کارشناسان بین المللی: خروج واشنگتن از برجام، آمریکا را منزوی و بی اعتبار خواهد کرد
بیش از ۸۰ کارشناس آمریکا و جهان در زمینه عدم گسترش سلاح، روز چهارشنبه برجام را توافقی موثر در جهت تلاش های مرتبط به این موضوع دانسته و تاکید کردند که خروج آمریکا از این توافق، تنها منجر به انزوا و بی اعتباری بیشتر واشنگتن خواهد شد.
این کارشناسان هسته ای و منع گسترش سلاح جهان از جمله سرپرست سابق آژانس بین المللی انرژی هسته ای، عضو برجسته هیئت تحقیق سازمان ملل متحد در مورد ایران، بسیاری از مذاکره کنندگان، دیپلمات ها و کارشناسان هسته ای و اطلاعاتی آمریکا در کنار کارشناسان هسته ای جهان با صدور بیانیه ای به واشنگتن در مورد احتمال خروج از برجام، هشدار داده اند.
کارشناسان مذکور ضمن اشاره به تاثیرات برجام در جهت کاهش رقابت های هسته ای در جهان گفته اند: گرچه از تلاش های مستمر در جهت نظارت بر پایبندی ایران به مفاد برجام پشتیبانی می کنند، سخنان مقام های دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را تلاشی برای زمینه چینی در جهت بازگرداندن تحریم ها بر پایه اتهام عدم پایبندی ایران به تعهدات برجامی خود دانسته و به شدت در باره اینگونه زمینه چینی های بی پایه و اساس ابراز نگرانی کردند.
در این بیانیه هشدار داده شده است: ترک این توافق توسط آمریکا، بدون ارائه سند و مدرک روشنی دال بر موارد نقض آن توسط تهران، خطر بازگشت ایران به برخی از فعالیت های گذشته خود را در برخواهد داشت و ادامه داده شده است که اقدامات یکجانبه آمریکا، بخصوص بر اساس ادعاهای بی اساس و غیر مستند در مورد عدم پایبندی ایران، به انزوای آمریکا منجر خواهد شد.
کارشناسان یاد شده از جمله پیش بینی کرده اند که چنین اقدامات غیر قابل توجیهی توسط آمریکا، علاوه بر لطماتی که به خود توافقنامه وارد خواهد کرد، به بی اعتمادی و عدم حمایت سایر طرفین ذینفع در این توافق از پیشنهاد آمریکا مبنی بر مذاکره در جهت دستیابی به یک توافقنامه تازه، منتهی خواهد شد.
عبارات کليدی: برجام، ایران و آمریکا
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: اخبار داخلی
کد: ۱۶۱۵۲۲
انتشار: چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۶
ساعت: ۱۹:۵۵
منبع: ايرنا
کد توليد: ۶۸۶۸