متهم اصلی كه ۲۱سال داشت و برادر كوچك‌تر است در جریان بازجویی‌ها جرمش را گردن گرفت و گفت: بسته‌ای كه در خانه برادرم كشف شده را یكی از دوستانم به من داده بود تا برایش نگه‌دارم. ما نمی‌دانستیم داخل بسته چه چیزی قرار دارد و آن را امانت نگه‌داشته بودیم.
از طرفی برادرم از این ماجرا بی‌خبر بود و در این ماجرا گناهی ندارد. با وجود این اظهارات ۲برادر جوان مدتی بعد در دادگاه انقلاب تهران محاكمه شدند. دادگاه متهم اصلی را به اتهام نگهداری شیشه به اعدام و برادرش را به حبس محكوم كرد. با صدور این رای، متهم جوان كه خود را در یك قدمی چوبه دار می‌دید به رأی دادگاه اعتراض كرد و پرونده به دیوان‌عالی كشور فرستاده شد.
او همزمان شناسنامه‌ای متعلق به‌خودش به دیوان ارائه كرد كه نشان می‌داد متولد سال۷۷ است و زمان دستگیری ۱۷سال داشته است. به این ترتیب قضات دیوان، رأی دادگاه درخصوص اعدام وی را نقض كردند. طبق قانون رسیدگی به پرونده‌های مواد‌مخدر كه متهمان آن زیر ۱۸سال دارند در صلاحیت دادگاه كیفری یك استان است. به این ترتیب پرونده به شعبه پنجم دادگاه كیفری یك استان تهران ارجاع شد.
قضات دادگاه ابتدا تلاش كردند درخصوص سن واقعی متهم تحقیق كنند. درحالی‌كه آنها درخصوص اصالت شناسنامه متهم تردید داشتند از مدرسه‌ای كه متهم در آنجا تحصیل كرده بود استعلام كردند. پاسخی كه مدرسه به دادگاه ارسال كرد نشان می‌داد كه متهم سال۷۵ به كلاس اول دبستان رفته است و ادعای او درخصوص اینكه متولد سال۷۷ است و هنگام دستگیری ۱۷سال داشته نادرست است چرا كه در این صورت او در ۲سالگی به مدرسه رفته است.
در چنین شرایطی صبح دیروز متهمان بار دیگر محاكمه شدند. در این جلسه كه به ریاست قاضی بابایی و با حضور قاضی تولیت برگزار شد متهم اصرار داشت كه متولد سال۷۷ است. او در دفاع از خودش گفت: در زندان دچار مشكلات زیادی شدم و اگر دوباره به آنجا برگردم دست به‌خودكشی می‌زنم. زمانی كه در خانه برادرم شیشه كشف شد من ۱۷سال داشتم. باور كنید راست می‌گویم و از سر بچگی دست به این كار زدم. در پایان این جلسه قضات دادگاه برای تصمیم‌گیری وارد شور شدند
عبارات کليدی: اعدام, قاچاق مواد مخدر
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: حوادث
کد: ۱۶۵۴۰۹
انتشار: دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶
ساعت: ۱۲:۰۱
منبع: روزنامه همشهری
کد توليد: ۸۸۸۸