ایرج حریرچی
ایرج حریرچی
قائم مقام وزیر بهداشت: پیشرفت کشور در گرو استفاده از تولیدات داخلی است/کیفیت داروهای ایرانی را تضمین می کنیم
قائم مقام وزیربهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: پیشرفت کشور در گرو استفاده از تولیدات داخلی است و در حوزه سلامت کیفیت داروهایی که توسط دانشمندان ایرانی تولید می شوند را تضمین می کنیم.
به گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایرج حریرچی افزود: فرهنگ سازی استفاده از داروها و تجهیزات پزشکی ساخت داخل همزمان با برنامه ریزی برای ارتقای کیفیت تولید و افزایش بهره وری اقتصادی ب ویژه در سال «اقتصاد مقاومتی؛ اقدام و عمل» مورد تاکید وزارت بهداشت است و تقویت و پیشرفت کشور در گرو استفاده از تولیدات داخلی است.
وی اضافه کرد: درابعاد پزشکی، تولید تجهیزات و داروها به همت دانشمندان ایرانی و کسانی که در این رشته ها کار می کنند، ظرفیت های بسیاری می بینیم و وظیفه ما حمایت از این دانشمندان است.
وی ادامه داد: پویش مصرف کالاهای ایرانی توسط ایرانی ها یکی از موضوعات مهمی است که موجب تقویت اقتصاد مقاومتی در حوزه مصرف داور و تجهیزات پزشکی ایرانی در کشور است.
قائم مقام وزارت بهداشت گفت: خیلی خوشحالم که اعلام کنم ۹۷ و نیم درصد مصرف دارویی کشور از نظر عددی تولید داخل است که معادل میزان مصرف ریالی ۷۰ درصد دارویی کشور است.
سخنگوی وزارت بهداشت افزود: ما این تضمین را می دهیم که داروهایی که توسط دانشمندان ایرانی تولید شده کیفیت لازم را دارد و صدور داروهای تولید کشورمان به کشور روسیه و دیگر کشورهای همسایه نشانگر کیفیت مناسب داروهای ایرانی است.
وی تاکیدکرد: این تایید کیفیت نه تنها توسط تولید کنندگان اثبات شده بلکه توسط وزارت بهداشت نیز با معیارهای دقیق و سختگیرانه و همچنین پزشکان صورت گرفته است و امیدارم در راستای سیاست اقتصاد مقاومتی و اقتصاد ملی، موضوع مصرف کالاهای ایرانی در مورد دارو و ملزومات پزشکی مصداق بیشتری پیدا کند.
معاون کل وزارت بهداشت افزود: یکی از اقدامات مهم دیگر این بوده که در سالیان اخیر تعداد قلم دارو در هر نسخه کاهش داشته و این اتفاق مهمی است.
وی گفت: در حدود ۱۵ تا ۲۰ سال گذشته تعداد میانگین دارو در هر نسخه از ۴.۲۵ به ۳ قلم در هر نسخه کاهش داشته و میزان نسخی که دارای داروی تزریقی هستند از ۵۰ درصد به ۴۰ درصد کاهش داشته است.
قائم مقام وزیر بهداشت افزود: همچنین نسخه هایی که حاوی یک نوع آنتی بیوتیک بوده اند به ۴۲ و نیم درصد کاهش داشته که قدم های خوبی است اما کافی نیست و باید تلاش کنیم نسخه هایی را که حاوی داروی تزریقی و کورتون هاست را با توجه به استانداردهای جهانی کاهش بیشتری دهیم.
حریرچی گفت: به طور مثال در استان مازندران و فارس که پزشک خانواده اجرا می شود، پزشکان خانواده و همین طور در سطح دو و سه ارجاعی تعداد نسخ حاوی داروهای آنتی بیوتیکی و کورتون را یافته اند. درخواست ما این است که این روند کاهشی را ادامه دهند چرا که مصرف درازمدت داروهای کورتونی، برای سلامت مضر است و تجویز آنها بر اساس استاندارهای علمی روز دنیا باید محدود شود.
معاون کل وزارت بهداشت در خصوص تجویز برخی از داروهای خارجی توسط برخی پزشکان گفت: تقاضا داریم پزشکان در صورت تجویز داروی خارجی با سازمان غذا و دارو و شرکتهای دارویی در تماس باشند و از کیفیت آن دارو مطمئن شوند و بعد آن را تجویز کنند.
وی با اشاره به ضرورت تصحیح فرهنگ غلطی که هر پزشکی تعداد داروی بیشتر تجویز کند حتما طبابت بهتری دارد، گفت: در برخی موارد و برای سرماخوردگی که منشا ویروسی دارد نیز دیده می شود که بیمار تقاضای داروی تزریقی و آنتی بیوتیک یا داروهای خارجی می کند . این داروها هم برای مصرف کننده مضر است و هم هزینه های تحمیلی آن به اقتصاد کلان کشور لطمه وارد می کند.
حریرچی ادامه داد: ازمردم می خواهیم که به پزشکان اعتماد کنند و از درخواست تجویز داروی خارجی یا داروهای حاوی کورتون خودداری کنند و پزشکان نیز در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی از تجویز داروهایی که مشابه داخلی دارند، صرف نظر کنند.
عبارات کليدی: داروی ایرانی، ایرج حریرچی
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: اخبار داخلی
کد: ۱۴۶۷۰۹
انتشار: شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
ساعت: ۱۷:۱۸
منبع: ايرنا
کد توليد: ۶۸۶۸