دولت و تداوم دیپلماسی عقلانی
دولت و تداوم دیپلماسی عقلانی
روشی که دولت آقای روحانی با هدف حفظ منافع ملی و تداوم مناسبات بین المللی ایران در تعامل با اتحادیه اروپا دنبال می کند نه باج دادن که بر مبنای دیپلماسی عقلانی و ضرورت های سیاسی در شرایط کنونی است.
اظهارات اخیر ترامپ در جایگاه ریاست جمهوری آمریکا، تداوم سیاست های ایران ستیزانه ای است که در طول چهار دهه اخیر در کاخ سفید و کنگره آمریکا دنبال شده است، اما از وجهی دیگر، بی توجهی یا به عبارتی ناآگاهی او از سیاست و دیپلماسی را به تصویر می کشد. موضع ترامپ درباره برجام به زعم او راهبردی است که با هدف ممانعت از اقدامات تحریک آمیز ایران علیه امنیت و ثبات منطقه و جامعه بین المللی صورت گرفته است؛ اقدامی که اگر چه جامعه جهانی، اتحادیه اروپا و سیاستمداران خارجی و داخلی آن را تقبیح کرده اند، اما گویا به مذاق منتقدان داخلی برجام و مخالفان دولت شیرین آمده و بهانه ای شده است که آنها با اتکا به اظهارات رییس جمهوری آمریکا به آشیو انتقادهای خود از دولت رجوع کنند و با برابر نهادن نقدهای مخرب خود درباره برجام و اظهارات دولتمردان، تیم هسته ای و رسانه های حامی دولت، بار دیگر شمشیر را از رو بسته و زبان به تخریب و هجمه به دولت بگشایند.
پس از موضع گیری جهانی و اتحادیه اروپا جریان مخالف و رسانه های منتقد دولت به زعم خود مواضع و اقدامات دولت درباره برجام را به دور از تدبیر معرفی می کنند و اقدامات دولت در زمینه توافق هسته ای را زیر سوال می برند، اما نقدها و بهانه جویی های مخالفان داخلی برجام در روزهای اخیر به صورت مستقیم و به کنایه حمایت اتحادیه اروپا از برجام را دستاویز تداوم بدگویی و منفی بافی درباره دولت قرار داده اند. در پاسخ به موج گسترده داخلی که علیه برجام و دیپلماسی تعاملی دولت شکل گرفته است، بیان نکاتی ضرورت دارد؛

۱- رییس جمهوری کارگزار ملت و عهده دار دستگاه اجرایی کشور به عنوان یکی از قوای سه گانه نظام جمهوری اسلامی است و با توجه به حمیت وطنی و تعهدی که به ملت و نظام دارد، در راستای توسعه حداکثری منافع ملی و ارتقای جایگاه منطقه ای و بین المللی کشور قدم بر می دارد. با توجه به موضع گیری ترامپ که از یک سو آن را از سر بلاهت او و از طرفی سیاست واقعی و بدون پرده آمریکا می دانند، حساسیت های سیاسی و مصلحت اندیشی ملی ایجاب می کند که ایران با تداوم زبان و روش دیپلماسیِ تعاملیِ خود با جهان، برای حفظ و گسترش منافع ملی اعم از مرزهای سرزمینی، منافع استراتژیک منطقه ای و وجهه مثبت بین المللی تلاش کند.
از این رو روشی که دولت آقای روحانی به منظور حفظ منافع ملی و تداوم مناسبات بین المللی ایران در تعامل با اتحادیه اروپا دنبال می کند، بر مبنای حساسیت ها و ضرورت های سیاسی در شرایط کنونی است، زیرا نمی توان دستاوردها و منافعی که در نتیجه تلاش های دولت و نظام جمهوری اسلامی در چهارسال اخیر برای کشور به بار آمده است، نادیده انگاشت.

۲- حفظ تعامل و مناسبات سیاسی- اقتصادی با اتحادیه اروپا،در چارچوب برجام است و دولت به عنوان قوه مجریه نظام، برحفظ حقانیت ملی در موضوع افزایش توان دفاعی و تداومِ مشارکت کشور در برقراری صلح، ثبات و تعادل منطقه ای و به طور کلی خط قرمزهای نظام در تعاملات منطقه ای و بین المللی تاکید داشته و دارد.
حمایت اتحادیه اروپا بر حفظ برجام و تداوم روابط سیاسی و تجاری آنها با ایران آنگونه که از سوی رسانه های منتقد سوء برداشت می شود، به معنای باج دهی و امتیاز دادن به اروپایی ها نبوده و محدود به برجام است به طوری که رییس جمهوری در گفت و گوی زنده تلویزیونی خود در بیست و یکم مهر ماه اظهار کرد: «ما نسبت به برجام به عنوان یک معاهده چند جانبه و بین‌المللی به یک معنا، تا زمانی که حقوق ما تأمین می‌شود، تا زمانی که منافع ما اقتضاء می‌کند و تا زمانی که ما از منافع برجام برخوردار هستیم، در چارچوب منافع و مصالح ملی به برجام احترام می‌گذاریم. با آژانس بین‌المللی اتمی همکاری کردیم و در چارچوب معاهدات بین‌المللی و برجام با آژانس همکاری خواهیم کرد، اما اگر روزی منافع ما تأمین نشود و طرف‌های ما بخواهند تعهدات خودشان را زیر پا بگذارند، بدانند ایران لحظه‌ای درنگ نخواهد کرد و به آنها پاسخ خواهد داد.»

۳- دولت و نظام همواره بر استراتژی دفاعی مبتنی بر «بازدارندگی موثر و مقتدرانه» تاکید و از این رو تاسیسات دفاعی و نظامی را به عنوان خط قرمز معرفی کرده اند. آزمایش تسلیحات موشکی که آمریکایی ها و کشورهای اروپایی روی آن مانور می دهند، چنانکه بارها از سوی سران نظام تاکید شده نه برای مقاصد تحریک آمیز بلکه به منظور افزایش توان دفاعی و بازدارندگی کشوراست در همین خصوص رییس جمهوری نیز در نطق تلویزیونی خود در پاسخ به اظهارات ترامپ عنوان کرد: «حفظ ثبات و تعادل منطقه ای سلاح و موشک ما برای دفاع ماست. همیشه برای دفاع مصمم بودیم و امروز مصمم‌تر شده ایم. ما همیشه برای ساخت سلاح‌هایی که مورد نیازمان بود، تلاش می‌کردیم و از این پس تلاش‌ مضاعف‌تر انجام خواهیم داد.سلاح ما برای دفاع است و ما به دفاع و تقویت دفاعی خودمان ادامه می‌دهیم.»
متهم کردن دولت به باج دهی و امید بستن به اروپایی ها که از جمعه گذشته در خط خبری رسانه ها منتقد و مخالفان داخلی برجام دنبال شده؛ نه تعامل و توافقی دیگر برای اعمال و پذیرش محدودیت های تسلیحاتی و نظامی بر جمهوری اسلامی ایران که تداوم دیپلماسی تعاملی و هوشمندانه نظام جمهوری اسلامی در راستای حفظ منافع و گسترش دستاوردهای ناشی از توافق هسته ای است.

۴- اظهارات ترامپ به زعم بسیاری از بلاهت و نابخردی سیاسی او ناشی می شود، اما به هر روی اظهارات وی در مقام ریاست جمهوری آمریکا بیان شده و به رغم مخالفت هایی که در آمریکا با آن صورت گرفته ؛ این اظهارات بازتاب سیاست کنونی کاخ سفید در برابر ایران است. در مقابل این سیاست؛ پایبندی به وحدت و توجه به انسجام و همبستگی ملی مهمترین راهبردی است که در عرصه داخلی ضرورت آن احساس می شود.
منتقدان داخلی برجام و مخالفان دولت به جای اتهام زنی و سناریو سازی در تقابل با سیاست و عملکرد دولت در حوزه داخلی و بین المللی می باید به وحدت ملی و همدلی سیاسی توجه داشته باشند؛ موضوعی که درک حساسیت آن به ویژه از سوی برخی جریان های سیاسی در کشور ضروری می نماید.
پرهیز از حاشیه سازی، تفرقه افکنی و یاس آفرینی در فضای سیاسی و افکار عمومی و تاکید بر تفاهم و خرد جمعی می تواند زمینه تدبیر عقلانی و دور اندیشانه نظام و دولت را با حفظ منافع و مصالح ملی و تداوم تعامل و دیپلماسی بین المللی برای جمهوری اسلامی در شرایط کنونی بیش از پیش میسر سازد.

 
عبارات کليدی: دونالد ترامپ، برجام، دولت دوازدهم، حسن روحانی، ایران و آمریکا، ایران و اروپا
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: اخبار داخلی
کد: ۱۶۴۲۹۳
انتشار: شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۶
ساعت: ۰۹:۵۷
منبع: ايرنا
کد توليد: ۶۸۶۸