رسانه پاکستانی: ایران، پاکستان و هند دور میز حل مسائل افغانستان می نشینند
یکی از رسانه های معتبر پاکستان روز چهارشنبه نوشت هفته آینده نشستی شش جانبه با موضوع کمک به حل مسائل افغانستان در مسکو برگزار خواهد شد که نمایندگانی از ایران، پاکستان و هند هم در آن حضور خواهند داشت.
روزنامه «اکسپرس تریبیون» پاکستان در سایت اینترنتی خود به نقل از منابع روس نوشت که در این نشست شش جانبه، نمایندگانی از روسیه، چین و افغانستان هم حضور خواهند داشت. این نشست قرار است ۲۷ بهمن ماه جاری (چهارشنبه هفته آینده) در مسکو برگزار شود.
هفتم دی ماه گذشته نیز نشستی سه جانبه میان پاکستان، چین و روسیه به میزبانی مسکو برگزار شد و در آن نشست، تصمیم گرفته شد که افغانستان هم در جلسات بعدی این نشست ها حضور داشته باشد.
پیش از این نیز روسیه از ورود ایران به جمع مذاکرات با هدف کمک به صلح و آشتی در افغانستان و مبارزه با تروریسم در این کشور حمایت کرده بود. تجربه مشترک و موفق ایران و روسیه در مبارزه با تروریست های داعش در سوریه، باعث شده تا روسیه در اندیشه استفاده از این تجربه در افغانستان باشد.
روسیه که به کمک ایران، گام های موثری را برای مبارزه علیه داعش در سوریه برداشته است، این بار در تلاش است تا با تشکیل ائتلافی آسیایی، ضمن گام برداشتن در مسیر کمک به مذاکرات صلح افغانستان، به مقابله با داعش در این کشور برود.
یکی از نکات حائز اهمیت درخصوص نشست شش جانبه قریب الوقوع مسکو باهدف حل مسائل افغانستان و بررسی راهکارهای مبارزه با گروه های تروریستی از جمله داعش در این کشور، حضور نمایندگانی از پاکستان و هند بر سر یک میز برای گفت و گوهای مشترک با هدف کمک به حل مسائل افغانستان است.
پاکستان و هند یکدیگر را متهم به استفاده از خاک افغانستان برای انجام اقدامات تروریستی علیه یکدیگر می دانند. بنا براین هرگونه اقدام مثبت در جهت ثبات و حل مسائل افغانستان، نه تنها به نفع این کشور، بلکه به نفع ثبات و آرامش منطقه خواهد بود.
این نشست شش جانبه درحالی قرار است به میزبانی مسکو برگزار شود که آمریکا، به عنوان کشوری که حضور نظامی گسترده و نفوذ زیادی در افغانستان دارد، برای شرکت در نشست مسکو دعوت نشده است. با این حال ضمیر کابلوف نماینده ویژه دولت روسیه در امور افغانستان و رئیس اداره دوم آسیای وزارت امور خارجه روسیه به نقل از سرگئی لاوروف وزیر خارجه این کشور گفته است اگر آمریکا بخواهد همکاری سازنده با قدرت های منطقه ای برای کمک به حل مسائل افغانستان داشته باشد، درها به روی این کشور نیز باز است.
منابع و مقامات رسمی پاکستان تا کنون درباره نشست شش جانبه هفته آینده در مسکو اظهار نظر نکرده اند.
عبارات کليدی: ایران، پاکستان، هند، افغانستان، نشست شش جانب
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: اخبار خارجی
کد: ۱۴۴۱۰۶
انتشار: چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵
ساعت: ۱۲:۲۶
منبع: ايرنا
کد توليد: ۶۸۶۸