آنتونیو گوترش
آنتونیو گوترش
گوترش: آزادسازی دیرالزور عاملی مهم در نابودی تروریست‌هاست/ می‌خواهم دی‌میستورا بماند
دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که دستیابی به توافق فوری میان دمشق و مخالفان سوری امری غیرواقعی است.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد: آزادسازی دیرالزور سوریه عاملی مهم است اما این اوهام است که با آزادسازی دیر الزور زوال و نابودی تروریست‌ها در سوریه را در آینده نزدیک شاهد باشیم.
گوترش در مصاحبه با خبرگزاری نووستی روسیه گفت:‌ امیدوارم دور آتی نشست ژنو درباره بحران سوریه موفقیت‌آمیز باشد و دولت و مخالفان سوریه باید بدانند که هیچ راه حل نظامی برای بحران وجود ندارد چون راه حل نظامی امکان مذاکرات را از بین می‌برد.
گوترش خاطرنشان کرد، ایجاد راه حل سیاسی در سوریه آن را به جایگاهش در جهان بازمی‌گرداند.
دبیرکل سازمان ملل بر اهمیت ایجاد مناطق کاهش تنش در سوریه تاکید و امیدواری کرد که سازوکارهای آن اجرایی شود.
وی در ادامه از استفان دی میستورا،‌ فرستاده سازمان ملل به سوریه خواست تا در پستش به عنوان فرستاده ویژه سازمان ملل باقی بماند.
وی افزود:‌ دی‌میستورا تلاش زیادی برای تحقق صلح بین طرف‌های درگیر کرده و جامعه جهانی قدردان تلاش‌های اوست. در حالی که دی‌میستورا اصرار دارد برود اما من می‌خواهم بماند.
دبیرکل سازمان ملل همچنین خاطرنشان کرد: دستیابی به توافق فوری بین دمشق و مخالفان سوری، امری غیرواقعی است. سازمان ملل امیدوار به مذاکرات مستقیم بین دو طرف است.
گوترش ادامه داد، دو طرف باید گام‌های مشخصی به سوی تفاهم درباره مسائل مطرح شده بردارند از جمله مبارزه با تروریسم و مرحله‌ انتقالی و تدوین قانون اساسی جدید.
 
عبارات کليدی: دیرالزور، آنتونیو گوترش، سازمان ملل، سوریه، استفان دی میستورا
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: اخبار خارجی
کد: ۱۶۱۵۱۷
انتشار: چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۶
ساعت: ۱۸:۳۰
منبع: ايسنا
کد توليد: ۶۸۶۸