یک هفته با آی‌تی ایران از لغو مصوبه اینترنت نامحدود تا وزیر جدید ارتباطات و رفع فیلتر یوتیوب
فناوری اطلاعات ایران هفته دوم مرداد ۱۳۹۶ را در حالی پشت سر گذاشت که واعظی پست وزارت ارتباطات را احتمالا به معاون خود در زیرساخت می‌دهد.
برگزیده اخبار هفته‌ای که گذشت به شرح زیر است:
شماره ۱ - محمدجواد آذری جهرمی معاون واعظی و رئیس ارتباطات زیرساخت در مورد وزیرشدن‌اش در دولت روحانی گفت: اجازه بدهید رئیس جمهور اعلام کنند.
شماره ۲ - وزیر ارتباطات از تعلیق و لغو مصوبه اینترنت نامحدود که اول مردادماه به تصویب کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رسیده بود، خبر داد. وی گفت: با توجه به اینکه پیشنهاد مطرح شده در خصوص تعرفه های اینترنت ثابت مبتنی بر اتصال (مدل فروش سرعت به جای حجم) مورد استقبال قرار نگرفت و این مصوبه هنوز مراحل اداری و ابلاغ را طی نکرده و اجرایی هم نشده، قرار شد اجرای آن متوقف شود. وزیر ارتباطات تاکید کرد: دستور دادم کمیته بررسی تعرفه ها، مجددا پیشنهادی با رعایت منافع و مصالح کاربران تهیه و ارائه کند.
شماره ۳ - وزیر ارتباطات از ارائه درخواست رفع فیلتر برای دو سرویس یوتیوب و بلاگ اسپات برای دانشگاهیان به دادستانی کل کشور خبر داد و گفت: موافقت دادستان با شرایط سختی همراه است. معاون وزیر ارتباطات نیز رفع فیلتر دو سایت یوتیوب و بلاگ اسپات را برای دانشگاهیان، فاز آزمایشی اجرای فیلترینگ هوشمند عنوان کرد و گفت: فیلترینگ برای اقشار مختلف به صورت متفاوت اعمال خواهد شد.
شماره ۴ - هر ایرانی صاحب یک صندوق پستی الکترونیکی می‌شود. وزیر ارتباطات در خصوص نحوه استفاده از کارپوشه ملی ایرانیان گفت: همانطور که در گذشته هر ایرانی به یک صندوق پستی به صورت شخصی دسترسی داشت و می‌توانست تمامی نامه‌های خود را از طریق آن دریافت کند، امروز نیز با وجود کارپوشه ملی ایرانیان، یک صندوق پستی الکترونیکی به هر ایرانی تعلق گرفته است.
شماره ۵ - پرداخت موبایلی تا شهریور ماه اجرایی می‌شود. تفاوت این سیستم با اپلیکیشن‌های بانکی در این است که برای اجرای آن دیگر نیازی به کد ویژه و پسورد برای امور بانکی نیست.
شماره ۶ - در شرایطی که موضوع انتقال سرورهای تلگرام به ایران مدتی است توسط مسئولان ارتباطی و قضایی کشور مطرح شده، پس از آنکه مقام عالی وزارت ارتباطات از انتقال سرورهای تلگرام سخن گفت، اما مدیر عامل این شرکت در توییتر خود مطلبی نوشت که بر اساس آن ظاهرا این شرکت با استفاده از CDNهای مستقر در ایران برای افزایش سرعت دانلود موافقت کرده است و نه انتقال سرورها به صورت کامل.
عبارات کليدی: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات, اینترنت, یوتیوب, فیلترینگ
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: دیجیتال
کد: ۱۵۸۴۱۵
انتشار: پنجشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۶
ساعت: ۲۰:۳۵
منبع: خبرآنلاین
کد توليد: ۸۸۸۸