روباتها مجهز به حس لامسه می شوند
محققان دانشگاه مینه سوتا با استفاده از چاپگرهای سه بعدی یک حسگر سیلیکونی برای نصب بر روی نوک انگشت ربات ها طراحی کرده اند که به آنها حس لامسه می بخشد.
به نقل از دیجیتال ترندز، از این روش می توان برای تسهیل عمل جراحی و انتقال حس لامسه به جراحان در برخی عمل های دشوار نیز استفاده کرد.
حسگرهای یاد شده را می توان حتی بر روی نوک انگشتان دستان افرادی که به هر علت حس لامسه خود را از دست داده اند نیز نصب کرد تا آنها دوباره از این حس بهره مند شوند. ابعاد مینیاتوری این حسگرهای سه بعدی باعث می شود افراد برای استفاده از آنها مشکل چندانی نداشته باشند.
بدین منظور محققان با استفاده از یک چاپگر سه بعدی مخصوص، حسگرهایی لمسی را برروی نوک انگشت انسان یا ربات می کارند. مواد به کار رفته در این حسگر ابتدا مانند یک جوهر بر روی سطح مورد نظر قرار می گیرند و سپس به تار و پود آن سطح پیوند می خورند. اتصال اجزای این حسگر توسط یک سیم پیچ مرکزی صورت می گیرد که در برابر فشار حساس است و لذا حس لامسه را در افراد یا ربات ها به وجود می آورد.
این حسگرهای منعطف سیلیکونی و بسط یافتنی که تنها ۴ میلیمتر پهنا دارند، به راحتی خم می شوند و استفاده از آنها در آینده نزدیک ممکن می شود.
عبارات کليدی: ربات، حس لامسه
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: تکنولوژی
کد: ۱۵۱۳۷۸
انتشار: چهارشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۶
ساعت: ۱۴:۴۵
منبع: مهر
کد توليد: ۶۸۶۸