ایجاد گشت هوایی مشترک در جنوب شرق آسیا برای مقابله با داعش
کشورهای مالزی، اندونزی و فیلیپین با هدف مقابله با تهدیدات گروه تروریستی داعش به گشت مشترک هوایی روی آوردند.
هشام الدین حسین وزیر دفاع مالزی روز چهارشنبه اعلام کرد که این گشت مشترک هوایی پس از آغاز گشت مشترک دریایی که قرار است از ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) آغاز شود، کار خود را شروع می کند.
به نوشته تارنمای روزنامه بورنئو پست، گشت مشترک دریایی مالزی، فیلیپین و اندونزی از حدود دو سال پیش نخستین مراحل اجرایی شدن خود را آغاز کرد و قرار است از اواخر این ماه با هدف مقابله با دزدی های دریایی فعالیت خود را آغاز کند.
وزیر دفاع مالزی تصریح کرد: وزرای دفاع آ.سه.آن متعهد به مقابله با تهدیدات هستند. بدین منظور، ما در حریم هوایی مالزی گشت هوایی مشترک آغاز می کنیم.
وی تاکید کرد که این طرح مشترک پیش از این و هنگامی که مالزی، سنگاپور و اندونزی مقابله با تهدیدات دزدی های دریایی و دیگر جرائم را در تنگه مالاکا در دستور کار قرار دادند، موفقیت آمیز بوده است.
خطرات گروه تروریستی داعش که مقامات کشورهای منطقه جنوب شرق آسیا پیش از این همواره نسبت به آن هشدار داده اند، تا پیش از بحران شهر مراوی در فیلیپین که بخشی از آن توسط تروریست ها اشغال شد به صورت موردی در جاکارتا و کوالالامپور فرصت ظهور یافته بود.
در واقع آنچه که این کشورها از آن به عنوان تهدیدات و حملات گرگ های تنها یاد می کردند، اکنون با اقداماتی که حامیان داعش در جنوب فیلیپین انجام دادند، خطر تروریسم در منطقه را به مرحله جدیدی وارد کرده است.
می توان گفت که تصرف بخشی از مراوی به عنوان یک شهر توسط تروریست ها سطح تهدیدات و خطرات تروریسم را بیش از انتظار مقامات امنیتی این کشورها ارتقاء داده است.
اکنون این کشورها باید برای مقابله با آنچه که می تواند ادعای داعش در تشکیل خلافت به اصطلاح اسلامی در منطقه را یک مرحله تا محقق شدن پیش ببرد، اقدامات سنجیده ای را بکار گیرند تا با نتیجه ای ورای انتظار خود مواجه نشوند.
عبارات کليدی: گشت هوایی، داعش، مالزی، اندونزی، فیلیپین
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: اخبار خارجی
کد: ۱۵۴۲۶۲
انتشار: چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶
ساعت: ۱۵:۱۱
منبع: ايرنا
کد توليد: ۶۸۶۸