حسن روحانی
حسن روحانی
در واکنش به اظهارات امروز رئیس‌جمهور آمریکا؛
روحانی: سخنان ترامپ نشان داد برجام مستحکم‌تر از آن است که فکر می‌کرد/ تاریخ و جغرافیا بخوانید و ادب و تعهدات بین‌المللی را بشناسید
رئیس‌جمهور تاکید کرد: در صحبت‌های ترامپ درباره ایران جز فحاشی و اتهام حرف دیگی وجود نداشت
حسن روحانی در سخنانی و در واکنش به اظهارات رئیس‌جمهور آمریکا عنوان کرد: به مردم بزرگ و عزیز سرزمین ایران سلام عرض می‌کنم. لازم می‌دانستیم بعد از صحبت‌هایی که شنیده شد از رئیس‌جمهور فعلی آمریکا نکاتی را به عرض ملت ایران برسانم.
وی افزود: اولا در صحبت‌های آقای ترامپ درباره ایران جز فحاشی و مشتی از اتهامات واهی علیه ملت ایران حرف دیگری وجود نداشت. من رئیس‌جمهور آمریکا را دعوت می‌کنم که هم تاریخ را بهتر بخوانند و هم جغرافیا را هم نسبت به تعهدات بین‌المللی و راجع به ادب و اخلاق و عرف جهانی و بین‌المللی را بهتر بداند.
رئیس‌جمهور تاکید کرد: ظاهرا ایشان خبر ندارد دولت آمریکا دولت کودتا را در شصت و چند سال پیش روی کار آورد و قدرتی بود که با پول و اعمال نفوذ و استفاده از مزدوران خود حکومت قانونی این سرزمین را سرنگون کرد. ظاهراً ایشان فراموش کرده در طول مبارزات یکپارچه ملت ایران علیه این دیکتاتوری و به دست آوردن آزادی و استقلال، کشوری که بیشترین حمایت را از دیکتاتور وقت می‌کرد آمریکا بود.
وی ادامه داد: آقای ترامپ ظاهرا فراموش کرده بعد از پیروزی انقلاب اسلامی طراحی آمریکا در ایران، کودتا بود که البته یک بار دیگر در سال ۵۹ این کودتا را تکرار کرد. ظاهرا  فراموش کرده‌اند که در هشت سال دفاع مظلومانه ملت ایران در برابر تجاوز آمریکا از متجاوز دفاع کرد.
روحانی یادآور شد: او فراموش کرده در موشکباران و بمباران شیمیایی شهرها و سردشت و حلبچه بیانیه‌ای که لازم بود آمریکا بدهد و در برابر  متجاوزان بیایستد و از مظلوم دفاع کند به عکس عمل کرد. تاریخ را باید بهتر بخوانیم. در شصت و چند سال گذشته با ملت ایران چه کرده چ‌اند و چطور با ملت ایران رفتار کردند.
رئیس دولت دوازدهم گفت: بعداز  چهل سال انقلاب به مردم چه ظلم‌ها که نکردید. چه طور یک رئیس‌جمهور اسم تاریخی خلیج فارس را یاد نگرفته؟ همان خلیجی که نظامیان آمریکایی در آن رفت و آمد می‌کنند باید از نظامیان و خلبانان خود که نقشه در دست دارند اسم خلیج فارس را می‌پرسیدید.
وی تاکید کرد: حقوق بین الملل هم ظاهرا دقیق نخوانده‌اند چه طور نسبت به معاهده‌ای که چند جانبه است و یک قطعنامه بین‌المللی است، اطلاع ندارید؟ مگر یک رئیس‌جمهور می‌تواند آن را لغو کند؟ این سند دوجانبه نیست که بتوانید آن را لغو کنید.
روحانی با تاکید بر اینکه ادب و اخلاق هم وجود ندارد، ترامپ حرف‌هایی زد که شأن ملت ایران نبود، گفت: همین آقای گوینده زمان انتخابات ریاست جمهوری آمده بود به جنوب خلیج و دید که چه انتخابات با شکوهی توسط مردم برپا شد. ملتی که دموکراسی را همراه با فرهنگش قرار می‌دهد و همواره به فکر فرهنگ و تمدن خود است. آیا این دولت یاغی است یا دولتی که در پی تجاوز و کودتا در این منطقه بوده است؟
وی خاطرنشان کرد: چه کسی صدها هزار نفر را در مناطق مخالف جهان از ویتنام گرفته تا امریکای لاتین و در کشورهای دیگر با بمب‌ها مورد کشتار قرار داده است؟ کسی ادعا می‌کند در برابر سلاح هسته‌ای می‌خواهد بایستد که تنها کشوری است که در برابر کشور دیگری، از سلاح هسته‌ای استفاده کرده آن هم نه یکبار بلکه دوبار. کشوری که هم دارای سلاح هسته‌ای است و هم از آن استفاده می‌کند و رژیم صهیونیستی هم از آن حمایت می‌کند. آیا او می‌خواهد جلوی تولید سلاح هسته‌ای را بگیرد؟
رئیس‌‌جمهور عنوان کرد: یک بار دیگر برای ملت ما مشخص شد دولت آمریکا علیه ملت ایران و منطقه خط قبلی را در پیش دارد. ملت ایران در برابر هیچ قدرتی سر تسلیم فرود نخواهد آورد. خیلی از کشورها از صدام حمایت کردند و به تحریم‌ها علیه ملت ایران ادامه دادند تا مردم را از پا در بیاورمد.  امروز برای ملت ایران روشن‌تر شد که باید بیش از گذشته کنار هم باشیم و متحد باشیم.
وی گفت: سخنان امشب نشان داد برجام مستحکم تر از چیزی است که ترامپ در دوره رقابت انتخاباتی فکر می کرد.
روحانی با اشاره به اینکه مردم ایران دیدند برای اولین بار آمریکا در برابر یک قرارداد بین‌المللی موضع گرفت و بلافاصله اتحادیه اروپا موضع‌گیری کرد، یادآور شد: آمریکا امروز تنهاتر از همیشه در برابر برجام و توطئه‌هایش علیه ملت ایران است. ما با صراحت می‌گوییم در برابر تروریسم در منطقه ایستاده‌ایم و خواهیم ایستاد. همان تروریست‌هایی که خود این آقا گفت. به وجود آورنده داعش خود آمریکا بوده است. سپاه و ملت ایران و سوریه و یمن و مردم منطقه در برابر گروه ‌های تروریستی ساخته شده توسط آمریکا، ساکت نمی‌نشینند.
وی با بیان اینکه سپاه نیروی قدرتمندی است که مردم  ایران همیشه در کنار آن بودند و سپاه همیشه در کنار مردم بوده و از کشور در برابر گروه‌هایی خود شما علیه مردم تحریک کردید ایستا گی کرد، گفت: امروز هم سپاه به ندای مظلومیت مردم مظلوم منطقه پاسخ مثبت داده و خواهد داد. آیا سپاه فاسد است یا دولت و نیروهای مسلحی که همواره در این منطقه علیه استقلال ملت‌ها مداخله کردند؟
رئیس‌جمهور ادامه داد: آیا دولت ایران دیکتاتوری است؟ دولتی که تمام ارکان آن با انتخابات و رای مردم است یا دولت‌هایی که مورد حمایت آمریکا هستند و هنوز قبیله‌ای کشورشان را اداره می‌کنند و رنگ انتخابات را در کشور خود ندیدند و رژیمی که در این منطقه بر مردم مظلوم لبنان و فلسطین ظلم کرده و می‌کند و شما حامی آنها  هستید؟  اما نیرویی که از مظلوم حمایت می‌کند و به هیج کشوری تجاوز نکرده نسبت به آنها لحن بی‌ادبانه به کار می‌گیرید.
وی افزود: یادتان رفته شما مردم مظلوم یک هواپیمای مسافری را مورد حمله قرار دادید و بعد به متجاوزین این حادثه دلخراش جایزه و مدال دادید؟ یادتان رفته جنگ‌های این منطقه را شما به وجود آوردید؟ یادتان رفته با مردم افغانستان و سوریه و عراق چه کردید؟ شما نسبت به موشک‌های ایران نگرانید؟ چطور سلاح‌هایی که هر روز به کشورهای متجاوز می‌دهید و با بمب‌های ساخت خودتان مردم مظلوم را هدف قرار می‌دهند و نسبت به این سلاح‌ها و تجاوز ها اعتراضی ندارید؟  شما سکوهای نفتی ایران را مورد تجاوز قرار دادید.
روحانی گفت: سلاح و موشک ما برای دفاع ماست. ما همیشه برای ساخت سلاح‌هایی که مورد نیاز ما بود تلاش می‌کردیم و از امروز تلاش مضاعف خواهیم کرد. سلاح ما برای دفاع است و ما به دفاع و تقویت دفاع خود ادامه می‌دهیم. ما نسبت به برجام به‌عنوان یک معاهده چندجانبه و به معنایی معاهده بین‌المللی، تا زمانی که منافع‌مان اقتضا کند، در چارچوب منافع و مصالحی ملی اهتمام می‌کنیم.
رئیس شورای‌عالی امنیت ملی خاطرنشان کرد: با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کرده و خواهیم کرد اما اگر روزی منافع ما تامین نشود و طرف‌های ما تعهدات‌شان را زیر پا بگذارند، بدانند ایران پاسخ خواهد داد.
وی افزود: آن‌چه امروز و امشب از مقامات امریکا شنیده شد، جز تکرار حرف‌های نادرست اتهامات واهی و حرف‌های نادرستی که در ۴۰ سال گذشته تکرار می‌کردند، نبود.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: ما غافل‌گیر نشدیم، چون ۴۰ سال است این حرف‌ها را می‌شنویم. ملت ما غافل‌گیر نشد، چون توقعی جز این نداشت. شما نمی‌توانید بین ملت ایران و حکومت فاصله بیاندازید.
وی افزود: شما قادر نیستید بین ملت ایران و رهبری عظیم‌الشان فاصله بیاندازید.
رئیس دولت دوازدهم همچنین یادآور شد: اساس و اصول کار ما این بود که دین از سیاست جدا نیست. ملت ایران به حقوق ملت‌ها طبق شرع و قانون اساسی احترام گذاشته و خواهد گذاشت. فرامین رهبری فرامین مطاع برای ملت ایران است. همه گروه‌ها، اجزاب، اقوام و مذاهب در برابر این شعارها ایستادگی خواهد کرد. از ما ناراحتید، دست از سیاست‌های خصمانه‌تان بردارید.
وی افزود: ما به ملت امریکا احترام می‌گذاریم. شعار ما در برابر کشور و ملت آمریکا نیست. در برابر سیاست‌های غلط آمریکاست. این دست شماست که راه احترام به ملت‌ها را یاد بگیرید و اگر چنین کردید آن زمان ملت ایران نیز می‌داند چگونه با شما رفتار کند
رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ملت ایران در برابر این سیاست‌ها ایستادگی خواهد. هدف امریکا این است که جلوی سرمایه‌گذاری و رشد و رونق اقتصادی ایران را بگیرد.
روحانی در پایان تصریح کرد: علی‌رغم حرف‌های ترامپ و اهداف شوم سیاست‌مداران آمریکایی، ملت ما برای رشد و رونق اقتصادی بیش از پیش تلاش خواهد کرد و فرمان رهبری را برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را اجرایی می‌کند.
عبارات کليدی: حسن روحانی, دونالد ترامپ, ایران و آمریکا, برجام
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: اخبار داخلی
کد: ۱۶۳۷۶۴
انتشار: جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶
ساعت: ۲۲:۱۵
منبع: ایلنا
کد توليد: ۸۸۱۳