جهان مسحور رباتی که قدم نه، پشتک می‌زند + ویدیو
قدم در عصر جدیدی از رباتیک؛
جهان مسحور رباتی که قدم نه، پشتک می‌زند + ویدیو
چیزی که درباره فیلم‌های علمی-تخیلی خیلی آزارم می‌دهد این است که در آن‌ها معمولا یک نفر در یک جای نمور و خلوت،‌ مثلا یک گاراژ مخروب، رباتی می‌سازد که چند دهه از تکنولوژی زمان خودش جلوتر است! اما این نوآوری عجیب و غریب دانشمند تنها، فقط دستمایه‌ای است برای اینکه ما با ذرت بوداده در یک دست و عینکی سه‌بعدی برچشم در یک سالن تاریک بنشینیم و سرگرم شویم.
به گزارش کیوسک‌تایمز، ویدیویی که شرکت Boston Dynamics اخیرا در یوتیوب منتشر کرد و تا روز بعد آن بیش از ۱۱میلیون بار دیده شد، چیزی در حد همان فیلم‌های علمی-تخیلی است.
یک دانشمند تنها آن را نساخته بلکه یک شرکت بزرگ پشت آن است و حالا آن‌ها راحت این انقلاب رباتیک را در یوتیوب به اشتراک گذاشته‌اند. رباتی که می‌تواند پشتک بزند! این در حالی است که ربات‌های شرکت‌های دیگر هنوز در درست راه رفتن هم مشکل دارند. آن‌وقت یک شرکت رباتی بسازد که می‌تواند پشتک بزند!
این یک جهش بلند در علم رباتیک است. یک دستاورد فوق‌العاده! یک چیزی در حد فرود آمدن انسان روی ماه؛ با این تفاوت که به جای آن که همه مردم جمع شوند پای تلویزیون تا صحنه پرتاب سفینه حاوی نیل آرمسترانگ را ببینند، خیلی راحت و بی‌خبر فیلمش در شبکه‌های اجتماعی‌مان پخش شد.
بد نیست یک بازگشتی داشته باشیم به تاریخ تا عمق عظمت این اختراع تازه را بیشتر درک کنیم. همین ۱۱ سال پیش بود که همگی به ربات Asima ساخت شرکت هوندا که از راه‌پله سقوط کرد می‌خندیدیم.

بعد تا سال ۲۰۱۵، این بوده پیشرفت ما:

بله... ما در موقعیتی که رباتمان قرار بوده روی زمین صاف راه برود کلی مشکل داشته‌ایم. بنابراین اگر سال ۲۰۱۵ از من می‌پرسیدید فکر می‌کنی چقدر طول می‌کشد تا یک ربات بتواند پشتک بزند احتمالا شانه‌ای بالا می‌انداختم. شاید هم می‌گفتم باید مکانیزم‌های ارگانیک تازه‌ای ایجاد کنیم و سیستم مهندسی نرم‌افزار خود را کلا از نو بسازیم تا بتوانیم پیچیدگی‌های یادگیری ماشین‌ها را با سیستم پاسخگویی لحظه‌ای/ Realtime Responsiveness در هم ترکیب کنیم. از آن طرف هم یک دوره رکود اقتصادی عجیب و غریب پیش بیاید و بعدش هم جنگ بشود که ملت بیایند یک سرمایه‌گذاری عجیب و غریب در حوزه رباتیک بکنند که چه خبر است؟ قرار است فلان محصول مفید را به فلان جا بفرستیم و ...
در چنین شرایطی احتمالا می‌گفتم شاید یک دهه طول بکشد. اول باید مشکل راه رفتن، دویدن و پریدن را حل کنیم. اما همان‌طور که می‌دانید در دنیای تکنولوژی گفتن یک دهه دقیقا معادل این است که بگویی مطلقا ایده‌ای ندارم که چقدر طول می‌کشد. و این ویدیویی که دیروز منتشر شد واقعا ثابت کرد هیچ ایده‌ای نداشته‌ام.
سال ۲۰۱۶ اندکی بعد از چالش DARPA (چالشی که در آن اکثر ربات‌های حاضر در رقابت، در واقع برپایه ربات «اطلس/Atlas» همین شرکت Boston Dynamics  طراحی شده بودند) بود که باز این شرکت با ویدیویی که در یوتیوب از «اطلس نسل بعدی/Atlas Next Generation»‌ انتشار داد، ‌میخ‌کوبمان کرد. رباتی به مراتب سبک‌تر و چابک‌تر که می‌توانست درها را به راحتی باز کند، روی زمین برفی و ناصاف جنگل راه برود، بعد از افتادن خودش بلند شود، وقتی هلش می‌دهی تعادلش را حفظ کند و حتی جعبه‌ها را جابه‌جا کند. یک پیشرفت بزرگ نسبت به نسل قبل از خود.

اوایل امسال شرکت Boston Dynamics یک ربات تازه به نام «Handle» را معرفی کرد که چهار پا داشت و می‌توانست به صورت افقی جهش کند. این ربات هرچند بسیارجالب توجه بود اما به هر حال هم چهارپایه بود و هم چرخ داشت، که خب اصلا قابل مقایسه با سیستم جابه‌جایی یک ربات انسان‌نمای دوپا نیست. چیزی که ربات Handle به اثبات رساند این بود که شرکت Boston Dynamics این توانایی را دارد که قدرت لازم برای پرش یک ربات را از طریق مفاصل هیدرولیک تأمین کند. بنابراین فقط چند سال زمان لازم بود که نرم‌افزارها به اندازه کافی پیشرفت کنند و الگوریتم‌های تعادلی تازه نوشته شوند تا ما بالاخره پدیده‌ای داشته باشیم به نام رباتی که قابلیت پریدن دارد. اما دوستان! یک ربات چندی پیش در ویدیویی که منتشر شد پرید! درست جلوی چشم ما در صفحه مانیتورها و موبایل‌هایمان! مثل یک غزال از روی این جعبه به روی جعبه دیگر پرید، پاهایش را ۱۸۰ درجه باز کرد و در آخر هم پشتک زد.
یک ربات انسان‌نما که قدرت کافی برای چنان پشتک‌زدنی را داشته باشد،‌ هرنوع حرکت انسانی دیگر را هم می‌تواند انجام دهد. می‌تواند بشین پاشو کند، سوار ماشین شود، از ماشین پیاده شود، روی زمین ناهموار تعادلش را حفظ کند، از پله‌ها و جدول خیابان بالا و پایین برود و... یعنی همه کارهایی که یک انسان می‌تواند بکند؛ تازه یادمان نرود که همه انسان‌ها نمی‌توانند پشتک بزنند. پشتک این ربات یک اعجاز حیرت‌انگیز از کنترل نرم‌افزاری و مهندسی مکانیک است. یک بیانیه قدرت و وقار است. رسما دیوانه‌کننده است.

البته مطمئنم هنوز در حوزه نرم‌افزاری کارهای زیادی باید انجام شود. انجام پرش‌های قوی در محیطی که همه چیز آن محاسبه و کنترل‌شده،‌ خیلی با انجام حرکات بداهه پارکور فرق دارد. و البته باید کارکردی مفید برای این توانایی‌های جدید ربات‌های انسان‌نما پیدا کرد. کمپانی‌های دیگر هم باید خیلی زور بزنند که به Boston Dynamics برسند. اینکه ما در این ویدیو کاشف به عمل آوردیم که پشتک و وارو زدن ربات‌ها، شدنی است اصلا به این معنا نیست که ساخت چنین رباتی راحت است. هنوز خیلی مانده تا هرکدام از ما یک ربات پشتک‌زن در همسایگی خود داشته باشیم.
اما فکر می‌کنم قطعا به عصر رباتیک جدیدی گام نهاده‌ایم. یک زمانی بود قبل از ربات‌های اطلس پشتک‌زن، که ربات ها در کارخانه‌ها، خنثی کردن بمب‌ها، جاروکشی و امثالهم به کار گرفته می‌شدند و هیچ ربات آدم‌نمای به‌دردبخوری وجود نداشت. اما حالا در عصری هستیم که ربات‌های انسان‌نما تمام حرکات تیز و فرز آدمیزاد را می‌توانند اجرا کنند. حالا قرار است آن‌ها را برای چه چیزی به کار بگیریم؟ وقتش رسیده ذرت‌های بوداده‌تان را باز کنید. آینده در حال پخش شدن پیش چشم ماست.
عبارات کليدی: ربات, رباتیک, پرش یک ربات, پشتک زدن ربات
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: تکنولوژی | ويديو
کد: ۱۰۶۱۴۶
انتشار: سه شنبه ۷ آذر ۱۳۹۶
ساعت: ۰۵:۴۹
منبع: theverge
مترجم: سیدمهدی حسینی
کد توليد: ۱۳