پلیس فرانسه
پلیس فرانسه
بازداشت ۵۴۵ نفر و آتش زدن ۶۵۰ وسیله نقلیه در شب سال نو میلادی در فرانسه
وزیر کشور فرانسه اعلام کرد: ۴۵۴ نفر در آستانه شب سال نو میلادی در این کشور بازداشت و ۶۵۰ وسیله نقلیه به آتش کشیده شد.
تارنمای روزنامه فرانسوی لوفیگارو نوشت، «برونو لورو» روز یکشنبه، اظهار کرد: با وجود نگرانی ها از وقوع حملات تروریستی در فرانسه، جشن های سال نو میلادی در این کشور به خوبی و بدون مشکل جدی برگزار شد.
وی با اظهار تاسف از آمار بالای دستگیرشدگان در شب سال نو میلادی، گفت: بر اثر پرتاب سنگ، یک مامور آتش نشانی شهر نیس از ناحیه دست کمی زخمی شده است.
وزیر کشور فرانسه از عملکرد ۱۰۰ هزار نیروی امنیتی و ۴۰ هزار مامور آتش نشانی که برای تامین امنیت جشن های سال نو میلادی تلاش کردند، تقدیر کرد.

آتش زدن ۶۵۰ خودرو در شب سال نو
لوفیگارو با اشاره به اینکه حوادث پراکنده ای همچون آتش زدن وسایل نقلیه در سراسر فرانسه گزارش شده است، اعلام کرد: در مجموع ۶۵۰ وسیله نقلیه در آستانه سال نو میلادی به آتش کشیده شد که برای نمونه می توان به ۲۵ دستگاه خودرو در «ایولین» و ۱۰ دستگاه خودرو در «برست» و «ون» اشاره کرد.
بر اساس گزارش تارنمای این روزنامه فرانسوی، در جشن های سال گذشته میلادی ۶۰۲ دستگاه خودرو به آتش کشیده شد؛ اما در مدت پنج سال اخیر آمار وسایل نقلیه ای که آتش زده می شود ۲۰ درصد کاهش یافته است.
لوفیگارو اعلام کرد: در استراسبورگ نیز دست کم ۱۲ نفر از جمله یک کودک سه ساله بر اثر ترقه زخمی شدند.
آغاز سال نو میلادی در فرانسه یادآور تراژدی آتش زدن صدها خودرو، درگیری های خیابانی و دستگیری های گسترده ای است که این شب را به کابوسی برای مردم، پلیس و دولتمردان این کشور تبدیل می کند.
این موضوع در کنار حمله های تروریستی یک سال اخیر در این کشور، موجب شد که سال گذشته میلادی مقام های شهر پاریس به منظور حفظ امنیت، تصمیم بگیرند آئین های شب سال نو را در پایتخت کوتاه برگزار کنند.
خبرگزاری فرانسه نیز شنبه هفته جاری با انتشار گزارشی از افزایش محدودیت استفاده از ترقه و حمل بنزین در برخی مناطق این کشور خبر داد.
این خبرگزاری اعلام کرد که برای جلوگیری از تبدیل شدن جشن سال نو به یک تراژدی، محدودیت استفاده از ترقه و ممنوعیت حمل قوطی بنزین که می تواند برای آتش زدن خودروها مورد استفاده قرار بگیرد، اعمال می شود.
بر اساس این گزارش، این محدودیت ها بویژه در «آلزاس» ، یکی از نواحی ۲۶ گانه فرانسه واقع در شرق این کشور و در همسایگی آلمان و سوئیس، و «موزل» در شمال شرقی فرانسه و زیرمجموعه ناحیه لورن بشدت در حال اجراست.
«ژان فرانسوا ایلی» مدیر بخش سلامت عمومی، جلوگیری از ورود ترقه های بزرگ و انواع موادی که می تواند علیه نیروهای پلیس مورد استفاده قرار بگیرد را از جمله محدودیت های اعمال شده، برشمرد.
بر اساس اطلاعات منتشر شده، استفاده از ترقه و آتش بازی در منطقه «آلزاس» به مرگ سه نفر در چهار سال گذشته، حوادث ناگوار و آسیب های جدی جسمانی به ویژه به چشم ها و دست ها منجر شده است.
بر اساس مقررات فرانسه، استفاده از ترقه در تظاهرات و فروش این کالا به کودکان زیر ۱۲ سال ممنوع است.
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: اخبار خارجی
کد: ۱۴۰۹۲۷
انتشار: دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵
ساعت: ۱۵:۲۱
منبع: ایرنا
کد توليد: ۸۸۱۲