رگ خواب
رگ خواب
آلبوم شجریان و پورناظری برای «رگ خواب» پیش از اکران فیلم می‌آید
امروز اعلام شد آلبوم موسیقی «رگ خواب» با آواز همایون شجریان و آهنگسازی سهراب پورناظری قرار است ۲۵ اسفندماه به بازار بیاید. این آلبوم متعلق به فیلم «رگ خواب» ساخته حمید نعمت‌الله است که امسال در جشنواره فیلم فجر نیز حضور داشت، نکته عجیب این‌جاست که موسیقی این فیلم قرار است پیش از اکران آن منتشر شود. به نظر می‌رسد انتشار یکی از قطعات‌ این آلبوم که با کیفیت پایین در سالن سینما ضبط شده در این اتفاق بی‌تاثیر نیست.
سهراب پورناظری به همراه همایون شجریان تا کنون با حمید نعمت‌الله دو همکاری برای اجرای موسیقی فیلم داشته‌اند. اولین همکاری آن‌ها در فیلم «آرایش غلیظ» اتفاق افتاد که آلبوم موسیقی آن پس از اکران فیلم در بازار منتشر شد، اما به نظر می‌رسد انتشار یکی از قطعات آلبوم «رگ خواب» که دومین همکاری این سه نفر محسوب می‌شود، سازندگان آن را مجاب کرده زودتر این آلبوم را به بازار عرضه کنند هرچند هنوز خبری از اکران فیلم نشده است.
بعد از این‌که موسیقی فیلم «رگ خواب» بدون اجازه سازندگان آن در کلیپی در اختتامیه جشنواره فیلم فجر استفاده شد، سهراب پورناظری سازنده این آهنگ یادداشتی را منتشر کرد و این اتفاق را سوء استفاده دانست. او همچنین به این موضوع اشاره کرد که به گفته اکبر نبوی عضو هیات داوری جشنواره فجر امسال، قطعات ساخته شده برای این فیلم نظر داوران را جلب کرده اما به دلیل این‌که در تیتراژ گروه آهنگسازی ثبت شده آن‌ها گیج شده بودند و احتمالا سیمرغ آهنگسازی برای این فیلم به همین دلیل به آن‌ها نرسیده است اتفاقی که نبوی از پورناظری خواسته از آن بگذرد.
حالا با دست به دست شدن قطعه تیتراژ این فیلم، در گروه‌های تلگرامی به نظر می‌رسد سازندگان بهتر دانسته‌اند این آلبوم که با حاشیه‌هایی از این دست روبرو بوده، زودتر یعنی ۲۵ اسفندماه به دست مخاطبان برسد. البته هنوز هم این‌که آلبوم موسیقی فیلمی پیش از اکران آن در بازار منتشر شود اتفاقی غیرمعمولی است.
به گزارش روابط عمومی پروژه، آلبوم «رگ خواب» علاوه بر موسیقی متن فیلم شامل چهار قطعه باکلام از جمله «آهای خبردار»، «رگ خواب»، «ابر می‌بارد» و «گریه می‌آید مرا» با اشعاری از امیر خسرو دهلوی، حسین منزوی و مولاناست. این اثر توسط ارکستر موسیقی فیلم SIF بلغارستان اجرا شده و تهمورس پورناظری، هوشیار خیام و شِین کاراسکو به‌عنوان تک‌نواز در آن حضور دارند.
همچنین حمید نعمت‌الله کارگردان فیلم «رگ خواب» نیز گویندگی متن این اثر را برعهده داشته است. از اعضای دیگر این گروه می‌توان به دیوید گارنر آهنگساز آمریکایی، بردیا کیارس آهنگساز و رهبر ارکستر و آرین کشیشی آهنگساز و نوازنده بیس به‌عنوان تنظیم‌کننده اشاره کرد.
آثار باکلام این اثر متاثر از فضاهای متفاوتی است که این دو هنرمند پیش از این در آثارشان تجربه کرده بودند. قطعه‌ «رگ خواب» با مطلعِ «رو سر بنه به بالین» از مولانا است که برای تیتراژ پایانی فیلم «رگ خواب» ساخته شد. این قطعه را می‌توان در ادامه تجربه تیتراژ پایانی فیلم «آرایش غلیظ» دانست، بخش‌هایی از موسیقی بی‌کلام این اثر نیز متاثر از فیلم‌های دوران کلاسیک اروپاست و در قسمت‌هایی از ارکستراسیون غربی بهره گرفته شده است.
بازیگران اصلی «رگ خواب» لیلا حاتمی و کوروش تهامی هستند که حاتمی برای بازی در این‌ فیلم سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن جشنواره فجر امسال را نیز به دست آورد.
عبارات کليدی: آلبوم رگ خواب
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: موسيقی
کد: ۱۴۶۷۸۷
انتشار: يکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵
ساعت: ۱۵:۰۷
منبع: آی سینما
کد توليد: ۶۹۶۹