تشدید تدابیر امنیتی در اروپا در شب آغاز سال نو میلادی
همزمان با آغاز جشن های سال نو میلادی از امشب تدابیر امنیتی در شهرهای اصلی اروپا در پی حملات تروریستی سال ۲۰۱۶ در این قاره تشدید شد.
شبکه تلویزیونی «آی تی وی» انگلیس امروز شنبه گزارش داد: اقدامات امنیتی در لندن شامل اعزام هزاران نفر از نیروهای پلیس و ایجاد حلقه حفاظتی در مرکز نمایش آتش بازی در این شهر بوده است.
نگرانی ها درباره حملات تروریستی به مراسم سال جدید میلادی به دنبال حمله یک کامیون به جمعی حاضر در شهر «نیس» فرانسه و به تازگی برلین افزایش یافته است.
پلیس حمل و نقل انگلیس اعلام کرده است که ساعات کاری نیروهایش را افزایش می دهد و «اندی مورگان» رئیس پلیس لندن گفت که نیروهای پلیس برای ایجاد یک چتر امنیتی در سراسر لندن تلاش می کنند.
در فرانسه نیز به گفته «بغرونو لورو» وزیر کشور بیش از ۹۶ هزار افسر پلیس همزمان با جشن های آغاز سال نو در حال انجام ماموریت هستند که شامل هفت هزار پرسنل نظامی می شود. انتظار می رود حدود ۶۰۰ هزار نفر امروز شنبه در خیابان شانزِلیزه حضور یابند.
طبق گزارش شهرداری پاریس، دو هزار نیروی امنیتی و تیم پزشکی متشکل از ۴۰۰ پزشک در خیابان ها حاضر خواهند بود.
در آلمان، مقام های امنیتی این کشور تدابیر امنیتی شدیدی را در برلین برقرار کرده اند و جشن های شب سال نو به دنبال حمله به بازار کریسمس که به کشته شدن ۹ نفر و مجروح شدن ۵۰ نفر منجر شد، طبق برنامه اجرا می شود.
یکی از سخنگویان پلیس برلین گفته است که تدابیر امنیتی شامل استقرار نیروهای امنیتی مسلح به سلاح های نیمه خودکار ، وسایل زرهی و ایجاد موانع بتنی خواهد بود.
به گفته مقامات پلیس این کشور حصاری به طول ۱۳ کیلومتر در محل برگزاری جشن ها احداث شده است و هزار و ۸۰۰ افسر پلیس و ۶۰۰ نیروی امنیتی به منظور انجام عملیات بازرسی ها مستقر شده اند.
صلیب سرخ آلمان نیز ۱۴۰ نفر از پزشکان را اعزام خواهد کرد و چهار ماشین آتش نشانی در حال آماده باش خواهند بود.
خبرنگار ایرنا از رم نیز گزارش می دهد: همزمان با نزدیک شدن شب سال نو (امشب) زنگ خطر تروریسم و آماده باش بصدا درآمده و تدابیر امنیتی شدیدی در سراسر ایتالیا بویژه شهرهای بزرگ اتخاذ شده است.
در شهر رم برای جلوگیری از حملات احتمالی تروریستی، تک تیراندازها برروی نقاط استراتژیکی مستقر شده و نیروهای انتظامی و پلیس در حالت آماده باش کامل بسر می برند و مناطق باستانی شهر مانند 'کلوزئوم' و 'چیرکو ماسیمو' نیز به شدت تحت کنترل قرار گرفته اند. در شهر میلان از دستگاه های فلزیاب و بلوک های سیمانی برای پیشگیری از حملات با کامیون همانند برلین استفاده شده است.
بدین ترتیب در آخرین روز از سال ۲۰۱۶ میلادی، شهرهای بزرگ ایتالیا همانند سایر شهرهای اروپایی رنگ امنیتی به خود گرفته و علاوه بر هزاران مامور انتظامی و پلیس، از تک تیراندازها و حتی پهپاد برای جلوگیری از حملات احتمالی بکار گرفته شده است.
'مارکو مینتی' وزیر کشور ایتالیا در این باره اظهار داشت: ما نگران نیستیم بلکه سطح امنیتی را بالا برده و در حالت آماده باش قرار داریم و هیچ چیزی را کم اهمیت محسوب نمی کنیم.
در واتیکان که در مرکز شهر رم واقع است نیز تدابیر امنیتی بسیار محسوس بوده و ماموران پلیس با لباس شخصی و یونیفورم میان مردم حضور دارند.
نیروهای گشتی با اسب ، دوچرخه و خودرو به شدت از مناطق مرکزی محافظت کرده و بلوک های سیمانی برای جلوگیری از حمله با کامیون دیده می شوند. پلیس همچنین از دوربین های مداربسته با کیفیت بالا برای کنترل جمعیت استفاده می کند.
این در حالی که ممنوعیت استفاده از ترقه و آتش بازی که پیشتر از سوی شهرداری رم اعلام شده بود نیز لغو شد.
در پی کشته شدن 'انیس عامری' عامل فاجعه برلین به دست ماموران پلیس ایتالیا در شهر میلان، نگرانی از واکنش افراط گرایان در این کشور به وجود آمد تا جایی که علاوه بر تقویت تدابیر عادی امنیتی و بکارگیری هفت هزار نیرو در شهرهای مختلف، اکنون در آستانه سال نو میلادی، نیروی هوایی از بالگردهای مسلح نیز برای مقابله با حملات احتمالی تروریستی استفاده خواهند کرد. کشته شدن عامل فاجعه برلین در میلان، صحنه جدیدی را که تاکنون برای نیروهای امنیتی در ایتالیا ناشناخته بود، در آستانه سال نو ایجاد کرده است و پلیس این کشور از اینکه عوامل تروریستی به تنهایی عمل کنند، بسیار نگران است زیرا پیشتر در لندن و پاریس ماموران پلیس و سربازان هدف افراط گرایان واقع شده بودند.
به گزارش ایرنا، در سال ۲۰۱۶ در اروپا حملات تروریستی چندی در شهرهای مختلف این قاره به وقوع پیوست که مسئولیت بیشتر آنها را گروه تروریستی داعش بر عهده گرفت.
هشدار این گروه درباره احتمال تکرار چنین حملاتی زنگ هشدار را در پایتخت های اروپایی به صدا در آورده است.
در ۲۲ مارس ۲۰۱۶ (سوم فروردین۹۵) سه انفجار در بروکسل، پایتخت بلژیک رخ داد که یکی در فرودگاه این شهر و دیگری در ایستگاه مترو بود. در این انفجار ۳۴ نفر کشته و ۱۳۶ نفر کشته شدند.
یک فرانسوی تونسی تبار ۳۱ ساله، در ساعات اولیه بامداد جمعه (۲۵ تیر) و در پایان جشن روز ملی فرانسه (۱۴ ژوییه/ ۱۴ تیر) در شهر توریستی نیس، با کامیون به جمعیتی که در حال ترک مراسم بودند، هجوم برد و در مسیری دو کیلومتری، افرادی را زیر گرفت و بسیاری را به رگبار بست.
در تازه ترین حمله تروریستی در اروپا که ۱۹ دسامبر (۲۹ آذر) به وقوع پیوست راننده یک کامیون وارد بازار کریسمس شهر برلین شد و جمعیت حاضر را زیر گرفت. گروه تروریستی تکفیری داعش مسئولیت این سه حمله را برعهده گرفت.
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: اخبار خارجی
کد: ۱۴۰۷۳۶
انتشار: شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۵
ساعت: ۱۵:۴۱
منبع: ايرنا
کد توليد: ۶۸۱۲