صادرات نفت خام ایران به هند به ۵۴۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت
صادرات نفت خام ایران به هند در سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ با افزایش سه برابری نسبت به سال گذشته به ۵۴۰ هزار بشکه در روز رسید.
براساس اطلاعات نهادهای کشتیرانی که روز شنبه در رسانه های هند منتشر شد ،واردات نفت هند از ایران در ماه فوریه (بهمن- اسفند) نسبت به ماه پیش از آن ۱۷ درصد افزایش یافته است .
این افزایش صادرات باعث شد جمهوری اسلامی ایران بتواند جایگاه خود را از عراق پس بگیرد و همانند دوران پیش از تحریم به دومین تامین کننده نفت هند تبدیل شود.
مجموع واردات نفت هند از ایران در ماه فوریه ۲۰۱۷ میلادی به ۶۴۷ هزار بشکه در روز رسید که نزدیک به سه برابر رقم محقق شده در فوریه ۲۰۱۶ است.
براساس گزارش های منتشر شده، واردات نفت هند از ایران در ماه مارس(اسفند- فروردین)
در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۴.۷ درصد افزایش نشان می دهد.
در سه ماه نخست سالجاری میلادی نیز ،به دلیل تصمیم تعدادی از کشور های اوپک برای کاهش تولید نفت، واردات نفت هند از ایران با ۹۲ درصد افزایش به ۵۷۳ هزار ۴۰۰ بشکه نفت خام در روز رسید.
براساس داده های منتشر شده در ماه مارس(اسفند - فروردین ) عراق دومین صادر کننده بزرگ نفت به هند و عربستان سعودی همچنان رتبه نخست صادرات نفت به هند را در اختیار دارد.
رفع تحریم های اقتصادی ایران سبب شد که شرکت های نفتی از جمله شرکت صنایع ریلاینس هند واردات نفت خود را از ایران افزایش دهد و ایران بتواند بخشی از بازار از دست داده خود را در هند بدست آورد.
صادرات نفت و میعانات گازی ایران اکنون به ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است،درحالی که صادرات نفت ایران در دوران تحریم یک میلیون بشکه در روز بود.
چین و هند از بزرگترین خریداران نفت ایران به شمار می روند.
عبارات کليدی: صادرات نفت خام ، ایران و هند
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: اخبار داخلی
کد: ۱۴۸۷۰۴
انتشار: شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۶
ساعت: ۱۶:۰۳
منبع: ايرنا
کد توليد: ۶۸۶۸