افزایش بی سابقه قربانیان غیرنظامی جنگ درافغانستان/ حمله به شیعیان ۱۰ برابر شده است
«دفتر سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان» در گزارش سالانه خود اعلام کرد تعداد قربانیان غیرنظامی جنگ در این کشور در سال ۲۰۱۶ به سال ۲۰۱۵، بیش از ۲۴ درصد افزایش داشته است و میزان حملات تروریست های «داعش» و وابستگان آن به شیعیان این کشور نیز طی یک سال اخیر ۱۰ برابر شده است.
به نقل از تارنمای رسمی «دفتر سیاسی سازمان ملل متحد در افغانستان» (UNAMA)، موسوم به «یوناما»، این نهاد در این گزارش ۱۳۰ صفحه ای که ۶ فوریه منتشر شده اعلام کرده است که در سال ۲۰۱۶ میلادی، ۱۱ هزار و ۴۱۸ مورد حمله علیه غیرنظامیان صورت گرفته که ۳ هزار و ۴۹۸ کشته و ۷ هزار و ۹۲۰ زخمی بر جا گذاشته است که ۹۲۳ کودک در این حملات جان باخته و ۲ هزار و ۵۸۹ کودک نیز مجروح شده اند. بر اساس این گزارش که یافته های آماری خود را با ترسیم نمودارهایی نشان و با آمار و ارقام سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۵ مقایسه کرده، تلفات غیرنظامیان در سال ۲۰۱۶ نسبت به سال ۲۰۱۵، بیش از ۲۴ درصد افزایش داشته است. از سال ۲۰۰۹ که سازمان ملل به گونه ای نظام مند ثبت آمار تلفات غیرنظامیان در جنگ افغانستان را آغاز کرده، آمار کنونی بیشترین بوده است.
همچنین این گزارش از افزایش قابل توجه حملات گروه تروریستی «داعش» و گروه موسوم به «خوراسان» به خصوص علیه شیعیان افغانستان خبر داده است. تعداد این حملات نسبت به سال گذشته ۱۰ برابر شده است و عمدتا سه حمله بزرگ در مناطق شیعه نشین این کشور روی داده است.
آمریکا پس از حملات تروریستی یازده سپتامبر سال ۲۰۰۱، با سیاست اعلامی «نبرد علیه ترور» به افغانستان حمله کرد. گرچه یکی از دلایل سقوط دولت «طالبان» در افغانستان را حضور نیروهای آمریکایی می دانند اما آمارهای رسمی حاکی از این است که از سال ۲۰۰۱ تاکنون امنیت به این کشور بازنگشته و افغانستان همچنان با چالش های اساسی مانند حملات تروریستی، درگیری های قومی و قبیله ای، ناامنی حاصل از حضور نیروهای نظامی آمریکایی و «ناتو» (سازمان پیمان آتلانتیک شمالی)، بیکاری و فقر شدید اقتصادی درگیر است.
همچنین میزان کشت خشخاش و تولید مواد مخدر بعد از اشغال این کشور از سوی نظامیان خارجی چندین برابر شده و بسیاری از زمین های کشاورزی این کشور از مزارع تبدیل محصولات خوراکی اساسی به زمین های کشت خشخاش تبدیل شده است.
عبارات کليدی: افغانستان، حمله به شیعیان، حملات تروریستی
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: اخبار خارجی
کد: ۱۴۴۳۵۴
انتشار: شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۵
ساعت: ۱۷:۰۰
منبع: ايرنا
کد توليد: ۶۸۶۸