سید حسن قاضی زاده هاشمی
سید حسن قاضی زاده هاشمی
وزیر بهداشت: طرح تحول سلامت باید اول انقلاب اجرا می‌شد/ بیمه‌ها پاشنه آشیل طرح شدند
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: طرح تحول سلامت باید در سال‌های اول انقلاب اجرا می‌شد اما با گذشت چند دهه هنوز افرادی در نقطه مقابل سلامت و رفاه مردم حرکت می‌کنند. تا قبل از شروع دولت، مردم کارد به استخوانشان رسیده بود و اجرای طرح تحول برای نجات نظام یک ضرورت بود.
سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی روز شنبه در اجلاس مدیران سازمان بیمه سلامت در هتل المپیک تهران افزود: مقصر این وضعیت کسانی بودند که در سال‌های گذشته هر زمان افرادی درخواست افزایش بودجه‌های سلامت را می‌کردند، می‌گفتند نظام سلامت چاه ویل است و هر چقدر پول در آن بریزییم باز هدر می‌رود.
وی افزود: برخی از این افراد حتی از بین دست‌اندرکاران نظام سلامت بودند البته همزمان اقتصادیون هم از این گفته‌ها خوشحال بودند و تلاش می‌کردند تا به نام صرفه‌جویی، بودجه‌های سلامت افزایش پیدا نکند.
وزیر بهداشت گفت: در چنین شرایطی دولت طرح تحول سلامت را به عنوان پرداخت نوعی یارانه غیرنقدی به مردم شروع کرد. تصور دولت در ابتدا این بود که یارانه نقدی فقط برای فقرا پرداخت شود و یارانه بقیه حذف شود، برخی افراد حتی از داخل دولت می‌گفتند این کار را نکنید در حالی که دولت تورم ۴۰ درصدی را تحویل گرفته بود.
وی افزود: سرانجام از مردم نظرسنجی شد و بالای ۹۰درصد مردم اعلام کردند که نمی‌خواهند یارانه نقدی حذف شود اما طرح تحول سلامت شروع شده بود و دولت مجبور بود همزمان ۱۱هزارمیلیارد تومان یارانه نقدی نیز پرداخت کند و این در شرایطی بود که ۱۱میلیون نفر فقیر بیمه نشده نیز تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند.
هاشمی افزود: البته مردم ثمرات طرح تحول سلامت را دیده‌اند، بنابراین هر چه این افراد بیشتر حرف می‌زنند، چهره آلوده آن‌ها بیشتر آشکار می‌شود. مردم تغییر خدمات را در بیمارستان‌ها می‌بینند اما عده‌ای فکر می‌کنند حافظه مردم کوتاه‌مدت و ضعیف است و گذشته را فراموش می‌کنند.
وی گفت: افرادی آمدند و اختلاف ایجاد کردند و دعواهای حیدری نعمتی راه افتاد، بخشی از بدنه دولت درگیر این اختلافات شد، در حالی که ما غیر از رفاقت و برادری چیزی نداریم، اگر این اختلافات نبود حتما تا امروز کارهای خیلی بهتری می‌توانستیم انجام دهیم.
وزیر بهداشت افزود: کسانی که در بیمه‌ها از طرح تحول سلامت انتقاد می‌کنند، افرادی هستند که خودشان در تصمیم‌گیری این طرح شریک بودند و امضا کردند، این طرح خوب باشد یا بد همه ما در شکل‌گیری آن نقش داشتیم.
وی گفت: طرح تحول سلامت سه هدف داشت، کاهش پرداخت از جیب مردم، افزایش دسترسی به خدمات سلامت و توسعه زیرساخت‌ها. به نظر‌می رسد اگر به جای متهم کردن یکدیگر همه با هم نیازها را از دولت مطالبه می‌کردیم، بخشی از نیازهایی که از ۳۰ سال پیش مغفول مانده بود امروز محقق می‌شد.

بیمه‌ها پاشنه آشیل نظام سلامت
وی افزود: اما بیمه‌ها به پاشنه آشیل طرح تحول سلامت تبدیل شدند، منابع بیمه‌ها ۲۰ درصد کل هزینه‌های نظام سلامت است، اگر بیمه‌ها تجمیع می‌شدند و پراکنده‌کاری‌ها تمام می‌شد، خیلی از مشکلات امروز نبود.
هاشمی افزود: اکنون باید گفت به نوعی ما بیمه‌ای در کشور نداریم. شاید این حرف بار حقوقی داشته باشد اما اگر وضعیت بیمه‌های کشور را با بیمه‌های کشورهای موفق دنیا که از ساز و کارهای علمی استفاده می‌کنند مقایسه کنید، متوجه می‌شوید بیمه ها چون ابزار پرداخت را دارند باید بالای سر نظام سلامت باشند و قدرت تعیین تکلیف داشته باشند اما اکنون فقط در حد رسیدگی به اسناد پزشکی هستند.
وزیر بهداشت گفت: بیمه‌ها نمی‌توانند خرید راهبردی کنند، منابع آن‌ها عادلانه توزیع نمی‌شود به همین علت سیاست‌های کلان سلامت که مقام معظم رهبری ابلاغ کردند، اجرا نشده است.
وی افزود: بیمه‌ها می‌گفتند راهنمای بالینی به عنوان ابزار مدیریتی نداریم، گفتیم این همه راهنمای بالینی تدوین شده است، چرا اجرا نکردند.
هاشمی گفت: راه حل این مشکلات فقط در ایجاد یک بیمه پایه واحد برای همه ایرانیان است، منابع سلامت باید تجمیع و یکپارچه شوند، هر ایرانی یک کد ملی و یک کد بیمه باید داشته باشد، این روشی علمی و تجربه شده در دنیاست، در حالی که به علت نبود این زیرساخت‌ها بیشترین وقت ما در اجرای طرح تحول سلامت برای تامین منابع مالی تلف شد.
وی افزود: ظرف سه روز گذشته ۳هزارمیلیارد تومان پول به سازمان بیمه سلامت آمد تا بدهی‌های معوقه را جبران کنند، این پول می‌توانست چهار ماه پیش تامین شود تا این همه مشکل برای سلامت مردم و کارکنان سلامت به وجود نیاید.

کلید رفع مشکلات سلامت
وی ادامه داد: پیشنهاد دیگر ما این بود که ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده برای سلامت و آموزش باشد که موافقت نکردند. امیدوارم در دولت آینده این مشکلات بر طرف شود و طرح تحول سلامت ادامه پیدا کند. اجرای پزشک خانواده و نظام ارجاع مهم است اما کلید اصلی، ساماندهی بیمه‌هاست و تا زمانی که این کار انجام نشود، هر وزیری که بیاید باز هم مشکلات حل نمی‌شود.
وزیر بهداشت افزود: در استان‌ها نیز باید تمام منابع سلامت از بیمه سلامت ایران، تامین اجتماعی و وزارت بهداشت یک کاسه شوند و همه مسئولان بدانند که در چه سقف اعتباری می‌توانند کار کنند. نظام پرداخت باز با دفترچه‌های بیمه باید اصلاح شود و به سیستم بسته تبدیل شود، منابع محدود است و نمی‌توانیم نامحدود هزینه کنیم.
وی گفت: جامعه پزشکی ممکن است از این حرف‌ها خوشش نیاید و فکر کنند به ضرر آن‌هاست اما با روش فعلی در دراز مدت آسیب می‌بینند، در حالی که اگر پولشان را به روز بگیرند، به نفع آن‌هاست.
هاشمی افزود: غیر از این هیج راهی وجود ندارد، اگر روزی وضعیت اقتصادی کشور بهتر شد، بیشتر خرج می‌کنیم اما امروز گروهی بدون در نظر گرفتن این واقعیت‌ها، کنار ایستاده‌اند و منتظرند زمین خوردن و شکست دولت و طرح تحول سلامت را تماشا کنند.
عبارات کليدی: سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی، طرح تحول سلامت
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: اخبار داخلی
کد: ۱۴۶۶۹۱
انتشار: شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵
ساعت: ۱۵:۱۴
منبع: ايرنا
کد توليد: ۶۸۱۳