گفت‌وگوی تلویزیونی حسن روحانی
گفت‌وگوی تلویزیونی حسن روحانی
همه حرف‌هایی که روحانی در گفت‌وگوی تلویزیونی گفت
اظهارات رئیس‌جمهور درباره دلار، انتخابات، خرید هواپیما و کنسرت‌ها
رئیس‌جمهور در گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم از برجام، رشد اقتصادی و مسکن مهر تا موضوع کنسرت‌ها و شبکه‌های اجتماعی سخن گفت. از امنیت کشور در اوج ناآرامی‌ها و آشفتگی‌های منطقه هم روایت کرد و خواستار آن شد که اقدامات دولت را انتخاباتی تفسیر نکنند.
حسن روحانی امشب ۱۲ دی ماه در گفت‌وگوی زنده از طریق رسانه ملی با مردم گفت: من هم به شما و بینندگان سلام و شب بخیر می‌گویم، آغاز سال میلادی را به هموطنان مسیحی تبریک می‌گویم، این ایام با میلاد حضرت مسیح و امام عسگری تقارن دارد.
وی درباره طولانی شدن زمان گفت‌وگو با مردم از مرداد ماه تاکنون گفت: اینکه فاصله زمانی طولانی شد هم باید قضا کرد و هم کفاره داد. در آینده فاصله نزدیکتری در خدمت شما و مردم باشیم.
در ادامه مجری تلویزیون خطاب به رئیس‌جمهمور گفت: با توجه به اینکه آمارها نشان می‌دهند حجم بیکاری و اشتغال زیاد شده در هر خانه هم یکی دو بیکار هستند حتی وزیر کشور هم گفت در خانه‌اش ۳ بیکار است، چه صحبتی برای مردم دارید.
روحانی گفت: وضعیت اشتغال مهمترین مسئله کشور است و بیکاری می‌تواند معضل بسیار بزرگی برای جامعه و کشور باشد. بسیار نگران‌کننده است در داخل خانه یک، دو یا بیشتر جوان بیکار باشند. جوانی که به سن ۲۰ تا ۳۰ سال رسیده و هنوز توان مالی برای تشکیل خانواده ندارد چون کار مناسب ندارد، این مسئله برای همه ما حیاتی است که برای اشتغال تلاش جدی انجام دهیم. از ابتدای دولت بحث اشتغال موضوع بحث ما بود. خود دانشگاه‌ها یک تأخیری را برای اشتغال ایجاد کرد.
وی ادامه داد: چند سال پیش جمعیت دانشگاهی حدود ۲میلیون نفر بود الان رسیده به ۵میلیون نفر. هر سال نزدیک ۹۰۰هزار نفر فارغ‌التحصیل می‌شوند. ضمن آن‌که برخی هم دانشگاه نمی‌روند. در گذشته ۱۴هزار شغل خالص ایجاد شده. موضوع بیکاران در جامعه ما متراکم شدند. کسانی که در دهه شصت یا هفتاد متولد شدند الان زمان اشتغال آن‌ها است. کل شاغلان در سال ۹۲ ۲۱میلیون و ۳۰۰هزار نفر بود و بعد به تدریج در ۲ سال گذشته شرایط اشتغال بهتر شد. امروز کل شاغلان ۲۳میلیون نفر هستند و البته رقم بیکاری هم زیاد شده است.
رئیس‌جمهوری اضافه کرد: تابستان امسال ۱میلیون و ۲۰۰هزار نفر متقاضی کار بودند که یک رکورد بود. از تابستان پارسال تا تابستان امسال ۷۰۰هزار شغل به وجود آمد یک سال قبلش هم ۷۰۰هزار شغال ایجاد شده است. که رقم بسیار بالایی است.
نمودار جمعیت شاغل
 روحانی یادآور شد: کشورهایی که در ۱۰ سال گذشته بالای ۶۰۰هزار شغل در سال توانستند ایجاد کنند ۵ کشور بودند اما در عین حال بیکارهای قبلی هستند بیکارهای فعلی هم به آن‌ها اضافه می‌شوند. در ۲ سال گذشته به طور نسبی وضع اشتغال خوب بود ولی نسبت به تقاضا فاصله داریم. باید در سال بالای ۱میلیون شغل ایجاد شود برای این کار باید دست به دست هم دهیم. اینکه می‌گویم سرمایه خارجی بیاید و سرمایه‌های داخلی را هم جذب کنیم برای این است که فضای مناسب برای اشتغال برای جوانان‌مان ایجاد کنیم. یکی از فضاها که می‌تواند ایجاد اشتغال کند، فضای مجازی است.
وی افزود: وزارت ارتباطات می‌گوید در یک سال گذشته ۱۰۰هزار شغل در ICT و فناوری ارتباطات فراهم کرده است بنابراین فضای مناسبی برای اشتغال است برای این کار باید فضای مجازی ما مناسب باشد، باندهای ما آماده باشد، سختگیری‌ها برای شبکه‌های اجتماعی را باید کم کنیم چون زندگی، ارتباط و شغل‌شان مردم امروز کم‌کم با شبکه‌های اجتماعی است. همه باید دست به دست هم دهیم. اگر کسی در جذب سرمایه اخلال کند، همکاری قوا کم باشد بحث اشتغال صدمه می‌خورد. ما همه باید تلاش کنیم برای اینکه اشتغال به وجود بیاوریم.
روحانی توضیح داد: یکی از هدف‌های ما رشد پایدار اشتغال‌زا است. اشتغالی که باید هم با محیط زیست سازگار باشد و هم شغل مناسب برای جامعه بوجود آورد و باید فضای کسب‌وکار را بهبود بخشیم. از حرکت به سمت اشتغال خوشحالم اما با توجه به فاصله‌مان تا ۱میلیون شغل شاهد هستیم ۳۰۰ تا ۴۰۰هزار نفر بدون شغل می‌مانند. از قبل هم آمار بیکاران قابل ملاحظه بوده از این بابت ناخرسندم. اقتصاد به اندازه‌ای شغل ایجاد کرده اما نتوانسته همه افرادی را که جویای کار بودند جذب بازار کند.

سوالات رئیس‌جمهور از کسانی که گفته بودند رشد اقتصادی مدیون نفت است
حسن روحانی رئیس‌جمهور در ادامه گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم که از شبکه یک سیما به صورت زنده پخش می‌شد در پاسخ به سوال مجری تلویزیون که از او پرسید «برخی کارشناسان شرایط اقتصاد کشور را شبه رکود شبیه‌سازی میکنند، اما نرخ رشد اقتصادی که از طرف دولت اعلام میشود ۴٫۵ درصد است و پیش‌بینی برای سال آینده ۶٫۷ درصد است، نظر شما درباره این موضوع چیست؟»، گفت: به هر حال رشد اقتصادی را دو مرکز آمار و بانک مرکزی اعلام می‌کنند؛ البته از ابتدا سال من در همان ایام نوروزی عرض کردم که هدف‌گذاری کردیم ۵ درصد رشد داشته باشیم همان زمان دوستان گفتند که این اعلام زود بود چون معلوم نیست به رشد برسیم.
رئیس‌جمهور گفت: از یک طرف شاهد رشد تولیدات نفتی و گازی بودیم. در کشاورزی هم شاهد رشد بودیم، از شرایط محصول گندم ما معلوم بود که در رشد هستیم. ستاد اقتصاد مقاومتی از ابتدا تلاش کرد که واحدهای کوچک صنعتی را حمایت کند و به آن‌هایی که تسهیلات بانکی نیاز دارند، تسهیلات ارائه دهد تا دو ماه پیش ۱۵هزار واحد کوچک و صنعتی از تسهیلات استفاده کردند و البته تا الان ۱۷هزار است.
روحانی ادامه داد: صادرات ما افزایش یافت. امروز رشد ۶ ماه اول امسال نسبت به پارسال طبق محاسبات بانک مرکزی ۷٫۶ درصد و طبق مرکز آمار ۶٫۴ است.
در این میان مجری تلویزیون از رئیس‌جمهور سوال کرد که دلیل این تفاوت آمار چیست، که رئیس‌جمهور پاسخ داد: این تفاوت به دلیل سال پایه متفاوت است؛ اگر سال پایه را یکی کنیم این اختلافات کمتر خواهد شد من گفتم که تا پایان امسال هر دو مرکز سال پایه را یک سال قرار دهند.
رئیس قوه مجریه تأکید کرد: در عین حال رشد ۶٫۴ درصد ما بین بخش نفتی و غیرنفتی تقسیم می‌شود. امسال برای گندم یک رقم حدود ۱۵هزار میلیارد خریداری کردیم و ۱۱٫۵میلیون تن گندم از کشاورزها خریداری کردیم، کشاورزها این رشد اقتصادی را در بخش خود شاهدند. در بخش گردشگری شاهد رشد بودیم. برخی از هتل‌ها بودند که قبلا نصف اتاق‌هایشان خالی بودند اما الان برای ماه‌ها جا ندارند.
نمودار صادرات غیرنفتی
 
روحانی با اشاره به این موضوع که در بخش تولیدات صنعتی رشد مناسب بوده که ۴٫۱ است و رشد در بخش نفت هم ۲٫۱  است و رشد اقتصادی ۶٫۴ است، که این خوب است. بانک جهانی هم برای امسال ۶٫۶ پیش‌بینی کرده و بنابراین رشد امسال بالای ۵ درصد خواهد بود.
در ادامه این گفت‌وگو مرتضی حیدری مجری این برنامه از رئیس‌جمهور سوال کرد که «موضوعی که از خود نرخ رشد مهم‌تر است، تداوم نرخ رشد است» این مجری همچنین در ادامه سوال‌های چندگانه‌اش با اشاره به دعوای وزرای اقتصادی دولت گفت که «گفته می‌شود که شما خیلی برای مسائل داخلی وقت نمی‌گذارید و بیشتر کار به سیاست خارجی دارید»
پس از پایان سوال‌ها، رئیس‌جمهور با خنده گفت که «حالا دو سه سوال شما پشت هم مطرح کردید که باید به همه پاسخ داده شود.»
وی افزود: من معقتد به تداوم رشد اقتصادی هستم اینکه سال آینده ۶ درصد باشد یا کمتر باید بگویم که ما نیاز به کار بیشتر داریم، نیاز به جذب سرمایه بیشتر داریم. کار بزرگی در نفت صورت گرفت. من دیدم که برخی می‌گویند این رشد مدیون به نفت است خب نفت مرقون زحمات چه کسی هست؟ مرهون کارگران و کارشناسان ما است. نفتی که چاهایش بسته شده است راه انداختنش راحت نیست.
رئیس‌جمهور ادامه داد: صادرات نفت ما در اواخر پارسال یعنی دی سال گذشته ۱میلیون یا ۱٫۱ بوده، اینکه از دی ماه که برجام اجرایی شد ما بتوانیم رشد تولید نفت داشته باشیم، این سرمایه‌گذاری زیادی می‌خواهد. ما حدود ۱میلیارد دلار خرج کردیم تا این جاه‌ها باز شود و این شرایط ایجاد شود و امسال صادرات نفت خام ما بالای ۲میلیون است و حرکت خوبی شروع شد. ترکیبی که الان در رشد می‌بینم کشاورزی ما رشد بالا دارد و صنعت رشد مناسب دارد.
در میان توضیحات روحانی، المیرا شریفی‌مقدم مجری دیگر برنامه از وی سوال کرد: «همین الان در مورد صادرات غیرنفتی هم بگویید»؛ سوالی که باعث شد رئیس‌جمهور با شوخ‌طبعی بگوید «من فقط سوالات آقای حیدری یادم نرود»، مجری تلویزیون با لحن خاصی گفت شما بفرمایید لازم باشد برایتان تکرار می‌کنیم آقای رئیس‌جمهور.
رئیس‌جمهور ادامه داد: به نظر من ادامه رشد قطعی است؛ مردم در صحنه هستند، قوای دیگر در کنار ما هستند، قوه قضائیه حتما به ما کمک می‌کند نیروهای نظامی مثل همیشه در صحنه است. ما رشد خواهیم داشت البته پارسال به دلیل فشار اقتصادی رشدمان مناسب نبود ما در اولین سالی که توانستیم در این دولت رشد را انجام دهیم در این سال رشد ما ۳ بود البته بگویم که در سال ۹۱ منفی ۶٫۸ بودیم.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه به شرایط اقتصادی آینده کشور خوش‌بین هستم، تاکید کرد: سال گذشته به دلیل فشار اقتصادی رشد خوبی نداشتیم و اولین سالی که توانستیم رشد اقتصادی را به محاسبه بکشانیم، سال ۹۳ است، در سال ۹۳ رشد اقتصادی ۳ را داشتیم، در سال ۹۴ کمتر رشد داشتیم و سال ۹۵ سالی است که بعد از فضای برجام، فضا کاملا مناسب شده و رشد صادرات نفتی و غیرنفتی ما مناسب شده است.
روحانی: اگر برجام نبود حتما رشداقتصادی نداشتیم/ قیمت دلار کم می‌شود/ وزرای اقتصادی دعوایی باهم ندارند
حسن روحانی در ادامه در گفت‌وگوی تلویزیونی خود با مردم گفت: قیمت ارز فراز و نشیب دارد اما مردم مطمئن باشند که به سمت افزایش نخواهد بود.
رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره ابهام عمدی بودن افزایش نرخ ارز از سوی دولت برای افزایش درآمد گفت: اصلا این طور نیست. در سال‌های گذشته دیدید که نرخ رشد ارز ما حدود ۴ تا ۵ درصد بوده و ما این را نگاه داشتیم تا مردم اطمینان داشته باشند. در ماه‌های اخیر دلار نسبت به سایر ارزها حدود ۶ درصد رشد داشته است. البته در این فصل در سال‌های گذشته هم رشد داشته‌ایم؛ مقداری از آن هم مربوط به رونق اقتصادی و افزایش واردات است.
وی با تاکید بر اینکه نرخ ارز دوباره متعادل می‌شود، اظهار کرد: مردم می‌توانند نسبت به کاهش تورم نیز امیدوار باشند. سعی می‌کنیم سال آینده نیز نرخ تورم یک رقمی باشد. قول می‌دهیم که سال آینده باز هم رشد اقتصادی داشته باشیم. هم فضای کسب‌وکار بهتر خواهد شد و هم رشد سرمایه‌گذاری خارجی در ایران بهتر خواهد شد.
روحانی ادامه داد:‌ حدود دو هفته دیگر سال‌روز اجرای برجام است. آخرین تعهدات ما در این سالروز نهایی می‌شود. هنوز کارهایی در فردو باقی مانده است. امیدواریم طرف مقابل ما هم به تعهدات خود عمل کنند و شاهد رونق اقتصادی در همه کشور ها باشیم و شاهد نتیجه خوب برجام باشیم.
رئیس‌جمهور درباره خبرهایی که از دعوای وزرای اقتصادی به گوش می‌رسد نیز گفت: دعوا نیست. ممکن است برخی رسانه‌ها موضوع را به صورت دعوا ببیند. اختلاف کارشناسی داریم و طبیعی است. گاهی در جلسات دولت من تا لحظه رای‌گیری حرفی نمی‌زنم تا همه در نظرات خود آزاد باشند. اما جایی که اختلافی باشد حتما دخالت می‌کنم؛ این وظیفه رئیس‌جمهور است.
او در ادامه درباره نرخ متعادل ارزی که ازسوی آقای سیف اعلام شده است، بیان کرد: نرخ متعادل در آینده از نرخ امروز در بازار پایین‌تر خواهد بود. رقم ما در جلسات این رقم‌ها نبوده است.
وی با بیان اینکه بودجه بر مبنای محاسباتی که هست بر مبنای حدود ۳۳۰ تومان بسته شده است، گفت:‌ دولت مایل نیست نرخ ارز بالا برود. برای دولت ثبات بازار از هر چیزی مهمتر است. مهمتر از درآمد ریالی ما ثبات بازار است و قابل پیش‌بینی بودن اقتصاد است تا مردم هم واردکننده و هم صادرکننده بتوانند اعتماد کنند.
روحانی با بیان اینکه نرخ ارز بر مبنای همین روندی که در سال‌های گذشته بوده، تغییر می‌کند، تصریح کرد:‌ در یورو تغییر چندانی نمی‌بینیم و تغییرات در خصوص دلار و ارزهای وابسته به آن است. اما رشد فعلی دوام نخواهد داشت.
سپس حیدری، یکی از مصاحبه‌کننده‌های تلویزیون، سوالی درباره برجام پرسید و از طیف گسترده نظرات درباره آن گفت که برخی آن را هیچ و خسارت توصیف می‌کنند و در برابر عده‌ای آن را اتفاق بزرگی می‌دانند. رئیس‌جمهور در پاسخ به شوخی پرسید که شما از کدام عده هستید؟ پاسخ حیدری خنده بود.
روحانی در پاسخ اظهار کرد: من تردیدی ندارم که برجام کار بزرگ ملت ایران بود. این موضوع ملی است و در جامعه دموکراتیک طبیعی است که عده‌ای نظر دیگری داشته باشند و در جامعه ما همه آزادند که حرف بزنند. اما مردم ما با حماسه‌ای که در تیر ۹۲ آفریدند زمینه این دستاورد را درست کردند.
وی ادامه داد:‌ هیچکس در دنیا نیست که بگوید ایران ضرر کرده است و تنها کشورهایی مثل رژیم صهیونیستی می‌گویند که ایران سر بقیه کشورها کلاه گذاشته است که این حرف هم نادرست است. برجام برد-برد بود.
روحانی گفت: طبق برنامه‌ای که برای تحریم‌ها داشتند صادرات نفتی ما در سال ۹۵ به ۲۵۰هزار بشکه می‌رسید. فرض کنید این هم نمی‌شد و همان ۱میلیون بشکه بود. باز هم در آمد ما از نصف کمتر می‌شد در آن شرایط حداکثر می‌توانستیم حقوق کارمندهایمان را بدهیم و کار دیگری نمی‌توانستیم انجام دهیم.
رئیس‌جمهور افزود:‌ امروز ما بسیاری از بدهی‌های گذشته را پرداخت کردیم. نمی‌گویم همه‌چیز ایده‌آل است اما بدهی فرهنگی‌ها و اکثر بدهی ایثارگران را پرداخت کرده‌ایم. پول گندم خیلی سنگین بود و آن را به کشاورزان عزیز داده‌ایم. در بیمه کمی عقب هستیم و تلاش می‌کنیم در هفته‌های آینده ۸هزارمیلیارد تومان پول بیمه را بدهیم.
وی تصریح کرد:‌ در این سال‌ها حدود ۱۱میلیون نفر زیر پوشش بیمه قرار گرفته‌اند که هزینه سنگینی دارد. تمام حاشیه‌نشین‌ها که وضعیت بدی داشتند امروز زیر پوشش خدمات درمانی و بیمه قرار گرفته‌اند.
روحانی تاکید کرد:‌ اگر برجام نبود حتما رشد اقتصادی نداشتیم. بخشی از صنعت ما هم به نفت وابسته است.

روایت روحانی از همکاری با ترکیه و روسیه دربحران سوریه/ برجام نبود،نمی‌توانستیم هواپیما خریداری کنیم
حسن روحانی امشب ۱۲ دی ماه در ادامه گفت‌وگوی زنده از طریق رسانه ملی با مردم در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه حرکت خوبی در طول این یک سال به وجود آمد، اظهار داشت: در زمینه مسئله نفت و گاز و سرمایه‌گذاری در نفت و حمل‌ونقل و بیمه، برجام دقیقا اجرا شده، جایی نیست که بگوییم عملیاتی و اجرایی نشده است. در بخش هسته‌ای هم آنچه می‌خواستیم عملی شده است.
وی گفت: بیش از ۲۰۰ تن کیک زرد وارد کردیم و اگر برجام نبود تعطیل می‌شد. در بحث حمل‌ونقل قرارداد ۲۰۰ فروند هواپیما منعقد کردیم. حدود ۴۰ سال است که ناوگان ما کهنه شده و هواپیمای نو نداریم و برای سلامت مردم نوسازی ناوگان هوایی مهم است. مردم در سال حدود ۴میلیارد دلار پول بلیت برای خرید از شرکت‌های خارجی می‌دهند، چرا به خارجی‌ها باید این مبالغ را بپردازند؟ اگر برجام نبود نمی‌توانستیم هواپیما خریداری کنیم؛ ما حدود ۴۰ سال است ناوگان هوایی خود را نو نکرده‌ایم. این هواپیماها را از اجاره به شرط تملیک خریده‌ایم و پولی که بابت این هواپیماها قرار است بدهیم ۱۸ ساله است؛ این یعنی اعتماد دنیا به ایران و برجام و ادامه راهی که در سیاست خارجی داریم. نمی‌خواهم بگویم یک روزه وارد می‌شود؛ درطول سال‌های آینده وارد می‌شود و حرکت بسیار خوبی است، بدون اینکه ما بودجه این هواپیماها را بر بودجه عمومی و نفت تحمیل کنیم.
رییس دولت گفت: متاسفانه به غلط ایران‌هراسی را بر کرسی نشانده بودند و ایران را تهدید همه دنیا و منطقه کرده بودند و در سازمان ملل و شورای امنیت تصویب کرده بودند که تحریم ایران بر مبنای این است که علیه صلح و امنیت جهانی کار می‌کند، اما امروز دنیا معتقد است که ایران نقش سازنده در جهان و منطقه دارد. در قطعنامه سوریه به نقش مثبت ایران در مقابله با تروریسم و دنیا اشاره شده است. ایران امروز نقش موثر در جهان دارد. برای اولین بار در سازمان ملل قطعنامه‌ای علیه اسرائیل تصویب شد آمریکا هم وتو نکرد. علت عصبانیت اسرائیل این بود که ایران از لیست تهدید جهانی خارج شد. رژیمی که در منطقه تجاوزگر است و زمین مردم را می‌گیرد و خانه‌سازی می‌کند، اسرائیل است. علت عصبانیت اسرائیل از توافق ایران این بود که ایران از تحریم جهانی خارج می‌شد. آثار برجام کاملا روشن است و دو دو تا چهار تاست و هر کسی محاسبه کند، آثار برجام و توافقاتی که داشتیم را می‌بیند.
روحانی با بیان اینکه فعالیت هسته‌ای ما یک فعالیت قانونی است، گفت: در گذشته فعالیت هسته‌ای ما به عنوان فعالیت غیرقانونی و خلاف مصوبات سازمان ملل تلقی می‌شد ولی امروز کمک به ایران در بخش هسته‌ای مطرح است؛ کشورهای مختلفی از اروپا و روسیه و غیره در فناوری هسته‌ای و ساخت سوخت برای رآکتور و در سایر بخش‌های هسته‌ای به ما کمک می‌کنند و این باعث رشد هسته‌ای کشور است.
روحانی درباره شرایط امنیتی در کشورهای اروپایی و حوادث تروریستی در ترکیه در ابتدای سال میلادی و جایگاه ایران در منطقه گفت: نقش ایران در منطقه مهم و سازنده است. قبلا بعضی اعتراف نمی‌کردند اما امروز اکثر قریب به اتفاق کشورهای به نقش ایران در ثبات منطقه معترفند. اگر کشورهای منطقه بخواهند رشد، توسعه و تعامل با یکدیگر داشته باشند راهی جز ثبات نیست. مسئله دوم مبارزه با تروریسم است. تروریسم خطری بزرگ برای منطقه و کل جهان است.
وی افزود: امروز در ایران شاهد یک امنیت فوق‌العاده هستیم. از همه نیروهایی که این امنیت را برای ملت ایران به وجود آوردند تشکر می‌کنیم. الحمدلله دولت در این دو مقوله سلامت و امنیت موفقیت خوبی با کمک دیگران داشته است. در این ۴ سال بهترین امنیت را در همه مناطق کشور شاهد بودیم. از نیروهای امنیتی، نظامی و سپاه، ارتش، نیروهای انتظامی و ... تشکر می‌کنم.
وی ادامه داد: هر کشوری که از ما برای مبارزه با تروریسم کمک خواسته ما دریغ نکردیم. تروریسم در منطقه در حال شکست است. مسئله سوم عدم تغییر مرزهای جغرافیایی است عده‌ای می‌خواهند سوریه، عراق و یمن را تجزیه کنند که ما مخالفیم. معتقد به مقاومت و دیپلماسی هستیم چون دو روی یک سکه هستند. ما هم در مسئله یمن، سوریه و بسیاری از کشورهایی که با مشکل و معضل مواجه هستند راه حل نهایی را دیپلماسی می‌دانیم. البته با دیپلماسی تنها کاری نمی‌شود کرد باید مقاومت باشد، بدون دیپلماسی هم باز کار نهایی نخواهد شد. ما راهکار حل مشکلات سوریه، یمن و دیگر کشورها را دیپلماسی می‌دانیم اما برای اینکه فضا مهیا شود باید تروریسم شکست بخورد.
رئیس‌جمهوری یادآور شد: ما در سوریه به ملت و ارتش سوریه برای شکست تروریسم کمک کردیم و پیروزی‌های اخیر را در سوریه شاهد بودیم هم اینکه در دیپلماسی فعال بودیم. ما هم با سوریه، روسیه، ترکیه و دیگر کشورهای منطقه در تماس هستیم. روابط سه جانبه ایران، ترکیه و روسیه در کنار سوریه به وجود آمد. این کشورها توانستند قدم‌های خوبی را بردارند و در اجلاس آستانه امیدواریم بتوانیم یک قدم موفقیت در دیپلماسی در منطقه باشیم.
وی در پاسخ به این سوال که برخی می‌گویند توافق آتش‌بس در سوریه هیچ ربطی به ایران ندارد و روسیه و ترکیه مبتکر طرفین توافق بودند آیا این طور است؟ گفت: ایران هم نقش بسیار مهمی در مبارزه با تروریسم و شکست تروریسم دارد و هم نقش فعالی در دیپلماسی. امیدواریم مردم سوریه، عراق، یمن، لیبی و دیگر کشورها از مشکلات نجات پیدا کنند و امنیت منطقه برقرار شود. کشتار یکسری انسان بی‌دفاع و بی‌گناه محکوم است، تروریسم به هیچ کس رحم نمی‌کند. در مجموع از وضعیت فعلی منطقه خوشحالم البته راه خیلی طولانی در پیش داریم تا به امنیت کامل برسیم.
به‌خاطر یک بهانه کنسرت بهم می‌خورد، نباید سختگیری کرد
روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره کارهای دولت در موضوعات اجتماعی و فرهنگی همچون طلاق، اعتیاد، کودکان کار، زنان خیابانی، سکونت‌های غیررسمی، گورخواب‌ها و غیره گفت: اولین تغییری که ایجاد کردیم در وزارتخانه‌های فرهنگی و اجتماعی بود. دولت برای حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی اهمیت بالایی قائل است. در زمینه علمی، فرهنگی و دانش‌بنیان کارهای بزرگی انجام شده از ۵۲ شرکت دانش‌بنیان به ۲۷۰۰ شرکت دانش‌بنیان رسیدم و کمک‌هایی که دولت دارد به این‌ها انجام می‌دهد. صندوق نوآوری و شکوفایی فعال است. رشد خوبی در حوزه علمی اعم از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی داریم.
رئیس‌جمهوری توضیح داد: تلاش دولت این بود که بتواند مراحل تولید علم و فناوری را با فعال‌سازی شرکت‌های دانش‌بنیان تجاری کند. مسائل اجتماعی برای ما خیلی اهمیت دارد. مسئله اشتغالی که مطرح شد به نظرم از موضوعات مهم در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است فقر و بیکاری بزرگترین پایه برای آسیب‌های اجتماعی در جامعه ما است.
وی ادامه داد: خوشبختانه از سال گذشته مقام معظم رهبری راهبری مسئله مبارزه با آسیب‌های اجتماعی را خودشان به عهده گرفتند و در جلسه اول هم فرمودند ما ۲۰ سال در این زمینه تأخیر داریم و این جلسه را باید ما ۲۰ سال پیش می‌گذاشتیم. خود ایشان اهتمام ویژه‌ای به رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی دارد.
روحانی گفت: اعتیاد، بچه‌های بدسرپرست، معولان، طلاق و دیگر معضلات بسیار مهم است، بعد از جلسات مقام معظم رهبری، یک شورای اجتماعی به ریاست رئیس‌جمهور تشکیل شد. این طور نیست که بیشتر توجه دولت به اقتصاد و سیاست خارجی باشد. هر دو هفته یک بار جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی داریم. خیلی مهم است که ما با این آسیب‌ها مبارزه کنیم.
وی ادامه داد: در دو سه سال گذشته کار بسیار بزرگی در حوزه اعتیاد انجام شد. مراکز نگهداری معتادین ۵۲ درصد و مراکز درمانی معتادین ۲۸ درصد افزایش پیدا کرده است. آمار می‌گوید آسیب‌های اجتماعی از سال گذشته تا امروز به سمت کاهش حرکت کرده است. وزیر کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی به دلیل همین مسئله آسیب‌های اجتماعی عضو شد. جلسات متعددی در موضوع طلاق در شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل دادیم. اقدامات خوبی در این مسئله انجام شد.
وی افزود: مسائل آسیب‌های اجتماعی و فرهنگی برای ما مهم است و با هم مرتبط هستند. برای اینکه اعتیاد نباشد باید جامعه را با نشاط نگه داریم. اینقدر سر یکسری مسائل جزیی ایراد نگیریم. بعد هفته‌ها و ماه‌ها و حتی بعد از سال‌ها در بعضی شهرها می‌خواهد کنسرتی برقرار شود.
روحانی اظهار کرد: حالا برای دادن مجوز کنسرت اماکن، نیروی انتظامی و وزارت ارشاد مراحلی دارند اما یک دفعه می‌بینیم به خاطر یک بهانه‌ای این کنسرت به هم می‌خورد. نباید در این مسائل مردم را دچار مشکل کنیم نمی‌گویم نیروهای مختلف به وظایف ذاتی خود عمل نکنند اما دو جور می‌شود عمل کرد. نباید این همه سختگیری کنیم. دین ما سهل و آسان است. اصلا خدا حکمی که مشکل‌آفرین باشد اصلا وضع نکرده است. اینکه می‌بینیم خیلی پیچیده نمی‌توانیم زندگی کنیم مشکل این است که ما درست اسلام را تفسیر نکردیم.
وی افزود: جامعه را باید بانشاط ببنیم و آزادی‌ها را بیشتر کنیم. ۱۶ آذر امسال خیلی خوشحال بودم دانشگاه‌های مختلف، افراد مختلف رفتند سخنرانی کردند. امسال بیش از ۳۹۰ جلسه برای ۱۶ آذر در دانشگاه‌های مختلف تشکیل شد. خود من در دانشگاه تهران شرکت کردم تمام انجمن‌ها و تشکل‌های دانشجویی نمایندگان‌شان آمدند صحبت کردند ۱۳ نفر از نمایندگان تشکل‌ها در حضور من سخنرانی کردند، هم انتقادی صحبت کردند، ۱۰ نفرشان خیلی با لحن تند و ۳ نفر دیگر با لحن معتدل انتقاد کردند اما در عین حال فضای بسیار خوبی داریم. فکر نمی‌کنم هیچ جای دنیا این طور باشد که رئیس‌جمهور بنشیند و دانشجویان بیایند و با هر لحنی و شیوه‌ای نقد و انتقاد کنند گاهی هم از حد نقد هم جلوتر بروند.
رئیس‌جمهور یادآور شد: گاهی نقدهایی که به دولت می‌شود غیرمنصفانه است. اگر گاهی از تخریب‌ها ناراحت می‌شوم نه به خاطر دولت است. مردم ما هوشیارند و کاملا می‌فهمند و به خوبی تشخیص می‌دهند بنابراین کسانی که این کارها را می‌کنند خودشان ضرر می‌کنند. اما نگرانی‌ام از این است که چرا اخلاق زیرپا گذاشته می‌شود چرا دروغ و حرف غیرواقعی و ناصحیح علیه دولت و دستگاه‌های دیگر گفته می‌شود، ما باید راستگویی و درست کاری را ترویج کنیم. در جامعه باید وحدت و اتحاد و برادری باشد این‌ها می‌تواند برای همه ما خطرناک باشد. من صریح می‌گویم دولت عنایت ویژه‌ای به مسائل فرهنگی و اجتماعی دارد و آن را دنبال خواهد کرد.
روحانی: هر کاری می‌کنیم، می‌گویندانتخاباتی است/ پاسخ به سوالی درباره کاندیداتوری در انتخابات
در ادامه این گفت‌وگو وقتی مجری تلویزیون خواست در رابطه با آلودگی هوا سوالی بپرسد این‌گونه جمله‌اش را آغاز کرد که «آقای رئیس‌جمهور! هوا بس ناجوانمردانه آلوده است» نکته‌ای که موجب شد تا رئیس جمهور با لحن خاصی بگوید: خب...
المیرا شریفی ادامه داد: نفس‌ها در تهران و اغلب شهرهای بزرگ به شماره افتاده است. شما چه می‌کنید؟
رئیس جمهور در پاسخ به این سوال گفت: مبارزه با آلودگی هوا و مسائل زیست محیطی مسئله مهمی است. من در تقدیم بودجه امسال در مجلس گفتم که چهار مسئله آب، فاضلاب، محیط زیست و ریل اولویت‌های دولت است. در آلودگی هوا خیلی از کشورها با این مشکل مواجه هستند از کشورهای اروپایی گرفته تا همه کشورهای اطرافمان. ما راهی نداریم به جز اینکه خودروها را اصلاح کنیم، کارخانه و نیروگاه‌ها از گاز استفاده کنند.
مجری از روحانی پرسید: این کارها را انجام می‌دهیم؟ و رئیس جمهور جواب داد: ما عمدتا سوخت نیروگاه‌ها را از گاز تامین می‌کنیم و بنزین را اصلاح می‌کنیم و در ۷ کلان‌شهر بنزین اصلاح شده به مردم داده می‌شود. در مسائل مربوط به ریل یکی از دلایلی که اصرار داریم همین است که آلودگی را کم کند.
در این میان مرتضی حیدری ادامه بحث را در دست گرفت و خطاب به رئیس‌جمهور گفت: در مورد حقوق شهروندی هم این روزها صحبت است...
جملاتی که موجب شد تا رئیس جمهور با خنده بگوید: فکر کردم می‌خواهید از حقوق نجومی صحبت کنید.
المیرا شریفی در برابر این واکنش رئیس‌جمهور گفت: در مورد آن هم صحبت می‌کنیم. یک سری می‌گویند حرام است و یک عده فرزند قانون اساسی می‌دانند و یک عده مخالف هستند. نگاه شما چیست؟
رئیس‌جمهور اینگونه پاسخ داد: حقوق شهروندی بسیار حائز اهمیت است مردم باید به حقوق خود کاملا آشنا شوند؛ من همانطور که در یک سخنرانی گفتم حقوق هم دانستنی است، هم خواستنی و هم گرفتنی است. همه باید برای اجرای حقوقشان به صحنه بیایند. بله ما قانون اساسی داریم و بسیاری از حقوق شهروندی ما در قانون اساسی اشاره شده است اما نیاز داریم که آن را مطرح و تکمیل کنیم آن زمان که قانون اساسی نوشته شده بود، موضوع فضای مجازی نبود، مردم نیاز دارند که حقوقشان را بدانند و مسئله استفاده از فضای مجازی حق مردم است و این‌گونه نیست که یک نفر فردا بگوید مردم از فضای مجازی استفاده نکنند. مسئله شفافیت حق مردم است مردم باید بدانند که این پول‌ها کجا خرج می‌شود.
او در پاسخ به منتقدانی که رونمایی از حقوق شهروندی را اقدامی انتخاباتی می‌دانستند، گفت: اینکه می‌گویند حقوق شهروندی را دیر گفتیم، باید بگویم که در اولین مصاحبه‌ام بعد از ۱۰۰ روز مسئله حقوق شهروندی را گفتم و پیش‌نویس را همان شب روی سایت گذاشتیم. مردم و حقوقدان‌ها آمدند و نظر دادند. من خودم به شخصه می‌خواستم بیشتر بررسی کنیم و چندین جلسه با حقوقدان‌ها گذااشتم و دلم می‌خواست این منشور را در ماه آذر که ماه قانون اساسی، حقوق بشر و ماه صدور فرمان  ۸ ماده‌ای امام خمینی است، آن را رونمایی کنم که به‌حمدالله در آذر آمد.
رئیس‌جمهور با پرسیدن این سوال که «آیا ما هر کاری بکنیم برای انتخابات است؟» ادامه داد: ما هنوز ۹ ماه از دولتمان باقی مانده است، تا پایان مرداد سال آینده دولت یازدهم سرکار است. هر پروژه‌ای می‌خواهیم افتتاح کنیم می‌گویند برای انتخابات است. هرکاری می‌کنیم می‌گویند برای انتخابات است، هواپیما می‌خریم می‌گویند برای انتخابات است. رهبری در دیداری گفتند که بهترین تبلیغ برای دولتی که سرکار است عمل است این بهترین تبلیغ برای انتخابات بعد است.
در این هنگام مجری از رئیس‌جمهور سوال کرد که «آیا برای دولت دوازدهم کاندیدا می‌شوید؟» رئیس جمهور نیز پاسخ داد: الان زود است چون به هر حال تا دولت دوازدهم فرصت زیادی باقی مانده است، شما هر فرصت‌های بازخواهی دارید، بنا شد هم قضا کنیم و هم کفاره دهیم...
روحانی بحث را مجدد به سمت حقوق شهروندی برد و گفت: حقوق شهروندی تا ماه آینده به همه دستگاه‌ها مربوط اعلام می‌کنیم. این مسئله‌ای است که امیدوارم موجب فضای وحدت بیشتر در جامعه شود.
رئیس‌جمهور در پاسخ به این سوال که «عده‌ای می‌گفتند حقوق شهروندی مصوبه مجلس می‌خواهد»، تصریح کرد: حقوق شهروندی اگر بخواهند موفق باشد باید سه قوه کنار هم همکاری کنند، هیچ اشکالی ندارد این‌ها بعدا در مجلس تصویب شود، بر مبنای ۱۳۴ قانون اساسی این اقدام را انجام دادم و بعدش می‌تواند در هئیت دولت برود به لایحه تبدیل شود.
وقتی مجری از رئیس‌جمهور پرسید که «ما مدام در خبر از دولت اعلام می‌کنیم که نرخ تورم رو به کاهش است اما واقعیت بازار چیز دیگری را می‌گوید در مورد افزایش قیمت‌ها نظرتان چیست؟ این تناقض را چطور می‌شود توجیه کرد؟»، روحانی پاسخ داد: برخی از کالاها ممکن است در مواقعی افزایش یابد که دولت باید توجه کند و شرایط لازم را برای کاهش قیمت انجام دهد. وقتی می‌گوییم تورم کاهش یافته معنی‌اش ارزانی نیست، این است که  رشدش کمتر شده است یعنی آهسته آهسته گران می‌شود، ساعتی گران نمی‌شود، روزانه نیست. ماهی یکبار ممکن است مقداری گران شود. ما ماهانه و سالانه و نقطه به نقطه تورم را اعلام می‌کنیم.
وی افزود: ما می‌گوییم تورم ۷ و ۸ درصد است نسبت به ۱۲ ماه پیش بالاتر رفته و یعنی قیمت جنس بیشتر شده است و کم کشوری است که تورم نداشته باشد و تورمشان معمولا یک رقمی است و باید تلاش کنیم که تک‌رقمی بماند، باید برای کالاهای ضروری مردم حساب ویژه باز کنیم که مردم تحت فشار نباشند.
رئیس‌جمهور در مورد جلسات تنظیم بازار نیز گفت: هست و اخیرا به خاطر شکر تاکید بیشتر کردم که دولت نسبت به برخی اقلام توجه بیشتری داشته باشد.
روحانی در برابر سوال مجری که از او خواست در حد یک دقیقه در مورد حقوق نجومی صحبت کند، با خنده پاسخ داد: بعید است در یک دقیقه بشود.
مجری هم سوالش را بیشتر تشریح کرد: «دوستان دولت می‌گویند که تقریبا پرونده بسته شده و برخی می‌گویند این‌گونه نیست.» در این لحظه رئیس‌جمهور با خنده گفت: مثل برجام می‌ماند...
مرتضی حیدری نیز با خنده به این شوخی رئیس‌جمهور پاسخ داد و همچنین پرسید: موضع رسمی دولت در مورد حقوق‌های نجومی چیست؟
رئیس‌جمهور تأکید کرد: حقوق غیرمتعارف یا غیرعادلانه یا هر اسمی که بخواهیم بگذاریم، اگر بخواهیم این مشکل حل شود، راه حل دارد. اگر بخواهیم ابزار انتخاباتی کنیم نهضت ادامه دارد تا شب انتخابات ادامه دارد یک عده می‌گویند املاک نجومی یک عده می‌گویند حقوق نجومی. باید حل و فصل کنیم.
روحانی تصریح کرد: اولین بحث‌ها در این مورد را دولت آغاز کرد و بعد از آن کارهایی در رسانه‌ها انجام شد. قانون ما در شفافیت و اجرا ایراد دارد. می‌بینید یک بانک خصوصی است و رئیسش حقوقی می‌گیرد و در برابر رئیس بانک دولتی حقوقش یک چهارم آن رئیس بانک خصوصی است. این وسط ما خصولتی داریم و هر کدام چارچوب خودش را دارد. آن‌هایی که بحث بود که  حقشان غیرمتعارف است اول گفتند که ۳۹۷ نفر هستند و بعد اصلاح کردند و گفتند ۳۰۰نفر هستند. دولت بلافاصله در شورای حقوق و دستمزد تصویب کرد که حقوق چقدر باشد و ابلاغ و اجرا کرد که آن‌هایی که حقوق اضافه گرفتند باید پس دهند.
روحانی: در نهادهای انقلابی هم حقوق نجومی هست، بیشتر از دولت/ پرونده مسکن مهر بسته می‌شود
حسن روحانی در بخش پایانی گفت‌وگوی زنده خبری خود درباره حقوق‌های نجومی از دو لایحه‌ای خبر داد که قرار است در این زمینه به مجلس ارائه شود و درباره یکی از آن‌ها توضیح داد: یکی لایحه شفافیت است که من قبلا هم در بیانیه‌ام گفته بودم که همه دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند حقوقشان را در سایت‌ها اعلام کنند تا همه مردم بدانند و مجلس اخیرا در این زمینه در برنامه ششم مصوبه‌ای داشت که از مجلس تشکر می‌کنم.
وی تاکید کرد:‌ در میان دستگاه‌های کشور دولت برای شفافیت پیش‌قدم بوده است. بقیه دستگاه‌ها از ما عقب‌تر هستند. مردم بدانند این حقوق‌های نامتعارف مخصوص قوه مجریه نیست. بیشتر از این ۳۰۰ نفر در سایر نهادها و قوه‌ها حتی در نهادهای انقلابی حضور دارند.
رئیس‌جمهور گفت:‌ دولت اقدامات خوبی انجام داده و به جز دو سه نفر که یکی از آن‌ها در زندان است، بقیه پول را پس دادند. اگر در موردی جرمی اتفاق افتاده، قوه قضاییه باید ورود کند اما در غیر این صورت، کار دیوان محاسبات است. اگر جرمی واقع شده بود خودش به قوه قضاییه اطلاع می دهد. از سایر قوا می‌خواهم که آن‌ها هم مثل دولت پیش‌قدم شوند.
وی تصریح کرد: از دوستان می‌خواهم موضوع را جناحی و انتخاباتی نکنند. این موضوع نه انتخاباتی و نه جناحی است بلکه موضوع ملی است. اگر توسعه و اقتصاد مقاومتی می‌خواهیم، یا اگر می‌خواهیم آسیب‌های اجتماعی کم شود، باید با فساد مبارزه کنیم. همه باید دست به دست هم دهیم و موضوع حقوق و دستمزد را همه جا شفاف کنیم.
وی یکی از راهکارهای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی را کوچک شدن دولت دانست و گفت: تصدی‌گری دولت باید کمتر شود. اما خصولتی‌ها کار را بدتر می‌کنند. خصولتی‌ها همان دولتی‌ها هستند با خطرات بیشتر.
آخرین موضوعی که رئیس‌جمهور از آن سخن گفت، موضوع مسکن بود. روحانی درباره مسکن مهر اظهار کرد: مسکن مهر یکی از مشکلات دولت بود برای اینکه خانه‌هایی بدون تسهیلات ساخته شده بود و نه مسجد و نه کلانتری و نه آب و برق داشت. اما تا پایان دولت مشکلات حل می‌شود و پرونده مسکن مهر بسته می‌شود.
وی اظهار کرد: متاسفانه در حوزه مکسن رشد منفی داریم. زمانی که مردم قدرت خرید مسکن ندارند، به سمت اجاره‌نشینی می‌روند و اجاره‌ها بالا می‌روند. کاری که دولت می‌توانست انجام دهد بالا بردن وام مسکن بود. کمی هم مسکن تکان خورده است. بسیاری از شغل‌ها به حوزه مسکن برمی‌گردد. دولت در حد توانش کار را انجام می‌دهد. در این زمینه برای معلولین کارهای خوبی انجام می‌شود.
عبارات کليدی: حسن روحانی, اشتغال, بیکاری, رشد اقتصادی, برجام, صادرات غیرنفتی, فضای مجازی, تورم
انتشار يافته: 1    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0
Iran, Islamic Republic of
دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵ - ۰۲:۲۳
کاش رئیس‌جمهور حرفاشو صریح‌تر بزنه نه اینقد با اشاره و ... بی‌محابا کم‌کاری برخی دستگاه‌ها و دشمنی برخی افراد و رسانه‌ها رو برملا کنه (179)
 


بخش: اخبار داخلی
کد: ۱۴۰۸۶۹
انتشار: دوشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۵
ساعت: ۰۱:۳۱
منبع: خبرآنلاین
کد توليد: ۱۳۱۳
در يک نگاه
سختگیری‌ها برای شبکه‌های اجتماعی را باید کم کنیم چون زندگی، ارتباط و شغل مردم امروز کم‌کم با شبکه‌های اجتماعی است.
اگر برجام نبود حتما رشد اقتصادی نداشتیم. بخشی از صنعت ما هم به نفت وابسته است. در مسائل نفت، گاز، در حمل‌ونقل و بیمه، برجام کاملا اجرا شده. فقط در بحث بانک مانده است. در بحث هسته‌ای نیز عملی شده است. کیک زرد ۲۰۰ تن وارد کرده‌ایم. قراردادهایی که بسته‌ایم اگر نبود برجام امکان پذیر نبود.
حالا برای دادن مجوز کنسرت اماکن، نیروی انتظامی و وزارت ارشاد مراحلی دارند اما یک دفعه می‌بینیم به خاطر یک بهانه‌ای این کنسرت به هم می‌خورد. نباید در این مسائل مردم را دچار مشکل کنیم.
حقوق شهروندی بسیار حائز اهمیت است؛ مردم باید به حقوق خود کاملا آشنا شوند.حقوق هم دانستنی است، هم خواستنی و هم گرفتنی است. همه باید برای اجرای حقوقشان به صحنه بیایند. بله ما قانون اساسی داریم و بسیاری از حقوق شهروندی ما در قانون اساسی اشاره شده اما نیاز داریم که آن را مطرح و تکمیل کنیم. آن زمان که قانون اساسی نوشته شده بود موضوع فضای مجازی نبود، فضای مجازی حق مردم است و این‌گونه نیست که یک نفر فردا بگوید مردم از فضای مجازی استفاده نکنند.
مردم بدانند این حقوق‌های نامتعارف مخصوص قوه مجریه نیست. بیشتر از این ۳۰۰ نفر در سایر نهادها و قوه‌ها حتی در نهادهای انقلابی حضور دارند.