جایزه  تی.اس. الیوت
جایزه تی.اس. الیوت
نامزدهای نهایی جایزه «الیوت» معرفی شدند
اسامی ۱۰ شاعر راه‌یافته به مرحله نهایی نامزدی جایزه «تی.اس. الیوت» ۲۰۱۷ اعلام شد.
«گاردین» نوشت: در حالی که طی سال‌های اخیر تنوع نژادی و رعایت نکردن آن در برخی جوایز هنری و ادبی حاشیه‌ساز شده، فهرست نامزدهای نهایی جایزه شعر «تی.اس. الیوت» که گران‌ترین جایزه شعر انگلستان محسوب می‌شود، تنها با حضور یک شاعر رنگین‌پوست اعلام شده است.
این در حالی است که با توجه به حضور پررنگ و قوی شاعران رنگین‌پوست در فهرست نامزدهای اولیه، انتظار می‌رفت نام شاعران انگلیسی دیگری چون «کابو چینگونیی» و «ریچادر جورج»، «نوار الصدر»، «آندره نفیس ـ ساحلی» و ... هم در این لیست باشد.
«اوشن ویونگ» شاعر ویتنامی ـ آمریکایی مجموعه «آسمان شب با زخم‌ ترکش‌ها»، تنها نویسنده رنگین‌پوستی است که شانس دریافت جایزه ۲۰ هزار پوندی «الیوت» را دارد.
امسال هیات داوران این جایزه ۱۵۴ اثر را مورد بررسی قرار دادند تا به نام این ۱۰ نفر رسیدند:
«تارا برگین» با کتاب «مرگ غم‌انگیز النور مارکس»
«کرولاین برد» با کتاب «در این روزهای تحریم»
«داگلاس دان» با کتاب «وزوز یک مگس»
«لیوتیا فلین» با کتاب «رادیو»
«مایکل سیمونز رابرتز» با کتاب «منکونیا»
«رابرت مینهینیک» با کتاب «خاطرات آخرین انسان»
«جیمز شرد» با کتاب «اقامتگاه متروک»
«اوشن ویونگ» با کتاب «آسمان شب با زخم ترکش‌ها»
«ژاکلین سافرا» با کتاب «تمام مادران خشمگین من»
«رادی لامسدن» با کتاب «خیلی خوشحالم که خودم هستم»
این بیست‌وچهارمین دوره برگزاری جایزه «تی‌.اس. الیوت» است که از سال ۱۹۹۳ برای بزرگداشت نام «توماس استرنز الیوت» شاعر، نمایش‌نامه‌نویس و منتقد ادبی برنده‌ نوبل ادبیات نام‌گذاری شده است. او در سال ۱۸۸۸ در ایالت میسوری آمریکا به دنیا آمد و در مجموع، هفت نمایش‌نامه، ۱۷ اثر غیرداستانی و ۱۰ کتاب شعر نوشت. «الیوت» از کسانی چون «هومر»، «دانته»، «شکسپیر» و «جوزف کنراد» الهام گرفت و خود الهام‌بخش نویسندگان دیگری شد.
«تی.اس. الیوت» در دوران زندگی، جایزه‌های متعددی دریافت کرد که به نوبل ادبیات، نشان لیاقت از پادشاه جورج ششم در سال ۱۹۴۸، نشان افتخار دولت فرانسه در سال ۱۹۵۱، جایزه‌ «گوته» در سال ۱۹۵۵، مدال «دانته» در سال ۱۹۵۹، نشان شوالیه‌ ادبیات و هنر فرانسه در سال ۱۹۶۰ و نشان آزادی ریاست‌جمهوری در سال ۱۹۶۴ می‌توان اشاره کرد.
عبارات کليدی: جایزه تی.اس. الیوت، جایزه الیوت، مجموعه شعر، شعر
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: کتاب
کد: ۱۶۴۳۱۳
انتشار: شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶
ساعت: ۱۲:۰۲
منبع: ايسنا
کد توليد: ۶۸۶۸