میانمار
میانمار
درخواست سازمان ملل برای افزایش کمک‌ها در شرایط «بسیار بسیار اضطراری» مسلمانان روهینگا
یک مقام ارشد سازمان ملل امروز (چهارشنبه) گفت: آژانس‌های امدادرسان باید در مواجهه با ورود ۴۰۰ هزار پناهجوی روهینگایی به بنگلادش که از خشونت در میانمار گریخته‌اند، اقدامات خود را به شدت افزایش دهند. همچنین هزینه مورد نیاز برای کمک به وضعیت آنان نیز به سرعت افزایش یافته است.
به نقل از خبرگزاری رویترز، خروج مسلمانان روهینگایی از میانمار به بنگلادش از ۲۵ اوت و حملات نیروهای امنیتی میانمار آغاز شد.
جورج ویلیام اوکوت اوبو، دستیار کمیسیونر عالی آژانس پناهجویان سازمان ملل، با دیدار از اردوگاه پناهجویان روهینگایی در بنگلادش به رویترز گفت: همه‌ ما ملزم هستیم که واکنش خود به وضع موجود را به شدت افزایش دهیم و برای تامین نیازهای پناهجویان، از غذا گرفته تا سر پناه اقدام کنیم.
به گفته سازمان ملل ۳۷۰ هزار روهینگایی به بنگلادش آمده‌اند اما اوکوت اوبو تعداد فعلی پناهجویان را ۴۰۰ هزار تن تخمین زد. وی درباره اینکه این آمار تا چه اندازه افزایش خواهد یافت، اظهار نظری نکرد.
بسیاری از پناهجویانی که به تازگی به بنگلادش رسیده‌اند گرسنه و بیمار هستند و در میانه فصل بارندگی بی سرپناهند و به آب سالم دسترسی ندارند.
اوکوت اوبو با اشاره به مسیری در این اردوگاه که با گل‌ولای مسدود شده بود، گفت: با وجود شرایط حاکم در اردوگاه‌های موجود، با وضعیتی بسیار بسیار اضطراری روبه‌رو هستیم.
سازمان ملل هفته گذشته برای مقابله با این بحران، ۷۷ میلیون دلار درخواست کرده بود اما این مقام سازمان ملل تصریح کرد، مبلغ درخواست شده با در نظر گرفتن وضعیت پناهجویان در حدود دو هفته پیش تخمین زده شده بود اما با شرایط موجود این مبلغ کافی نخواهد بود.
وی افزود، زمانی که برای این هزینه درخواست شد، تنها ۱۰۰ هزار پناهجو در بنگلادش حضور داشتند اما حالا این تعداد چهار برابر شده و واضح است که نیاز به سرمایه مالی بیشتر خواهد شد.
اوتوک اوبو درباره دسترسی مناسب آژانس‌های امدادرسان به مناطق درگیری در میانمار اظهار نظری نکرد، اما گفت، دسترسی به کمک‌های بشردوستانه برای همه پناهجوبان فراهم شده و مهم است درباره امنیت مردم در هرکجا که هستند اطمینان حاصل کنیم.
وی همچنین موافقت خود را با اظهارات وزیر امور خارجه بنگلادش مبنی بر برقراری امنیت در میانمار برای بازگشت پناهجویان به کشور خود ابراز کرد و گفت: این کشور تحت شرایط دشوار مرزهای خود را باز گذاشته است. باید از موثر بودن اقدامات اطمینان حاصل کرده و از آن حمایت کنیم.
عبارات کليدی: مسلمانان روهینگیا، بنگلادش، میانمار، نسل کشی، جنایت میانمار، سازمان ملل
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: اخبار خارجی
کد: ۱۶۱۵۱۱
انتشار: چهارشنبه ۲۲ شهريور ۱۳۹۶
ساعت: ۱۷:۴۴
منبع: ايسنا
کد توليد: ۶۸۶۸