علی ربیعی
علی ربیعی
سهم اشتغال در رشد اقتصادی و پیش‌بینی برای بودجه ۱۳۹۶ به روایت وزیر کار
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سهم اشتغال در رشد اقتصادی را در بخش خدمات ۶۷ درصد، صنعت ۷ درصد و کشاورزی ۲۶ درصد اعلام کرد و از پیش‌بینی ۱۰ هزار میلیارد ریال برای اشتغال در بودجه ۱۳۹۶ خبر داد.
علی ربیعی روز یکشنبه در مراسم گشایش دومین نمایشگاه بزرگ توانمندی های بخش تعاون با رویکرد صادرات در محل مصلی امام خمینی (ره) افزود: سهم خدمات و صنعت در رشد اقتصادی محقق شده سال جاری ۷ درصد و کشاورزی ۲۶ درصد است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تعاون با تزریق منابع شکل نمی‌گیرد، تاکید کرد، ایجاد روحیه همکاری بقای واحدهای تعاونی را تضمین می‌کند.
وی افزود: تلاش می‌کنیم نمایشگاه دستاوردهای تعاونی‌ها دایمی شود و اتصالات بین تعاونی‌ها حتی به شکل مجازی ادامه یابد. همچنین درصدد هستیم تالار گفت‌وگو را برای تعاونگران ایجاد کنیم تا ارتباط افقی و عمودی میان واحدها شکل بگیرد.
ربیعی با بیان اینکه تعاون در ایران سیر تطور مفهومی را طی کرده است، گفت: در دوره‌هایی در ایران تعاون ارزش مفهومی بوده و بسیاری از مردم تلاش می‌کردند کالاهای مورد نیاز خود را از تعاونی‌ها تامین کنند. 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تعاونی هایی که تصور می کردند با تزریق منابع دوام می آورند، تعطیل شدند و برخی تعاونی ها حتی با جمع کردن مبلغ قابل توجهی از مردم دوام نیاوردند، بنابراین برای توسعه بخش تعاون، باید تشکل ها را توانمند کنیم. 
ربیعی با اشاره به اینکه جاری کردن فرهنگ تعاون، نیاز به کار بیشتر دارد، افزود: باید روح تعاون و فایده این بخش در زندگی مردم ملموس شود. 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه قوانین بسیار قوی در تعاون وجود دارد، گفت: در صورتی که بخواهیم در زمینه صادرات کار کنیم باید گونه هایی از تعاون شکل بگیرد. 
وی با اشاره به اینکه دو معاونت توسعه اشتغال و تعاون در این وزارتخانه توانسته‌اند مزیت‌های هر استان را شناسایی کنند، گفت: می‌توانیم مزیت‌های شناخته شده را به سطح واقعیت برسانیم. اکنون ایران به عنوان یکی از ۲۰ کشور دارای مزیت گردشگری شناخته شده و می‌توانیم در حوزه صنایع دستی و بوم‌گردی تعاونی‌هایی را در این حوزه‌ها ایجاد کنیم. 
به گفته ربیعی، در زمینه گردشگری نیاز به هتل پنج ستاره نداریم بلکه با بوم‌گردی می‌توانیم اشتغال بالایی در این حوزه ایجاد کنیم. 
وی از اجازه قانون برای توسعه مشاغل خرد خبر داد و گفت: قانون برای توسعه اشتغال خرد به ما اجازه داده است اما باید همین مبالغ خرد در زمینه اشتغال هزینه شود. 
ربیعی با انتقاد از کسانی که سیاست‌های رفاهی را سیاسی می‌کنند، گفت: سیاست‌های رفاهی می‌تواند در قالب تعاونی‌ها شکل بگیرد و به عنوان موضوعی اقتصادی و اجتماعی بررسی شود. 

در این نمایشگاه بیش از ۱۲۰ شرکت تعاونی تولیدی، توزیعی و خدماتی به عنوان مهمترین بخش اقتصادی کشور از استان‌های مختلف، تولیدات خود را در حوزه‌های تولید، توزیع و خدمات در بخش‌های مختلف صنعتی، معدنی، عمرانی، مسکن، نیرو، انرژی، بازرگانی، کشاورزی، دامداری، خدماتی، توزیعی، حمل‌ونقل، گردشگری، بازارچه‌های مرزی، صنایع چوب، فرش و صنایع دستی در مدلی جامع ارایه کردند. 
حمایت از تولیدات صادرات محور شرکت‌های تعاونی، یافتن بازارهای جدید صادراتی، هدایت شرکت‌های تعاونی به سمت تولید کالای صادرات‌محور، گسترش همکاری و تعامل با سازمان توسعه تجارت، توسعه بازار و برندسازی، ترویج فرهنگ تعاون و کارآفرینی و اشتغال‌زایی برخی از اهداف برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های بخش تعاون با رویکرد صادراتی است. 
واگذاری فضای مناسب به تعاونی‌های تولیدی فعال برای عرضه کالا و تولیدات خود و دعوت از هیات‌های تجاری و بازرگانی، رایزنان اقتصادی کنسولگری‌ها و سفارتخانه‌های مستقر در ایران و برگزاری نشست‌های تخصصی از جمله برنامه‌های جانبی نمایشگاه توانمندی‌های بخش تعاون است.
نمایشگاه بزرگ توانمندی‌های بخش تعاون با رویکرد صادراتی از ۱۹ تا ۲۱ دی‌ماه هر روز از ساعت ۹:۳۰ تا ۱۷ در محل مصلی بزرگ امام خمینی (ره) آماده بازدید علاقه‌مندان است.
عبارات کليدی: علی ربیعی, اشتغال, رشد اقتصادی, بوم‌گردی
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: اخبار داخلی
کد: ۱۴۱۴۴۰
انتشار: يکشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۵
ساعت: ۱۳:۴۴
منبع: ايرنا
کد توليد: ۶۹۱۳