بهداد سلیمی و سعید علی‌حسینی
بهداد سلیمی و سعید علی‌حسینی
ایران برای نخستین‌بار قهرمان وزنه‌برداری جهان شد
رقابت‌های دسته ۱۰۵+ قهرمانی جهان امروز صبح در آمریکا برگزار شد و سعید علی‌حسینی پس از ۸ سال و بازگشتی دوباره توانست مدال برنز حرکت یکضرب را از آن خودش کند.
آخرین روز از رقابت‌های وزنه‌برداری قهرمانی جهان صبح امروز در آناهیم آمریکا برگزار شد. در این وزن ایران دو نماینده داشت، یکی بهداد سلیمی که همه دیدند در المپیک چه اتفاقی برایش افتاد و دیگری سعید علی‌حسینی دلاوری که پس از ۸ سال محرومیت دوباره پا به عرصه رقابت های وزنه برداری گذاشت.
سعید قبل از بهداد روی تخته رفت. اعضای کادر فنی برای او وزنه ۲۰۳ کیلوگرمی را انتخاب کردند که در عین ناباوری او دو بار پشت این وزنه ایستاد و حتی نتوانست این وزنه را بالای سرش بکشد! شرایط برای علی‌حسینی سخت شده بود؛ مشکل او روحی و روانی بود، اگر نه سعید در تمرینات وزنه‌هایی به مراتب سخت‌تر و سنگین‌تر از این را بالای سرش برده بود. با این حال او برای سومین بار پشت وزنه ۲۰۳ کیلوگرمی ایستاد و این بار با تمرکز بالا توانست این وزنه را مهار کند.
پس از سعید نوبت بهداد سلیمی بود تا به روی تخته برود. اعضای کادر فنی برای بهداد و در حرکت نخست وزنه ۲۰۵ کیلوگرمی را انتخاب کرده بودند. وزنه‌ای که که سلیمی آن را به راحتی بالا کشید، اما کمی تامل کرد تا بتواند ثابت روی دو پای خودش بایستد.
پس از بهداد لاشا تالاخادزه گرجستانی که عنوان قوی‌ترین مرد جهان را یدک می‌کشید به روی تخته آمد و موفق شد وزنه ۲۱۰ کیلوگری را به راحتی بالای سرش ببرد. با این شرایط سلیمی وزنه ۲۱۱ کیلوگرمی را انتخاب کرد. او ۲۱۱ کیلوگرم را خیلی راحت‌تر از ۲۰۵ کیلوگرم بالای سرش برد تا یک کیلوگرم از تالاخادزه بالا بیفتد. این در شرایطی بود که وزنه‌بردار گرجستانی هنوز دو حرکت دیگر داشت و بهداد یک حرکت.
این بار گرجستانی‌ها برای تالاخادزه وزنه ۲۱۵ کیلوگرم را انتخاب کردند. او این بار هم به راحتی این وزنه را مهار کرد مربیان تیم ملی برای آخرین حرکت بهداد سلیمی وزنه ۲۱۶ کیلوگرمی را درخواست کنند. وزنه‌ای که بهداد در مهار کردن آن ناکام ماند.
حالا این بهترین فرصت بود برای اینکه تالاخادزه وزنه ۲۲۰ کیلوگرمی را درخواست کند و ۳ کیلوگرم به رکورد دنیا اضافه کند. او در تمرین این وزنه را مهار کرده بود و این بار هم توانست با مهار این وزنه هم رکورد بشکند و مدال طلا را از آن خودش کند.

حرکت دو ضرب
برای حرکت دو ضرب نخستین وزنه‌بردار ما سعید علی‌حسینی بود که به روی تخته آمد. او تصمیم داشت وزنه ۲۴۰ کیلوگرمی را مهار کند که با صلاحدید مربیان برای او ۲۳۶ کیلوگرم انتخاب شد تا در جدول مسابقات باقی بماند. سعید به راحتی این وزنه را مهار کرد تا نوبت به بهداد سلیمی برسد.
بهداد خودش را آماده می‌کرد تا وزنه ۲۴۱ کیلوگرمی را مهار کند که این کار را به راحتی انجام داد اما هیات ژوری حرکت بهداد سلیمی را خطا اعلام کرد تا بهداد برای دومین حرکت خودش وزنه ۲۴۲ کیلوگرمی را انتخاب کند. او این وزنه را مهار کرد تا در رقابت با تالاخادزه باقی بماند.
پس از بهداد تالاخادزه به روی تخته آمد و وزنه ۲۴۳ کیلوگرمی را به راحتی بالای سرش برد. همین وزنه را سعید علی‌حسینی هم زد و آن را به راحتی بالای سرش برد. ۲۵۰ وزنه‌ای بود که مربیان تیم ملی برای سعید علی‌حسینی انتخاب کردند اما جالب اینجاست که گرجستانی‌ها که ۲۵۵ کیلوگرم را برای تالاخادزه انتخاب کرده بودند وزنه خودشان را تغییر دادند و برای او ۲۵۰ کیلوگرم را انتخاب کردند. وزنه‌ای ک این بار هم به راحتی آن را مهار کرد. این اتفاق در شرایطی افتاد که سعید علی‌حسینی هم یک کیلوگرم وزنه خودش را بیشتر کرد تا بالاتر از تالاخادزه قرار بگیرد. سعید این وزنه را به راحتی مهار کرد تا پس از ۸ سال یک بازگشت خوب به دنیای وزنه‌برداری داشته باشد. پس از سعید، بهداد سلیمی روی تخته آمد و موفق شد وزنه ۲۵۲ کیلوگرمی را مهار کند. اما باز هم هیات ژوری حرکت او را قبول نکردند تا یک شوک را به او وارد کنند. مهار بهداد به عقیده خیلی‌ها درست بود اما نظر هیات ژوری این بود که بهداد خطای مسلم کرده و مهار وزنه او مورد قبول نیست.
عبارات کليدی: وزنه‌برداری, بهداد سلیمی, سعید علی‌حسینی
انتشار يافته: 0    در صف انتشار: 0    تکراری، غير قابل انتشار: 0


بخش: ورزش داخلی
کد: ۱۰۵۸۵۷
انتشار: چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶
ساعت: ۰۷:۵۰
منبع: خبرآنلاین
کد توليد: ۱۳